Zde se nacházíte: 25fps » Světový film » Nepostradatelně postradatelný film

Nepostradatelně postradatelný film

SVĚTOVÝ FILM

Expendables: Postradatelní (režie: Sylvester Stallone, 2010)

Comebacky jsou v módě. Po reunionech hudebních skupin došlo i na návrat svalnatých králů akčního filmu let osmdesátých. Nikdy předtím sice nestáli bok po boku, své instrumenty ovšem ovládají dokonale. Sehraní ale bohužel nejsou.

Už jsou to dva roky, co se začaly objevovat první jména do připravovaného krvavého nářezu jménem Expendables: Postradatelní. Po triu Stallone, Li, Statham přišlo potvrzení Lundgrena i Rourka, odmítnutí Van Damma i Seagala a potvrzení camea kalifornského guvernéra. Sledování novinek kolem filmu se nakonec ukázalo být zábavnější, než filmu samotného.

Příběh námezdních žoldáků, kteří jedou vystřílet fiktivní ostrov v Mexickém zálivu, sice zní jako námět osmdesátkového slaboduchého akčňáku, na(ne)štěstí jím však Expendables nejsou. Snímek je někde na půl cesty mezi rokem osmdesát a současností, dobu mezi tím však vynechává. Což je vidět už na sestavě teamu – Stallone (maskáče a kulomet), Jet Li (bojové umění), Statham (tepláky a vrhací nože), Terry Crews (černoch, explozivní náboje), Randy Couture (wrestling), Dolph Lundgren (hrubá síla z Ruska) a Eric Roberts (náhrada za Seagala resp. Treja). Ačkoliv k většině výhradu nemám, Statham je jako rušivý element z jiné dekády. Neznámé trio Crews, Roberts, Couture je naštěstí natolik zaměnitelné, že ničemu nevadí. Z roku 2000+ si Sly krom Stathama vypůjči i módní rychlý střih a Expendables: Postradatelní díky tomu nebudí dojem, že se díváte na dvacet let starý film. Ani se o to nepokouší, pocta je budována jiným způsobem.

Expendables: Postradatelní neodkazují na konkrétní filmy, ale na kult jednotlivých herců. Tedy ač jsou některé scény díky rychlému střihu a kinetické kameře nepřehledné, divák stále ví, že běžící Sly je Rocky i Rambo a to mu ke štěstí stačí. A pokud ne, bude mít nejspíš problém. Akce je super,[1] každý z členů týmu je něčím specifický a díky odlišnému způsobu boje je snadné rozeznat jednotlivé postavy i přes občasnou epileptičnost. Finále nezapře osmdesátkovou inspiraci a výbuchů i mrtvol nabídne požehnaně. Paradoxně filmu nejvíce ubližuje „komplikovanost“ příběhu. Rozptylování od akce přináší jak zbytečná vedlejší zápletka se Stathamovou dívkou, tak přílišné vykecávání.

Děj je plně podřízen tomu, aby v jeho rámci šlo použít co nejvíce nábojů a exploziv, psychologie hrdinů je plochá (ač se scéna s mentorujícím Rourkem pokouší předstírat opak) a svaly jsou velké. Tedy vše tak, jak to máme rádi. Film, na který se brzy zapomene a do dějin se nikdy nezapíše si však nepřál být ničím víc. Nejhorší je nevyužitý potenciál pravé oldschool zábavy – akce je utlačována poplácáváním se po ramenou ve stylu Mizerů a ač to občas přinese vtipné odkazy a hlášky, většinou jen zabírá čas, který mohl být věnován střelným zbraním. Vrcholnou scénou je všemi fanboyi zmiňovaná scéna v kostele, kde trio Willis, Stallone a Schwarzenegger dá na chvíli vzpomenout na staré dobré časy, většině lidí ukápne slza a geekové prožijí dlouho očekávaný orgasmus.

Z historického hlediska znamenají Expendables: Postradatelní ustrnutí na mrtvém bodě a nedokáží vyřešit ani otázku, jestli by v osobním souboji vyhrál Lundgren či Li. Čímž je vlastně Stalloneho počin velmi zajímavý (a nejen tento) – jeho filmy nic neřeší, donekonečna se opakují a vydělávají slušné peníze (Expendables: Postradatelní mají za první dva týdny na kontě 75 mil. dolarů a i přes svůj neskromný rozpočet se zaplatí). Při porovnání s ikonou jménem Eastwood, který už ve svých filmech dávno neláká jen na sebe, vzniká nádherný kontrast. Zatímco sedmdesátkový drsňák fyzicky chátrá a charakterově se vyvíjí, Stallone zůstává ocelový, nezničitelný a zcela totožný. Ačkoliv není výjimečný (a možná ani průměrný) režisér, dokáže na sebe stále nalákat lidi do kina. Možná právě proto – ač jinými chybami, navozuje stejný pocit jako staré akční filmy – že by to šlo udělat lépe. A stejně jako v nich se nedostatky překrývají spoustou nedigitálního ohně a opravdového potu. Vzpomínkám na slavnou éru Cannon films se při sledování člověk těžko ubrání.

V posledních letech akční filmy zmutovaly na zábavu pro celou rodinu, ženských hrdinek přibývalo stejně jako chytrých záporáků, hrdinova minulost už nešla vyjádřit jednou větou a pomsta se stala složitější než umožňuje vystřílení celého zásobníku. Plány v plánech jiných plánů začaly být komplikované a po přímočaré tupé zábavě se slehla zem. To, co dlouho chybělo, konečně přišlo a na sledování není potřeba nostalgie či ironický nadhled, vše funguje na léty prověřeném Komando základu. Expendables: Postradatelní nabízejí jednoduchý svět plný testosteronu, který mnozí z nás posledních deset let tak postrádali. Nikdo neříká, že je to dobrý film, důležité je, že Stallone umožňuje znovu zažít osmdesátá léta (která do Čech dorazila v letech devadesátých společně s videorekordéry z Rakouska) bez nutnosti oprašovat VHSky.  A to se počítá.

Eva Pytlounová

The Expendables

Režie: Sylvester Stallone

Scénář: Sylvester Stallone, David Callaham (storyl)

Kamera: Jeffrey Kimball

Hudba: Brian Tyler

Střih: Ken Blackwell, Paul Harb

Hrají: Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Randy Couture, Steve Austin, Terry Crews, Mickey Rourke, Bruce Willis

USA, 2010, 99 min.

obrázky: www.theexpendablesmovie.net


[1] super = Beretta 92FS, Custom Single Action Army, Glock 17, Modified Kimber Gold Combat II, HK P9S, Beretta 92G Elite 1A, HK USP, FN F2000, Noveske Diplomat, AK-47, MP5K, MP5K-PDW, MP-9, P90TR, AA-12, Saiga 12, Serbu Super Shorty, M1919A4/A6, M79 Grenade Launcher

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 5

Komentáře (4)

 • Profilový obrázek

  Filip

  Recenze vůbec nevystihuje o co v tomto filmu vůbec jde.Ale já se nemůžu divit že jste to nepochopila vždyť jste žena a já osobně si myslím že toto není film pro ženy.

 • Profilový obrázek

  Tomáš

  Ftipné a dobré.

 • Profilový obrázek

  T.H.

  Na web až moc dobrá recenze….tleskám.

 • Profilový obrázek

  EdaS

  Wow. Skvěle napsáno, Evo, i když s dílčími tvrzeními ne vždy souhlasím. :)

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/wp-includes/random_compat/2020318-2-hh-88-p.html viva-awa.com
Zpět nahoru