Zde se nacházíte: 25fps » Rozhledy » Úvodní poznámka k recenzím studentských filmů

Úvodní poznámka k recenzím studentských filmů

STUDENTSKÝ FILM: Úvodní poznámka – MICHAELA STRÁNSKÁ –

V České republice existuje několik vyšších a vysokých škol orientovaných na vznik filmových děl. S profily těch nejznámějších jsme vás seznámili již v minulých číslech časopisu 25fps. Již v příštím čísle přijdou na řadu konkrétní tituly a jejich reflexe. K tomuto kroku jsme se rozhodli hned z několika důvodů. Zaprvé jsme přesvědčeni, že tvorba studentů filmových škol zůstává pro širokou veřejnost velkou neznámou. Některé snímky mohou sice diváci pravidelně vídat na filmových festivalech, jen málokterý absolventský film má ale to štěstí, že je začleněn do distribučního plánu a získá tak reálnou šanci na delší prezentaci před diváky velkých filmových sálů. Mezi těmito studenty se přitom vyskytují osobité, tvořivé a originální bytosti, jejichž snímky by mohly leckoho pohladit na duši, donutit k zamyšlení či k obdivu nad precizním tradičním či naopak zcela inovačním formálním zpracováním.

Tuto skutečnost si nejspíše uvědomili i dramaturgové České televize, kteří stojí za vznikem dosud ojedinělého cyklu projekcí studentských filmů na obrazovkách veřejnoprávní televize. Nutné je ovšem podotknout, že se nejednalo o první vstřícný krok televize směrem k tvorbě mladých umělců. Červnový blok projekcí byl v pořadí již druhým podobným počinem ČT, která se tak inspirovala u komerční televizní stanice Nova, jež se paradoxně zasloužila o vůbec první celostátní televizní projekci studentských filmů.

V jednotlivých číslech časopisu 25fps vám budeme postupně přinášet recenze studentských filmů. První dávka reflexí bude zaměřena na vítězné snímky jednotlivých kategorií (hraný, dokumentární, animovaný film a ostatní), jež vzešly z posledního bloku televizního vysílání ČT. Výběr titulů byl učiněn s ohledem na stále aktuální možnost zhlédnutí analyzovaných filmů na webových stránkách ČT. Další recenze pak budou směřovat i na filmy, které se soutěžní přehlídky neúčastnily, ale v mnohých směrech předčily většinu prezentovaných filmů. Dalším impulsem pro dlouhodobější zamyšlení se nad konkrétními studentskými snímky je fakt, že žádné odborné filmové periodikum se této důležité součásti filmové tvorby nevěnuje. Naším cílem proto není pouze na studentskou tvorbu upozornit, ale také přinést odbornou reflexi sloužící samotným autorům snímků. Pokud jste sami tvůrci studentského snímku a stojíte o jeho veřejnou reflexi, neváhejte se ozvat. Spolupráci s vámi uvítáme.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 959

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru