Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Aleš Rumpel: „Film je extrémně patriarchální průmysl.“

Aleš Rumpel: „Film je extrémně patriarchální průmysl.“

ROZHOVOR s ředitelem Queer filmového festivalu Mezipatra Alešem Rumpelem – ptala se ANETA HORÁKOVÁ –

Když se podíváme na zahraniční filmy s queer tématikou v české distribuci za posledních pět let, vybavím si spoustu filmů s gay tématikou, ale nenapadne mě téměř žádný lesbický. Je to jen problém české distribuce nebo opravdu vzniká více filmů s gayi než s lesbami?

Mě bohužel nenapadá ani „spousta“ gay filmů v české distribuci, je v podstatě žalostné, jak malé množství queer filmů se dostane do kin. Letos je to rekordní, ale jsou roky, kdy se nehraje nic. Pravda je, že filmů, které točí ženy, je skandálně méně než těch, které točí muži: film je extrémně patriarchální průmysl.

Lehký nepoměr mezi gay a lesbickými filmy je i v programu letošního XI. ročníku Mezipater. Snažíte se počet gay a lesbických filmů vyrovnávat?

Je nemožné mít kvalitní a vyrovnaný program a dodržovat přitom jakési genderové kvóty. Lesbických filmů jednoduše vzniká mnohem méně, snažíme se zařadit co nejvíce, ale není to snadné.

Jak je to podle tebe s kvalitou lesbických filmů oproti gay filmům? Dá se jejich kvalita vůbec zobecnit?

Většina všech filmů na světě je špatná. Platí to i o gay a­ lesbických filmech. Gay filmů vzniká víc a tudíž je jich víc dobrých, je to čistě statistický fakt.

Queer filmový festival Mezipatra se zabývá sexuálními orientacemi napříč celého možného spektra. Kolik filmů s transgender tématikou nabídl letos program? Je podle tebe pravda, že se filmů o transgenderu v posledních letech točí stále více?

Vzniká poměrně hodně dokumentů o transgender identitách, ale u hraného filmu je to stále málo. Letos máme v hlavní soutěži film Open, který patří k nejsilnějším filmům jedenáctého ročníku Mezipater a mezi mé oblíbené patří i dokument Okamžiky vzpoury o trans­­/queer/ gender fuck hudebnících a kapelách. Trans filmy poslední dva ročníky vyhrály Cenu hlavní poroty: portugalský Zemřít jako muž a německý Můj přítel z Fara.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 14

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru