Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Dobří Parchanti se vracejí

Dobří Parchanti se vracejí

KOMIKS: Andy Diggle & Jock & Shawn Martinbrough: Parchanti: Zdvojnásobení sázek – JAROSLAV STUCHLÝ –

Recenzi na první díl série najdete zde.

Dle mého předpokladu skončila filmová adaptace comicsu Parchanti: Vsaďte si rovnou na DVD nosiči (vydal Magicbox). Těžko říct, zda k nedobrému komerčnímu výsledku přispěla spíše rutinní režie bez nápadu (Sylvain White), nebo obsazení, z něhož (alespoň) typově odpovídali pouze Puma a Jensen. Démonický Max (v comicsu vůbec nevystupuje, tedy objeví se až na posledním políčku) byl zcela chybně svěřen Jasonu Patrickovi, který zahrál výrazně snad jedině v Opojení (1991). Možná je ale neúspěch dán prostě tím, že doba se změnila a podobný typ akčního filmu by měl u diváků šanci naposled před dvaceti lety („postradatelný“ Sylvester Stallone a tvůrci A- Teamu by asi mohli potvrdit). Navíc scénář před děj comicsu nastavuje půlhodinu, během níž má divák získat k Parchantům sympatie (vrhnou se do budoucího epicentra výbuchu zachránit skupinu dětí) a připravit jakousi motivaci podivnému chování Ajši.

Ale dosti o mdlém filmu. Jak bylo v závěru Vsaďte si slíbeno, máme zde přímé (plnokrevné) pokračování s podtitulem Zdvojnásobení sázek. Na první pohled překvapí, že v prvních dvou kapitolách (nic moc se v nich neděje a nesou příznačné názvy Oddechový čas a Pár odpovědí) se kresby ujal Shawn Martinbrough, který obrušuje ostré hrany a je docela konzervativní v kompozici políček na panelu. Od třetí kapitoly, kdy se děj přesouvá do Karibiku, se naštěstí dal do práce opět Jock (vlastním jménem Mark Simpson) se svými celostránkovými explozemi (dojde i na jednu vulkanickou) a kompozicemi, které sice zůstávají hodně dlužny třeba Franku Millerovi nebo Miku Mignolovi, ale co na tom, hlavně když dokážou děj patřičně dynamizovat.

Max se objevuje dvakrát častěji než v prvním dílu (tedy na dvou políčkách), jeho tvář je pokaždé zahalena v dýmu. Navíc se ukazuje, že jde o krycí jméno (kouřovou clonu), které Agentura používá k realizaci a následnému přikrytí těch největších „prasáren“ (řečeno slovy jedné z postav, „vždycky, když  léčba byla horší než nemoc“).  Z uvedeného vyplývá, že se Parchanti dostanou k poodhalení několika špinavých tajemství, ale zdaleka nemají v zápase o navrácení vlastní identity vyhráno.

V závěru druhého dílu se hrdinové podle získaných stop chystají do oblasti Perského zálivu a vzhledem k poslednímu políčku, na němž titulek odhozených novin oznamuje útok Spojených států na Irák, bude jim tam zřejmě pěkně horko. Doufejme, že s pokračováním (podtitul Velké pořadí) nebude ComicsCentrum zbytečně otálet.

P.S. Velmi příjemnou zprávou může být též zjištění, že překlad je až na jednu hrubku (patrně zkoušející recenzentovu pozornost) prostý jakýchkoliv chyb a cena sešitu klesla odminula o rovnou stokorunu.

Andy Diggle & Jock & Shawn Martinbrough: Parchanti: Zdvojnásobení sázek

Comics Centrum, Praha 2010

144 celobarevné strany

199 Kč (paperback)

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 294

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru