Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Kvílení zahájilo Mezipatra. Bude to tanec!

Kvílení zahájilo Mezipatra. Bude to tanec!

Včera v brněnském kině Scala proběhlo slavnostní zahájení jedenáctého ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra. Ještě než se po půl deváté večer rozeznělo sálem Kvílení, měli diváci možnost zhlédnout vítězný film Divácké ceny Mezipater 2009 Patrik, věk 1,5 (Patrik, Age 1,5, r. Ella Lemhagen, Švédsko, 2008).

Slavnostní zahájení moderovala už téměř tradičně Barbara Hasci. Česká lesbická ikona a moderátorka pořadu „Q“ tentokrát odvážně vystoupila v tyrkysových plavkách vcelku (!) a na úvod z nafukovacího bazénku vyjmenovala několik jmen známých homosexuálních umělců napříč dějinami, odvětvími i směry. Vedle Marlene Dietrich, Jamese Deana a Pedra Almodóvara neopomněla zmínit ani Bolka a Lolka nebo Pata a Mata. Barbaře dělala společnost oživlá obří plyšová kytka.

Následně se již na plátně objevily první záběry filmu Kvílení (Howl, r. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, USA, 2010) o Allenu Ginsbergovi, beatnickém básníkovi, sbírce básní Kvílení a soudním procesu vedeném proti vydavateli sbírky. Snímek 11. listopadu uvede do distribuce AČFK.

Módní přehlídka uskutečněná po projekci mohla pro leckoho být inspirací pro outfit na slavnostní zahájení nebo opening party na příští ročník. Český oděvní designér Pavel Jevula předvedl kolekci šatů vytvořených z 35mm filmového pásu. Na party v předsálí kina Scala, jako byla ta včerejší, by případný nositel šatů jistě byl za hvězdu. Oděv má však značné nevýhody jako je téměř nulová prodyšnost materiálu a vysoká hořlavost. Kuřákům se nedoporučuje.

Bude to tanec!

Z dnešního programu stojí za to navštívit dva filmy spojené se jmény Petr Iljič Čajkovský a Matthew Bourne. Baletní filmy Louskáček! (Nutcracker!, UK, 2003) a Labutí jezero (Swan Lake, UK, 1996) jsou součástí retrospektivy choreografa Matthewa Bourna. Kontroverzní Bourne se doslova vyžívá v transformacích slavných děl, vytváření nových významů, vkládání sexuálních narážek a posunu baletu do roviny queer čtení. Další film retrospektivy Car Man (The Car Man, UK, 2001) můžou diváci navštívit 9. listopadu.

Zdroj: www.mezipatra.cz

Extrémní zážitek čeká návštěvníky, dají-li před baletem spíše přednost postmoderně a punku v kolekci animovaných klipů Tom z Pekingu. Pařížský umělec přetváří humorným způsobem zavedené stereotypy západní popkultury i komunistické propagandy. Mnohdy dadaisticky prezentuje obrazy sexuálních menšin a reaguje na zažitý způsob zobrazování queer kultury v heteronormativní společnosti. Důležitou roli v jeho tvorbě hraje zkoumání vztahu obrazu a textu.

zdroj: www.mezipatra.cz

www.mezipatra.cz

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 14

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru