Zde se nacházíte: 25fps » Rozhledy » Torchwood

Torchwood

SERIÁL: QUEER – Torchwood – EVA CHLUMSKÁ –

Seriál Torchwood, hybrid mísící žánry sci-fi, krimi, mystery, fantasy, hororu a mnoha dalších, se odlišuje sexuální svobodou, jakou tvůrci svým postavám nabídli. Přestože jsou sci-fi seriály často pokládány za průkopnické na poli nejen rasové, ale všeobecně lidské tolerance, přijímání odlišnosti a nezřídka také vypovídají o falešnosti našich předsudků, jen málokterý jde dál a překračuje hranice ne/lidské identity i na tomto poli.

 

„Vy lidé a vaše podivné malé škatulky.“

Kapitán Jack Harkness

 

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že Torchwood je jen další z dlouhé řady sci-fi seriálů, jako obvykle by zdání klamalo. Nejenže Torchwood nelze jednoduše vymezit jako sci-fi, je to spíše hybrid mísící žánr krimi, mystery, fantasy, hororu a mnoha dalších, ale odlišuje se ještě v jedné podstatné věci, a to v sexuální svobodě, jakou tvůrci svým postavám nabídli. Přestože jsou sci-fi seriály často pokládány za průkopnické na poli nejen rasové, ale všeobecně lidské tolerance, přijímání odlišnosti a nezřídka také vypovídají o falešnosti našich předsudků, jen málokterý jde dál a překračuje hranice ne/lidské identity i na tomto poli.

Série Torchwood je spin-off oblíbené britské rodinné sci-fi Doctor Who, která běží ve Velké Británii s několika přestávkami už řadu let. V roce 2005 ji znovu přivedl na obrazovky známý britský televizní scenárista a producent, velký fanoušek Doctora Who Russell T. Davies, tvůrce přelomového seriálu Queer as Folk. Už v tomto roce se v seriálu párkrát mihla postava časového agenta, kapitána Jacka Harknesse, který se ihned stal oblíbeným hrdinou. Jeho popularita mezi fanoušky a fanynkami byla tak velká, že se Davies rozhodl udělat z Jacka Harknesse hlavní postavu svého nového televizního projektu, který chtěl koncipovat jako „sci-fi pro dospělé“ vysílanou v pozdních večerních hodinách, kdy si mohl dovolit poněkud odvážnější obsah (co se týče násilí i sexuálních scén). První série byla odvysílána v roce 2006, druhá na začátku roku 2008 a pětidílná minisérie nazvaná Torchwood: Children of Earth následovala v roce 2009.

Děj je zasazen do současného Cardiffu a sleduje činnost velšské odnože tajné vyšetřovací organizace Torchwood Institute, která má za úkol monitorovat a vyšetřovat mimozemskou aktivitu, jež se na Zemi dostává skrze časoprostorovou trhlinu, na níž stojí Cardiff. Vyšetřovací tým s názvem Torchwood Three vede záhadný kapitán Jack Harkness (John Barrowman), jehož minulost postupně, díl po dílu, odkrývají nejen diváci, ale i samotní členové a členky týmu, Toshiko „Tosh“ Sato (Naoko Mori), počítačová odbornice, doktor Owen Harper (Burn Gorman), Ianto Jones (Gareth David-Lloyd), recepční, administrativní pracovník a hlavně nová posila týmu Gwen Cooper (Eve Myles), bývalá policistka, jejímž prostřednictvím jsou diváci a divačky uvedeni do děje.

 

Hrdina bez hranic aneb Mis(s)ter Universe

Jak už bylo zmíněno, tvůrci nechávají svým postavám naprostou volnost v jejich sexuálním životě. Dalo by se říci, že všechny postavy měly nějaký vztah s partnery/kami opačného i stejného pohlaví. Všechny postavy v Torchwoodu by se tedy daly označit jako bisexuální. To by ovšem bylo zavádějící a nepravdivé zjednodušení. Jak označit vztah mezi člověkem a mimozemšťanem nebo polovičním člověkem a polovičním kyborgem? Ačkoliv jsme v této oblasti vždy limitováni tím, že tyto postavy hrají buď ženy, anebo muži, a pokud ne, mají alespoň „ženský“ či „mužský“ hlas, popřípadě jiné „lidské“ atributy, odkazující k binárnímu pohlavnímu a genderovému systému zavedenému v naší společnosti, i samotní tvůrci sci-fi mají většinou tendence „napasovat“ všechny mimozemské existence a identity do jednoho nebo druhého pohlaví/genderu.

Dalo by se říci, že Torchwood naplňuje myšlenky queer teorie co se týče pojetí sexuality. Zdá se, že všichni mají spíše fluidní sexualitu než jednoznačně určenou a neměnnou sexuální orientaci, přičemž nejvýraznějším charakterem v tomto ohledu je sám kapitán Jack. Důležitý je také způsob, jakým je sexualita v seriálu zobrazována a jak je k ní přistupováno. Ačkoliv je jedním z výrazných témat, neřeší se odlišnost sexuality jako téma samo o sobě (vyjma postavy Jacka), ale je brána jako fakt. Jack je unikátní i v tom, že představuje ideál hegemonní maskulinity, který ovšem není nikterak ohrožený jeho sexuálními preferencemi (ať už jsou jakkoliv neomezené).

Davies se v jednom rozhovoru zmínil, že chtěl s postavou Jacka Harknesse přinést na televizní obrazovky téměř neviditelný fenomén, a to bisexualitu. Nejen že je bisexualita v TV přehlížena, ale i ve společnosti je na bisexuální jedince pohlíženo s despektem a panuje názor, že jsou to prostě jen ti, kteří si neumějí vybrat mezi možností homo/hetero. Bisexualita je v televizi často používána buď jako scenáristický trik, jak z gaye/lesby „udělat“ heterosexuální postavu (či naopak), nebo je tzv. přechodnou fází a vyjadřuje vnitřní zmatenost postavy. S postavou Jacka se mu ovšem podařilo daleko víc. Pokud bychom se měli pokusit Jacka označit nějakou nálepkou (čímž bychom ho patrně urazili, protože škatulkování je trapně zastaralý a značně limitující lidský zvyk), hodila by se na něj nejvíc patrně ta s nápisem omnisexuál (nebo pansexuál). Omnisexualita se dá popsat jako schopnost mít intimní vztah s jinou osobou bez ohledu na její gender a zároveň možnost být přitahován k takovým osobám, které neodpovídají binárnímu systému muž/žena. Jack, který pochází z 51. století, zkrátka nemůže mít stejný koncept sexuality, jaký máme my dnes. I proto by se mohl stát univerzálním postmoderním hrdinou.

 

Janto forever!

Další raritou Torchwoodu je dlouhodobý vztah mezi Jackem a Iantem (přičemž Ianto se v průběhu první série dostane z okrajové role do pozice právoplatného člena týmu). Kromě toho, že se stali jedním z vůbec prvních stejnopohlavních párů (známým pod označením Janto, tedy spojením jmen Jack + Ianto) v historii televizní sci-fi, byli ve své době jediným takovým párem na televizních obrazovkách. Získali si obrovskou přízeň mezi diváky a divačkami, a byli dokonce zvoleni nejlepším seriálovým párem. Představitel kapitána Jacka John Barrowman se rázem stal jedním z nejpopulárnějších britských televizních herců a novou gay ikonou. Barrowman se pro mnohé stal vtělením kapitána Jacka, což bylo podporováno extratextuálními informacemi o jeho homosexualitě (v roce 2007 si vzal svého dlouholetého partnera Scotta Gilla), ale i velice přátelským a vřelým vztahem s představitelem Ianta Garethem Davidem-Lloydem. Pro mnohé z fanouškovské základny byl děj jednotlivých epizod podružný, nejdůležitější pro ně bylo vidět, jak bude pokračovat vztah Jacka a Ianta, což vyústilo ve velkou vlnu odporu po odvysílání třetí série, která vyvrcholila fan kampaní směřovanou na televizi BBC a scenáristy.

Russell T. Davies se k této kampani odmítl vyjadřovat, ale nechal se slyšet, že materiálu na čtvrtou (a pátou) sérii je dost a podle neoficiálních informací by se mělo začít natáčet na začátku příštího roku. Takže se nechme překvapit!

 

 

Použité internetové zdroje:

Wikipedia, The Free Encyklopedia. Torchwood. Dostupné z WWW: www.wikipedia.org

International Movie Database. Dostupné z WWW:

www.imdb.com

 

Torchwood

 

Tvůrce: Russell T. Davies
Režie: Andy Goddard, Ashley Way, Euros Lyn …

Scénář: Russell T. Davies, Chris Chibnall atd.
Hrají: John Barrowman, Gareth David-Lloyd, Eve Myles, Naoko Mori, Burn Gorman, Kai Owen, James Marsters a další

Velká Británie, BBC Three/Two, 2006–nyní, 3 série / 31 dílů (2 x 13 + pětidílná minisérie), 50/60 minut

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 13

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/wp-includes/random_compat/2020318-2-hh-88-p.html viva-awa.com
Zpět nahoru