Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Mezipatra Goes High…Art

Mezipatra Goes High…Art

Jedenáctý ročník Queer filmového festivalu Mezipatra si letos vzal na mušku vysoké umění.

Festival začíná v Brně již zítra. Po slavnostním zahájení ve 20:30 je nasazen jeden z největších filmových taháků letoška Kvílení (Howl, r. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, USA, 2010) o stejnojmenné sbírce a básni, která budila rozruch v druhé polovině 50. let. Volba právě tohoto snímku pro zahájení je dost příznačná, neboť mimo otevření festivalu zároveň jako by opět otvírala dlouhodobý zájem Mezipater provokovat a vzbuzovat reakce na kontroverzní umělecká díla. Děj snímku o beatnikovi Allenu Ginsbergovi, který představil své umělecké dílo a následně se potýkal s rozporuplnými reakcemi a odsouzením, tak může být možnou paralelou k letošnímu ročníku Mezipater.

Ačkoliv může letošní téma „Vysoké umění“ zpočátku potencionální diváky odrazovat, není potřeba se ho bát. Mezipatra se nebojí šokovat a spojit v  nabídce uměleckých děl zdánlivě neslučitelné. Letošní program bude syntézou vysokého i nízkého umění, klasických žánrů, postmodernismu, provokace i tradice.

„Budeme glosovat, co je to vysoké umění, co je to nízké umění, jak se jednotlivé žánry prolínají, kdo má moc definovat, co znamená „vysoké“ a co znamená „nízké“.“ (Tereza Hendlová, PR manažerka Mezipater)

Matthew Bourne
Hned první sekce v sobě spojuje queer estetiku a natolik tradiční a vznešené umění, jakým je opera a balet. Choreograf Matthew Bourne transformuje klasická oblíbená díla a dodává jim novou queer podobu. Po světě sbírá ceny a budí divácké nadšení. Na Mezipatrech budou promítány filmy Labutí jezero (Swan Lake, UK, 1996), Car Man (The Carm Man, UK, 2001) a Louskáček! (Nutcracker!, UK, 2003). Z Bournových dělších filmů lze jmenovat ještě snímky Střihoruký Edward a Dorian Gray.

Barbara Hammer
Letošní retrospektiva je věnována americké filmařce Barbaře Hammer, průkopnici lesbického videoartu, která za svůj dosavadní život stihla vytvořit přes 80 děl. Vystavuje v mnoha známých světových galeriích, jako je např. MoMa v New Yorku nebo Centrum Pompidou v Paříži. Na festivalu se objeví např. její film Něžné fikce (Tender Fictions, USA, 1995), vlastní autobiografie Barbary Hammer natočená neotřelým způsobem ve fragmentech bez souvislé dějové linie.

Pop-punk
Nízké umění jako protiklad k umění vysokému zastoupí například film Vykopni (Kick Off, r. Rikki Beadle Blair, UK, 2009) nebo německý dokument Feministický porno číčy (Too Much Pussy! Feminist sluts in the Queer X Show, r. Emilie Jouvet, Francie, Německo, 2010). Provokující sekce slibuje u prvního snímku údajně nejsprostší film festivalu a u druhého dokumentární film o ženském erotickém workshopu.

Letos stejně jako v předešlých ročnících se mohou Mezipatra chlubit komplexní dramaturgií a navzájem provázaným a pohromadě držícím programem.

Festival v Brně potrvá do úterý 9.11. a dva dny na to se přesune do Prahy. Hlavními projekční místy se letos v Brně stala kina Scala a Art a v Praze Lucerna a Světozor. Kompletní program a další informace naleznete na webových stránkách www.mezipatra.cz.

Znělka festivalu

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 14

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru