Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Chmurný i duhový svět Johna Lennona na Semináři britského filmu

Chmurný i duhový svět Johna Lennona na Semináři britského filmu

Jubilejní patnáctý ročník Semináře britského filmu proběhne v Uherském Hradišti od 3. do 5. prosince. Na webu přehlídky již byl vyvěšen kompletní program: z důvodu rekonstrukce tradičního kina Hvězda, centra setkávání návštěvníků nejen této akce, se letos vše odehraje ve skromnějších poměrech v sále Reduty a klubu Mír. Na atraktivitu programu ale omezení vliv mít nikterak nebude.

Ústřední téma Filmový John Lennon jistě přiláká celou řadu fanoušků (nejen obdivovatelů této kultovní postavy hudební scény, ale i pamětníky éry The Beatles a hippies). Zvědavci, kteří chtějí vidět, jak jeho pozoruhodný osud reflektovali v průběhu let filmaři, mají neopakovatelnou šanci – promítnuto bude přes deset filmů hraných, dokumentárních i těch, ve kterých si John Lennon, jehož tragické úmrtí bude 8. prosince již třicet let starou událostí, sám zahrál. Téma obohatí svou přítomností i světoznámý hudební publicista a osobní Lennonův přítel Bill Harry, doprovodné přednášky o The Beatles, či výstava fotografií Lennonovy zdi v Praze.

Z jiného soudku pak čerpá programový cyklus Česká stopa, kde budou předvedeny stěžejní projekty slovenského dokumentaristy Matěje Mináče, jenž se věnoval hrdinskému činu zachránce 699 židovských dětí z okupovaného Československa, Siru Nicholasi Wintonovi. Kromě svého fikčního připomenutí historické události (snímek Všichni moji blízcí) a dokumentu Síla lidskosti – Nicholas Winton, zde představí i vznikající projekt s názvem Nickyho rodina, věnující se osudům těchto dětí, mezi něž patří i slavný režisér Karel Reisz, zakladatel britského hnutí Free Cinema.

A do třetice je v programu nachystán i výběr ze současných britských novinek: v Hradišti se opět ukáže (přestože již ne osobně) jeden z letošních hostů LFŠ Ken Loach s aktuálním snímkem Route Irish, dále pak jeho kolega a spolutvůrce současného britského „kitchen sink cinema“ Mike Leigh s kritikou velmi oceňovaným titulem Další rok (Another Year), jenž následně vstoupí i do české distribuce, či v tématech a zpracování o poznání velkorysejší matadorka Jane Campionová s loňským půvabným snímkem Bright Star (všechny tři filmy ku příkladu soutěžily na festivalu v Cannes). Zahrány však budou i dramata ze školského prostředí (Škola života/En Education), vesmíru (Moon debutujícího Duncana Jonese) či ulic Glasgow (Neds režiséra Petera Mullana) a o jednom vrásčitém, ale rázném chlapíkovi (snímek Harry Brown s hereckým sólem Michaela Cainea).

Na akreditaci, která stojí na všechny tři dny 300 korun (na jeden den 120), můžete dostat ještě do 29.11. slevu. Předmikulášský víkend s britskou příchutí se už blíží!

Foto: www.britskyseminar.cz, mubi.com

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 34

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru