Zde se nacházíte: 25fps » Téma » Vánoce a klasický Hollywood

Vánoce a klasický Hollywood

TÉMA: Vánoce a klasický Hollywood – JANA BÉBAROVÁ, MILAN HAIN –

Pokud vás už nebaví trávit Vánoce ve společnosti stále stejných filmů, můžete se inspirovat naším výběrem 24 snímků z klasického Hollywoodu, na které letos na našich televizních kanálech pravděpodobně nenarazíte. O své vlastní tipy na opomíjené filmy, které se alespoň okrajově dotýkají Vánoc, se můžete podělit v diskusi pod článkem.

A Christmas Carol (1938, Edwin L. Marin)

Scrooge: I Like Christmas! I LOVE Christmas!

V jedné z mnoha verzí Dickensovy Vánoční koledy měl původně hrát legendární Lionel Barrymore, kvůli artritidě ho však nahradil Reginald Owen. Film z produkce studia MGM byl dlouho považován za definitivní filmovou adaptaci klasické předlohy, v roce 1951 jej ale co do kvality i oblíbenosti překonala britská verze s Alastairem Simem v titulní roli Scrooge.

Love Finds Andy Hardy (1938, George B. Seitz)

Christmas with Andy Hardy next door!

Dospívající mladík v podání Mickeyho Rooneyho se o Vánocích romanticky sbližuje se třemi dívkami najednou. Snímek vznikl jako v pořadí čtvrtý v úspěšné sérii filmů studia MGM o Andym Hardym, výrazné vedlejší role ztvárnily mladičké Lana Turner a Judy Garland.

Svobodná matka (Bachelor Mother, 1939, Garson Kanin)

Freddie: (mluví o dítěti) Where did it come from?

Polly: I got it for Christmas.

Ginger Rogers září v roli Polly, sezónní pracovnice v obchodním domě, která se na Vánoce nečekaně stane matkou poté, co na ulici najde opuštěné dítě. V komedii plné omylů jí zdatně sekundují Charles Coburn jako majitel nákupního centra a David Niven jako jeho záletnický syn.

Remember the Night (1940, Mitchell Leisen)

If all men were like you there wouldn’t be any nice girls left.

Film podle posledního scénáře Prestona Sturgese, než se sám dal na režii, a zároveň příprava hlavních hereckých protagonistů Barbary Stanwyck a Freda MacMurrayho na role milenců ve Wilderově Pojistce smrti. Aneb jak nepolepšitelná kapsářka v láskou prodchnuté vánoční atmosféře poblázní seriózního advokáta.

The Shop Around the Corner (1940, Ernst Lubitsch)

Psychologically, I’m very confused… But personally, I don’t feel bad at all.

Jedna z nejlepších komedií Ernsta Lubitsche (už to jako doporučení musí stačit) se odehrává v Budapešti a vypráví o vášnivém love-hate vztahu mezi Jamesem Stewartem a Margaret Sullavan. Film posloužil jako základ pro muzikál In the Good Old Summertime (1949) a romanci moderního věku Láska přes internet (1998).

To je John Doe (Meet John Doe, 1941, Frank Capra)

Why can’t that spirit, that warm Christmas spirit, last all year long?

Poslední snímek vzniklý z úspěšné spolupráce scenáristy Roberta Riskina a režiséra Franka Capry. Gary Cooper kvůli finanční tísni předstírá, že je zoufalým autorem sociálně-kritického dopisu, který ve skutečnosti dala otisknout sloupkařka Barbara Stanwyck. Děj dojemně vrcholí na Štědrý den na střeše městské radnice.

Serenáda za úsměv (Penny Serenade, 1941, George Stevens)

I’ll beg, I’ll borrow, I’ll…

V melodramatu nedoceněného režiséra George Stevense ztvárnili hlavní role manželů zasažených sérií osobních tragédií Cary Grant a Irene Dunne. Sentimentální příběh poháněný touhou manželského páru po dítěti, v němž se několik klíčových scén odehrává během vánočních svátků. Dostatek kapesníčků po ruce je podmínkou.

Holiday Inn (1942, Mark Sandrich)

I’m dreaming of a white Christmas…

Bing Crosby zpívá, Fred Astaire tančí a oba vzájemně (výhradně prostřednictvím gentlemanských praktik) soupeří o ženu svých snů. Snímek se neodehrává pouze o Vánocích, ale provede vás po všech zásadních amerických svátcích. Písně k filmu složil legendární Irving Berlin, za skladbu „White Christmas“ dokonce získal Oscara. Název filmu o deset let přijali za svůj zakladatelé proslulého hotelového řetězce.

Holiday Inn (1942)

 

I’ll Be Seeing You (1944, William Dieterle)

Nothing matters except that you’re here..

Romantické drama, v němž se hrdinka (Ginger Rogers), která si nedávno prošla traumatizujícím zážitkem, sbližuje s válečným veteránem (Joseph Cotten), jenž se po návratu z války vyrovnává s psychickými problémy. O budoucnosti jejich vztahu se rozhodne během společně strávených Vánoc.

Setkáme se v St. Louis (Meet Me in St. Louis, 1944, Vincente Minnelli)

Have yourself a merry little Christmas, let your heart be light…

Okázalý muzikál vznikl v režii Vincente Minnelliho a v produkci hvězdného studia MGM. Několik nezapomenutelných scén se odehrává i během Vánoc – v jedné z nich zpívá Judy Garland dnes již klasickou píseň „Have Yourself a Merry Little Christmas“.

Christmas Holiday (1944, Robert Siodmak)

I’ll be loving you always, with a love that’s true always.

O něco temnější obraz Vánoc nabízí film noir Roberta SiodmakaGenem Kellym v netypické („předmuzikálové“) roli vraha a Deannou Durbin jako jeho manželkou. Právě obsazení hlavních rolí proti typu a Siodmakova jistá režie zaručují nevšední divácký zážitek.

Christmas in Connecticut (1945, Peter Godfrey)

What a Christmas! Ho, ho, what a Christmas!

Elizabeth Lane (Barbara Stanwyck), autorka populárních článků o životě na farmě a vzor každé americké hospodyňky, se o vánočních svátcích dostane do úzkých ve chvíli, kdy jeden z čtenářů vyhraje pobyt u ní doma. Elizabeth tak musí v rychlosti sehnat jak farmu, tak manžela i dítě a naučit se kuchařskému umění. Vánoční klasika, u nás bohužel zcela neznámá. Remake z roku 1992 režíroval Arnold Schwarzenegger!

Zvony od svaté Marie (The Bells of St. Mary’s, 1945, Leo McCarey)

If we don’t fail sometimes, our successes don’t mean anything. You must be strong.

Film navazující na úspěšného, sedmi Oscary oceněného Faráře u svatého Dominika z předchozího roku opět režíroval Leo McCarey. Bing Crosby v roli pokrokového faráře O’Malleyho získal silného protihráče v postavě neústupné řádové sestry ztvárněné Ingrid Bergman. K reputaci filmu jako vánoční klasiky přispěla i premiéra v prosinci 1945.

Život je krásný (It’s a Wonderful Life, 1946, Frank Capra)

Merry Christmas, movie house! Merry Christmas, Emporium! Merry Christmas, you wonderful old Building and Loan!

Až pohádkový příběh člověka na pokraji sebevraždy, který dostane příležitost vidět svět takový, jaký by byl bez jeho existence. Průvodcem mu je strážný anděl Clarence. Slavný film s Jamesem Stewartem v hlavní roli nesmí chybět v žádném žebříčku nejlepších vánočních filmů.

The Bishop’s Wife (1947, Henry Koster)

Nobody expects him be normal; he’s a bishop.

David Niven jako biskup modlící se za stavbu nové katedrály; Loretta Young jako jeho nešťastná a zanedbávaná žena; a Cary Grant jako anděl, který dá vše do pořádku. Snímek vrcholí dojemným vánočním kázáním. V roce 1996 byl natočen nepříliš povedený remake Kazatelova žena Denzelem Washingtonem a Whitney Houston.

The Bishop’s Wife (1947)

 

Lady in the Lake (1947, Robert Montgomery)

I want to be your girl, that’s what I want for Christmas.

Adaptace jedné z detektivek Raymonda Chandlera se do filmové historie zapsala jako (rozpačitý) pokus natočit celý film z pohledu hlavního hrdiny – v tomto případě Phillipa Marlowea v podání Roberta Montgomeryho, který film i režíroval. Vánoční atmosféru ale nečekejte, tohle je drsná noirová kriminálka, v níž nechybí ani zrádná femme fatale.

Zázrak v New Yorku (Miracle on 34th Street, 1947, George Seaton)

DA: Do you really believe that you’re Santa Claus.

Kris Kringle: Of course.

Skutečný Santa Claus je najat jako atrakce pro děti ve velkém obchodním domě. Ve světě, kde už lidé dávno nevěří na zázraky, se Santova snaha konat dobro obrátí proti němu a je označen za blázna. Jako roztomilá dívenka se v jedné ze svých prvních rolí objevila tehdy devítiletá Natalie Wood.

3 Godfathers (1948, John Ford)

Hey, Bob… I just remembered what tomorrow is. Feliz Navidad.

Převyprávění příběhu Tří králů a malého Ježíška. Až na to, že protagonisty jsou tři zločinci na útěku a Ježíškem osiřelé dítě, které se narodilo uprostřed rozpálené pouště. Další z mnoha společných snímků Johna Forda a Johna Waynea měl premiéru příhodně 1. prosince 1948.

Holiday Affair (1949, Don Hartman)

When a man’s in love with a girl he’s got the right to ask her to marry him. Any girl. Anybody’s girl.

Romantická komedie o svobodné matce, která je nucena vybrat si mezi dvěma muži. Rozhodování jí zabere celé vánoční svátky, divák má však jasno již po několika minutách. Jedním z mužů je totiž charismatický Robert Mitchum. Snímek byl do kin uveden na Štědrý den roku 1949.

The Great Rupert (1950, Irving Rapper)

He’s not just squirrelin‘ around!

Rupert je dobromyslná veverka, která o Vánocích pomůže dvěma rodinám, k nimž se štěstí obrátilo zády. Ruperta vytvořil George Pal pomocí stop-motion animace, diváci však byli realističností jeho pohybů uhranuti natolik, že mnoho z nich žilo v domnění, že tvůrci použili cvičenou veverku. Snímek je ve veřejném vlastnictví.

The Lemon Drop Kid (1951, Sidney Lanfield)

Sidney Melbourne: Santy Claus don’t drink.

Gloomy Willie: Oh, no? Well, how come he’s always falling down chimleys?

Podvodníček Lemon Drop Kid má čtyřiadvacet dnů na to, aby získal 10 000 dolarů, o které připravil mafiánského bose. Herecká exhibice Boba Hopea, komika, který je v našich končinách bohužel zcela neznámý. Nejlepší momenty přicházejí v závěru, kdy je Hope nucen převléct se za starou pannu.

Bílé Vánoce (White Christmas, 1954, Michael Curtiz)

Yesterday, she couldn’t sleep. Today, she won’t eat. She’s in love.

Po pravdě, navzdory svému názvu Bílé Vánoce jako „vánoční klasika“ neobstojí. O svátcích se odehrává pouze úvod a závěr, zbytek filmu je rutinní muzikálovou komedií s velkou dávkou sentimentu. Ale už kvůli slavné scéně, kterou snímek graduje a v níž se protagonisté objevují v kostýmech Santa Clause, jej stojí za to vidět. Jen na okraj – jednalo se o první film natočený systémem VistaVision, kterým chtělo studio Paramount konkurovat Cinemascopu.

Bílé Vánoce (White Christmas, 1954)

 

We’re No Angels (1955, Michael Curtiz)

If crime showed on a man’s face, there wouldn’t be any mirrors.

Komediální příběh zasazený do konce 19. století na Francouzskou Guyanu je adaptací divadelní hry založené na pohotovém slovním humoru. Ústředními protagonisty jsou tři uprchlí vězňové v nezaměnitelném podání Humphreyho Bogarta, Aldo Raye a Petera Ustinova. Díky častým dvojsmyslům a nepříliš uctivému přístupu k Vánocům je We’re No Angels ideálním filmem pro zpestření sváteční atmosféry.

Nezapomenutelná láska (An Affair to Remember, 1957, Leo McCarey)

The Empire State Building is the closest thing to heaven in this city.

Slavný romantický příběh o osudové lásce, který si cestu na filmová plátna našel hned několikrát (Love Affair z roku 1939, Milostná aféra natočená v roce 1994). Jen verze z roku 1957 se však může spolehnout na stoprocentně fungující chemii mezi Cary Grantem (potřetí v našem výběru) a Deborah Kerr.


Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 283

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru