Zde se nacházíte: 25fps » Světový film » Město bez města

Město bez města

RECENZE: Město (režie: Ben Affleck, 2010) – EVA PYTLOUNOVÁ –

Pozitivní ohlasy z Benátek, 94% na RottenTomatoes, 7.7/10 na IMDb. Je však opravdu důvod litovat, že se Město neobjeví na plátnech českých kin?

Ben Affleck prokázal, že je dobrý režisér, v roce 2007. Filmem Gone, Baby, Gone se zařadil do skupiny herců, kterým posun za kameru vyloženě svědčí, a potvrdil, že v psaní scénářů je výborný. V druhém režijním počinu nás opět zavádí do rodného Bostonu, konkrétně nechvalně proslulé čtvrti Charlestown, která byla v devadesátých letech domovem bankovních lupičů a skupin přepadávajících obrněná vozidla. O takové skupině je i tento film. Alespoň se tak zpočátku tváří.

Doug MacRay (Ben Affleck), James „Jem“ Coughlin (Jeremy Renner), Albert „Gloansy“ Magloan (Slaine) a Desmond „Dez“ Elden (Owen Burke) si jednoho dne odvezou z banky nejen peníze, ale i manažerku Claire (Rebecca Hall) jako rukojmí. Doug začne Claire sledovat v obavách, jestli něco neví. Od chvíle, kdy ji pozve na rande (dvacátá minuta) je jasné, že Město žádný výjimečný zážitek nepřinese.

V mnoha recenzích je zmiňována podoba s Nelítostným soubojem, agent FBI Adam Frawley (Jon Hamm) ale zaprvé není Al Pacino, zadruhé nemá žádný prostor. Hlubšího souboje mezi kriminálníkem a policistou se tedy nedočkáme a závěrečná přestřelka má jen estetickou funkci. Film se koncentruje na romantickou linii, její skrývání před Jemem a zcela vynechává milostný trojúhelník zahrnující agenta Frawleyho, který předloha nabízí. Pro hollywoodskou adaptaci je to chvályhodně nestandardní postup, bohužel s okleštěním romance přichází i ztráta hloubky a bezvýchodnosti příběhu. Přímočará, syrová a funkční kniha se tak mění na jednoduchou a tisíckrát viděnou kriminálku, u které nic nepřekvapí a přitom by zoufale chtěla být něčím víc. Modelové žánrové charaktery neprochází vývojem a jejich rozhodnutí lze, stejně jako děj, odhadovat na minuty dopředu.

Kriminálky zasazené v bostonském prostředí mají dlouhou tradici. Od dob Walk East on Beacon ušly dlouhou cestu, na které lze objevit mnoho pokladů, ať už jde o Friends of Eddie Coyle, nemainstreamové Pokrevní bratry či profláklejší Tajemnou řeku a Skrytou identitu. Jediný společný znak, který lze mezi nimi a Městem vysledovat, je dobrá režie. Affleck zvládá všechny žánrové otočky, akční scény jsou slušné, přehledné a film své diváky nenudí. Kdyby bylo Město nekorektní, budu raději hledat podobnost u stejně předvídatelného Gran Torina. Jenže ono je jen hollywoodsky přeslazené a plné naděje. A není o městě.

Se spoustou klišé přichází uspokojení, že vše funguje jak má. Tedy fungovalo by, kdyby šlo o epizodu libovolného krimiseriálu, kde psychologie postav není jen na papíře a vztahy mezi postavami existují. Scénář nedokáže své hrdiny za dvě hodiny vykreslit, ani se o to nesnaží. V kombinaci s nosnou romantickou linkou a pokusem o vystavění emocí na Dougovu dilematu, zda dát přednost lásce nebo kamarádům, je to poněkud nešťastná volba. Několikrát to vypadá, že se snímek přeci jen vydá originální cestou, ale namísto nečekaného zvratu či originálního nápadu dál surfuje po hladině nejprovařenějších klišé. Affleck trpí obsesí snímat sám sebe a ač má vhodný přízvuk, na první pohled není drsňákem vychovaným ulicí. Lze mu ho věřit jen, když mu obličej zakrývá maska. Což vysvětluje, proč akční scény fungují tak dobře. Jeremy Renner sedí do role problematického a výbušného člena lépe, herecký koncert pro Oscary se ovšem nekoná.

Největší slabinou je povrchnost veškerých emocí. Doug není osudově zamilovaný a ve vzduchu se nevznáší hádka mezi členy gangu či cokoliv jiného. Film poklidně plyne a žádné dramatické eskalace se nedočkáme. Postrádá neodvratnost, která je pro kriminálky ze špatných čtvrtí zásadní, nedostatečně drtí hrdiny, není z něj cítit zoufalství ani bezvýchodnost. I tak je však Město dobrým příjemným filmem na páteční podvečer, více projekcí ale rozhodně nesnese. Tržby přes 140 miliónů ukazují, že ideálně vyplnilo mezeru mezi blockbusterem a artem a Ben Affleck si tak může podruhé pogratulovat.

The Town

Režie: Ben Affleck
Scénář: Ben Affleck, Peter Craig, Aaron Stockard
Kamera: Robert Elswit
Hudba: Harry Gregson-Williams, David Buckley
Střih: Dylan Tichenor
Hrají: Ben Affleck, Rebecca Hall, Jon Hamm, Jeremy Renner, Blake Lively,  Slaine, Owen Burke, Titus Welliver

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 5

Komentáře (1)

  • Profilový obrázek

    EdaS

    Evo, Evo… počkej, až zkouknu extended version a napíšu ti odpověď na „našem“ serveru. :)ten film je velmi dobrý, místy výborný. dusná atmosféra, přesvědčivé výkony, skvělá režie. ano, je to předvídatelné, ano, je tam poznat, že to není od začátku Benův projekt, ale i tak velmi silný nadprůměr…

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru