Zde se nacházíte: 25fps » Světový film » Miluji tě, Phillipe Morrisi!

Miluji tě, Phillipe Morrisi!

RECENZE: MILUJI TĚ, PHILLIPE MORRISI (GLENN FICARRAM JOHN REQUA) – EVA CHLUMSKÁ –

„Myslím, že je to dobrý název. Dělal jsem to, protože jsem chtěl být s Phillipem. Ztratil jsem nad sebou kontrolu. … Je to příběh lásky!.“

Steven Russell

Americký snímek I love you Phillip Morris je žánrově těžko zařaditelný, neboť představuje mix biografického filmu, romantické komedie a vězeňského dramatu. Díky tomuto žánrovému promísení je jeho děj příjemně nepředvídatelný, a to přestože je inspirován skutečnými událostmi. I tak ale divákům a divačkám, kteří jsou obeznámeni s životním osudem hlavního hrdiny Stevena Russella, může na chvilku lehce zamotat hlavu a připravit jim nejedno překvapení. Pro scenáristické duo Glenna Ficarru a Johna Requa, kteří jsou podepsáni např. pod komedií Santa je úchyl, je snímek I love you Phillip Morris režijním debutem. Ke zrežírování jejich vlastního scénáře inspirovaného knihou Stevea McVickera se odhodlali po tom, co sešlo ze spolupráce s režisérem Gusem van Santem. A nakonec se ukázalo, že to rozhodně nebyl krok špatným směrem. Filmu lze sice vytknout určitou roztříštěnost. Ta ovšem nemusí být nutně považována za slabost, protože jednotlivé gagy po sobě následují v rychlém tempu, jsou skvěle vypointované a umně poskládané.

Snímek vypráví o notorickém podvodníkovi Stevenu Russellovi, který se z  příkladného občana a spořádaného otce rodiny stane podvodníkem, jenž si vyslouží přezdívky jako Král podvodů či Houdini. Tato přízviska si Russell získal několikerým útěkem z vězení a rafinovaně prováděnými podvody pod některou ze svých čtrnácti falešných identit. Za svůj život si tak Steven Russell zkusil profesi policisty, právníka, doktora nebo finančního šéfa pojišťovací společnosti a fingoval kdeco, dokonce i svou smrt. Ačkoliv by se mohlo zdát, že fantazie tvůrců pracovala na plné obrátky a spíše to vypadá, že zkoušejí, co jsou diváci a divačky ještě ochotni skousnout, většina událostí má reálný základ. A to je jednou z hlavních devíz filmu, na niž autoři na začátku důrazně upozorňují, když za tradičním: Toto se skutečně stalo, dodávají: Vážně.

Po šokujícím sdělení, že je adoptovaný a že se ho vlastní matka vzdala, se malý Steven rozhodne žít slušným a spořádaným životem. A jak sám říká, když se člověk pro něco rozhodne, tak to dokáže. Jeho život vypadá jako z pohádky, má krásnou milující ženu a dcerku, pravidelně navštěvuje kostel, kde doprovází kostelní sbor na varhany, a jeho prací je pomáhat a chránit. Tohle všechno ale jaksi „kazí“ fakt, že Steven (Jim Carrey) je gay. A podle všeho bylo pro Stevena dosavadní utajování této skutečnosti tou nejlepší školou pro život. Po automobilové nehodě, při níž o vlásek unikne smrti, se rozhodne skoncovat se životem ve lži. Po hlavě se vrhne do nového „gay“ života představovaného luxusním oblečením, šperky a dovolenými. Nákladný životní styl ho ale brzy donutí uchýlit se k podvodům, které jej nakonec stojí svobodu. To je ovšem jen začátek, protože právě za mřížemi Steven potkává svou životní lásku, plachého a jemného Phillipa Morrisse (Ewan McGregor). Jeho následující jednání je, jak sám Steven shrnuje, pouze snahou zůstat s Phillipem, a to není vůbec lehké, obzvláště pokud se tím protiví texaským zákonům.

Obsazení hlavních rolí je vedle pohrávání si s několika žánry dalším výrazným kladem tohoto snímku. Zejména pak herecký výkon Jima Carreyho coby podvodníka Stevena Russella je překvapivě dobrý a vyvážený. I love you Phillip Morris se tak řadí mezi jeho nejlepší snímky. To, že Jim Carrey není jen Maska s gumovým obličejem, dokázal už ve filmech Truman Show, Muž na Měsíci nebo Věčný svit neposkvrněné mysli. Tady mohl zkombinovat obě polohy – komediální i tu vážnější, přičemž obojí tu funguje. Obzvláště když si uvědomíme, že Steven většinu svého života něco předstíral a Carreyho excentrické herectví na tento fakt neustále odkazuje. Ewan McGregor neměl zdaleka takový prostor jako Carrey, přesto je jeho Phillip Morris hodný takového obdivu, jaký mu Steven věnuje.

Přestože se v hlavních úlohách objevily velké filmové hvězdy a snímek se dočkal vřelého přijetí na loňském filmovém festivalu Sundance, několik dlouhých měsíců nemohl v USA najít distributora. Jako zdůvodnění bylo uváděno několik „odvážných“ stejnopohlavních sexuálních scén mezi mužskými protagonisty. Ačkoliv tyto scény jsou jen slabým odvarem heterosexuálních scén v mainstreamovém filmu, přece jen nabourávají hranice filmového zobrazování romantických (a sexuálních) vztahů gayů, což je jasný posun kupředu. Záměrně „politicky nekorektní“ reprezentace gayů je v případě tohoto filmu použita k podrývání klasických heteronormativních žánrů (jako je např. romantická komedie). I nadále však zůstává platné, že si v mainstreamové produkci mohou tvůrci dovolit zajít v reprezentaci gayů a leseb mnohem dále, pokud se jedná o komedii a milostné scény jsou odlehčené komickým efektem.

I love you Phillip Morris by rozhodně neměl ujít pozornosti těch, kteří se chtějí nejen dobře pobavit, ale i popřemýšlet nad zažitými konvencemi většinových filmů.

I love you Phillip Morris

Miluji tě, Phillipe Morrisi

Režie: Glenn Ficarra, John Requa

Scénář: Glenn Ficarra, John Requa (podle knihy Stevea McVickera)

Střih: Thomas J. Nordberg

Kamera: Xavier Perez Grobet

Hudba: Nick Urata

Hrají: Jim Carrey, Ewan McGregor, Leslie Mann, Rodrigo Santoro, Michael Mandel a další

USA, Francie, 2009, 102 min.

česká premiéra: 25. 3. 2010

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 13

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru