Zde se nacházíte: 25fps » Rozhledy » Dollhouse

Dollhouse

SERIÁL: Dollhouse – EDA SPÁČIL –

Kolik současných amerických televizních tvůrců si bez dlouhého přemýšlení vybavíte? Za předpokladu, že aspoň jednoho, docela bych se divil, kdyby jeho křestní jméno nezačínalo na „J“. Scenárista, producent a režisér Joss Whedon (stejně jako jeho „ztracený“ kolega J. J. Abrams) je dnes už značka, na kterou zejména mladý divák slyší. 

Dollhouse

“Uvidíš někoho, jak neskutečně rychle běží, a první věc, na kterou se musíš ptát je, jestli běží za něčím nebo před něčím utíká. Odpověď je vždycky, že obojí. Tyhle otisky osobností pocházejí ze scanů skutečných lidí… Umím vytvářet směsi těchhle osobností, kousek od tohohle nebo tamtoho, ale není to výběr největších hitů, je to celistvý člověk. Mimořádný výkon je vyrovnáván chybou, nedostatkem. Nemůžeš mít jedno bez druhého. Každý, kdo vyniká, si něco vynahrazuje. Od něčeho utíká. Před něčím se skrývá.

Váš mozek je v dobrých rukou.

Svět podle Josse

Kolik současných amerických televizních tvůrců si bez dlouhého přemýšlení vybavíte? Za předpokladu, že aspoň jednoho, docela bych se divil, kdyby jeho křestní jméno nezačínalo na „J“. Scenárista, producent a režisér Joss Whedon (stejně jako jeho „ztracený“ kolega J. J. Abrams) je dnes už značka, na kterou zejména mladý divák slyší. Je zárukou svébytné podívané, která je hravá a dokáže překvapit, protože tvůrce má „nakoukáno“ stejně nebo víc než jeho divák. Nebojí se pojmout seriál o vybíjení upírů na střední škole jako vyprávění o těžkostech dospívání (Buffy, přemožitelka upírů), kombinovat sci-fi a western, ovšem s důrazem na western (Firefly a jeho filmová dohrávka Serenity), nebo jen tak za „pár šupů“ vystřihnout malý internetový comicsový muzikál (Dr. Horrible´s Sing-Along Blog). Všechny žánry už možná byly vymyšleny, ale nevyzkoušených kombinací zůstává překvapivě ještě dost. Whedon dokazuje, že originalita ještě pořád není vymřelý druh. Navíc jeho postavy si i přes všechny jejich chyby (a že jich nemají málo) zamilujete.

– Tak co si myslíš o tvé nové holce?

– Není to holka. Není to ani osoba. Je to jen prázdný klobouk, než do něj nacpeš králíka.

Absolutní prostituce s. r. o.

Chtěli jste někdy potkat ve všech směrech dokonalý protějšek? Milenku, kamaráda nebo třeba učitelku francouzštiny? Toužíte prožít společné chvíle s někým, kdo už není mezi námi? Sháníte někoho, kdo za vás provede špinavou práci, a nebude vás kvůli tomu nikdy vydírat? A máte opravdu hodně peněz?

Dollhouse je označení nelegální organizace, nacházející se někde v L.A., kde jsou lidem vymývány mozky a poté implantovány nové osobnosti podle chutí a potřeb nechutně bohatých klientů. Po splnění úkolu je paměť těchto tzv. aktivů opět smazána a panenky (na mysl se dere spíš slovo loutky) připravovány na další misi.

Hlavní hrdinka Echo v podání Elizy Dushku je jedna z panenek. Kdysi aktivistická studentka, dnes k…, společnice, agentka či porodní bába (opravdu) – co si vaše zhýralé srdéčko bude přát. Echo je výjimečná. Stejně jako smazaný hard-disk není nikdy úplně prázdný, tak i její paměť (nebo duše?) skrývá stopové prvky minulosti.

Agent FBI je Dollhousem posedlý. Manželství, kariéra, všechno jde stranou. Lidé považují existenci zařízení za jednu z městských legend. Ne tak náš agent. Dollhouse musí být odhalen. Za každou cenu?

Být zaměstnancem Dollhousu taky není žádná legrace. Infarktové situace jsou vaším denním chlebem, ať už jste šéfová, hlídač panenek, programátor mozků nebo doktorka.

A nakonec je tu jedna zběhlá panenka – vraždící maniak.

Bang bang, she shot me down…

První špatná

Pro nového diváka má Whedonův seriál jednu podstatnou výrobní vadu – prvních pět dílů. Originální nápad je zpracován nechutně tuctovým způsobem, jaký byste od tak zajímavého tvůrce opravdu nečekali: hlavní hrdinka dostane v každém díle nový sexy obleček a bojový úkol, který se nějak zvrtne. Nakonec ale všechno dobře dopadne, ona se vrátí domů, vymažeme jí paměť a šlus. Aby se neřeklo, agent FBI něco málo vypátrá a podíváme se trošku, jak to vypadá uvnitř té záhadné budovy. Na tohle jsme všichni tak netrpělivě čekali?

Oblíbeného tvůrce naštěstí nezasáhla předčasná senilita, padouchem budiž prohlášena televizní společnost Fox, která našemu géniovi přistřihla křídla (důkaz je k vidění v podobě původního pilotního dílu na DVD) a nutila ho přetvořit originální vizi v co nejstandardnější záležitost.

Od zlomového šestého dílu se všechno mění a Whedon vytahuje svoje trumfy: propracované postavy, komplikované a silně emocionální vztahy mezi nimi, opravdu nečekané dějové zvraty a otázky. Desítky otázek, které diváci řeší mezi jednotlivými díly. Prvních pět epizod bylo navíc relativně samostatných, zatímco zde už jde o velmi silné propojení mezi jednotlivými díly. Děj i postavy se neustále vyvíjejí, v každé epizodě jsme dávkováni informacemi důležitými pro další pokračování. Dřív se četly tlusté romány na pokračování, dnešní generace prožívá epické příběhy právě díky seriálovým hrdinům (ač si o tom můžete myslet cokoliv).

Herecké obsazení je nečekaně přesné. Eliza Dushku se s hlavní hrdinkou v prvních dílech poněkud pere, ale od okamžiku, kdy má co hrát, prokazuje svoje kvality. Stejně tak ostatní herci zvládají přechod od převážně akčního seriálu v místy až filozofické drama (dobrá, přeháním, ale ne moc). Pochválit nutno i výpravu za osobité interiéry vlastního Dollhousu, který se stává jedním z hrdinů.

Dobrou noc, strýčku Fido!

Pro koho to všechno?

Zajímavost a nápaditost bohužel neznamená automaticky úspěch u běžných diváků, které „zkvalitnění‘ bohužel zřejmě odradilo, což potvrdil pokles sledovanosti zejména ve druhé polovině první série. V pokračování už nikdo nevěřil, když tu Fox překvapil a dalších dvanáct dílů odklepl. Snad poučeni zkultovněním Firefly a existencí loajální fanouškovské základny, která si koupí seriál i na DVD, dali nesporně interesantnímu projektu ještě šanci. Aktuální výsledky série druhé jsou bohužel ještě horší, ale neříkal někdo, že naděje umírá poslední?

Dollhouse je speciální produkt. Ze začátku žádá koňskou dávku trpělivosti, ale diváka umí odměnit nápaditým vypravěčstvím a pocitem, že po dlouhé době vidíte zase něco nového. To se nestává každý den. A nebo mi jen někdo vymazal paměť.

P.S. Speciální poděkování a věnování putuje k Betce J. za její upřímnost hraničící s drzostí, s kterou mi oznámila, že první verze tohohle článku „bola nuuuda“.

Dollhouse

USA 2009

Tvůrce: Joss Whedon

Scénář: Joss Whedon, Tracy Bellomo, Andrew Chambliss a další

Režie: Joss Whedon, David Salomon a další

Hrají: Eliza Dushku, Tahmoh Penikett, Olivia Williams, Fran Kranz a další

1. série 13 dílů

 

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 17

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru