Zde se nacházíte: 25fps » Světový film » The Fountain – soundtrack

The Fountain – soundtrack

FILMOVÁ HUDBA: The Fountain – LUKÁŠ MASNER –

Clint Mansell

Mansell se narodil 7. ledna 1963 v Anglii. V letech 1986 –1996 působil jako zpěvák a kytarista skupiny Pop Will Eat Itself. Roku 1998 přijal nabídku svého přítele Darrena Aronofského a složil hudbu pro jeho režijní debut, thriller Pi. S Aronofskym spolupracoval i na filmu Requiem za sen (2000). Pro sugestivní drama o drogové závislosti skupiny mladých lidí Mansell zkomponoval temný a depresivní doprovod, jehož úspěch mu dopomohl k dalším zajímavým a lukrativním projektům (Sahara, Doom, Smokin´Aces). O popularitě soundtracku k Requiem za sen svědčí i jeho časté využívání pro potřeby traileru – Šifra mistra Leonarda, Sunshine. Mansellova tvorba je populární především díky propojení prvků moderní hudby s klasickým orchestrem. Za kompozici pro film Fontána byl nominován na Zlatý globus a vyhrál cenu Chicagských filmových kritiků.

 

The Fountain

Zdroj: http://shop.soundtrack.cz

Soundtrack k mystickému filmu o hledání nesmrtelnosti je, navzdory členění děje do tří časových rovin, pojat jako komplexní hudební doprovod. Mansell se nesoustředil na rozlišení jednotlivých epoch a diferenciaci prostředí. Hrdinové filmu prožívají obdobné situace, všechny spojuje touha po životě a motiv „vzpoury“ proti smrtelnosti. Skladatel vsadil na hudební jednotu a vytvořil univerzální, velmi soustředěný hudební rámec, který prostupuje celým filmem. Albu dominují především pomalé minimalistické smyčcové plochy v kombinaci s elektrickými kytarami a bicími (kongeniální spojení dvou rozdílných skupin – Kronos Quartet a Mogwai). Hudba je povětšinou melancholická (Xibalba), místy až neudržitelně depresivní (Holy Dread!). Vrcholem soundtracku je skladba Death is the Road to Awe. Za doprovodu neustále se opakující a gradující melodie se uzavírají jednotlivé filmové linie a dochází k zvláštnímu smíření. Temnější skladby (Tree of Life) mají vztah k paralele, ve které se španělský conquistador vydává hledat bájný strom života. Hrdinova posedlost splněním cíle je charakterizována skrze výrazné bicí a nejrůznější samplované nástroje.

Fontána se vyznačuje pečlivou provázaností obrazu a hudby. Hudební doprovod nemá pouze ilustrativní funkci, ale vystihuje – slovy a obrazem přeci jen obtížněji popsatelné – pocity smutku a hořkosti nad smrtí milované osoby a smrtelností obecně.

Autor: Clint Mansell

Vydavatel: Nonesuch

Stopáž: 46:15

Seznam skladeb:

1. The Last Man

2. Holy Dread!

3. Tree Of Life

4. Stay With Me

5. Death Is A Disease

6. Xibalba

7. First Snow

8. Finish It

9. Death Is The Road To Awe

10. Together We Will Live Forever

Print Friendly, PDF & Email

Autor

admin
Počet článků : 394

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru