Zde se nacházíte: 25fps » Rozhledy » Nová Akta X? Naštěstí ne!

Nová Akta X? Naštěstí ne!

SERIÁL: Hranice nemožnéhoEDA SPÁČIL –

Od své premiéry v září 2008 provází nový seriál z produkce J. J. Abramse aura „nových Akt X“. V současnosti mají díky televizi Nova Cinema i čeští diváci příležitost posoudit, jestli si tohle dílko srovnávání s jedním z nejmilovanějších počinů televizní zábavy let devadesátých vůbec zaslouží a nakolik je oprávněné.

Neříkejte, že vám nechybí nějaký paranoidní seriál s nadpřirozenými prvky, prostě náhrada za dnes už klasická Akta X. Fringe, u nás uváděný jako Hranice nemožného, nejprve vypadal jako jejich klon. Tím jednak naštval uctívače zmíněné klasiky, jednak znervózněl fandy producenta a režiséra J. J. Abramse, který spolu se scenáristy Robertem Orcim a Alexem Kurtzmanem stojí za brilantními žánrovkami jako Mission Impossible 3 nebo loňským fenomenálním návratem kultu Star Trek. Pilotní díl a ještě několik následujících vykazují určité známky autorského tápání, o čem seriál vůbec má být, resp. kterému ze svých vzorů se má více podobat, ale s přibývajícími částmi se naštěstí jasně ukazuje jako na vlastních nohou stojící vědecko-fantastická podívaná (s důrazem na fantastická), která musí fanoušky žánru potěšit. A hádejte, kdo se nám dokonce objeví ve finále první série? Nápověda: Sheldon z Big Bang Theory z něj musel mít obrovskou radost. Následující text se pokusí o tanec mezi vejci, protože vysvětlovat, čím je seriál zajímavý a neprozrazovat zásadní dějové zvraty a odhalení, je fuška. Pokusím se tedy být tak obecný, jak to jen jde.

Na světě začíná docházet k sérii podivných (a smrtících) experimentů s lidmi, které jsou vyšetřovateli označovány jako Vzorec. Pod spojením podivný experiment si představte třeba plné letadlo „rozpuštěných“ pasažérů nebo autobus, jehož osazenstvo je podobně jako pravěký komár doslova zalito v nějaké neznámé sloučenině. Naši hrdinové se stávají členy speciální jednotky FBI, tzv. „Fringe division“, používající značně neortodoxních (pa)vědeckých postupů (fringe znamená okrajový a fringe science je označení okrajových věd jako opaku věd standardních, ortodoxních), nasazené na tento typ případů.

Agentka Olivia Dunham (Anna Torv) se nachází nejspíš v nejtěžší fázi svého profesního i soukromého života. Její kolega a milenec je zabit a navíc je považován za zrádce. Olivia je sympaticky racionální a přirozeně skeptická, prostě taková blonďatá (a podle mnohých méně sexy) Scullyová. To, že se ocitne zrovna v tomhle týmu, není samozřejmě vůbec náhoda.

V souladu se současnými seriálovými trendy musí být jeden z hrdinů genius a zároveň magor. Walter Bishop (John Noble) splňuje obojí vrchovatě. Bývalý univerzitní profesor, experimentátor a vynálezce, který sedmnáct let strávil v blázinci, je propuštěn, aby pomáhal s vyšetřováním. Walter vede velmi divné řeči, většinu času je prostě mimo a funguje jako zdroj humoru, ale když má svou geniální chvilku, pomocí nějakého velmi nečekaného postupu pomůže v pátrání, resp. někomu zachrání život. Walter není ovšem jen hláškonoš, zároveň se pomalu profiluje jako velmi tragická postava kdysi velkého vědce, který má svůj nemalý podíl na současných událostech. Právě odhalování jeho minulosti patří k nejsilnějším momentům seriálu vůbec.

Vzhledem k tomu, že Walter není svéprávný, musí se o něj starat jeho syn Peter (Joshua Jackson). Ten vedl donedávna dobrodružný život plný pochybných vztahů a kšeftů, ale účast na vyšetřování (je taky tak trochu génius, většinou ovšem příčetný) mu dovolí pomalu se se svým otcem sbližovat. Leckdy taky vhodně upotřebí svoje znalosti a známosti z temné minulosti a postupně si vytváří i vztah k Olivii.

Vyšetřování mimořádných událostí naše hrdiny čím dál častěji vrací k technologické megakorporaci Massive Dynamic, vedené kdysi bývalým Walterovým kolegou Williamem Bellem… a víc neprozradím. Tvůrci už od počátku nazastírají snahu vytvořit seriál s postupně se rozvíjející dějovou linií, zároveň ovšem nabízející uzavřené příběhy, aby se dobře bavili i ti, co pravidelně nesledují. Nejdříve tak ovšem chrlí nové a nové motivy takovým tempem, že se člověk obává, jestli vůbec mají celou mytologii dostatečně promyšlenou. Ty nedůvěřivé mohu uklidnit, že naštěstí ano. Ukazuje se, že leckdy prostě jen trvá, než se koncepce nového seriálu dostatečně usadí, důkazem budiž třeba Dollhouse. Doufejme jen, že Fringe neskončí stejně neslavně už s druhou sérií. Byla by to škoda, zejména kvůli potenciálu, který nadále skýtá.

Nástin děje ani zdaleka nevystihuje, v co se seriál postupně proměňuje. Ukazuje se, že nahozené motivy jsou opravdu součástí nějaké větší mozaiky (vzoru), který se před námi postupně odhaluje. A už vůbec nemluvím o tom, jak dobře se dá o událostech jednotlivých dílů spekulovat, bavit se šílenými teoriemi na internetu apod. Netvrdím, že Fringe nemá slabší díly (který seriál nemá), ale nápaditost a hravost žánrově zběhlým tvůrcům není možné upřít. Samozřejmě nechvalme dne před večerem, na celkovém vyznění bude záviset, jak se celý příběh uzavře (a jak dlouho ho bude úspěch seriálu natahovat), ale minimálně první série po trošku neslaném nemastném „aktovském“ rozjezdu masivně gradovala až do šokujícího finiše s třešičkou na dortu v podobě Leonarda Nimoye jako záhadného Williama Bella. Ups.

Samozřejmě, leccos se Fringi vyčítat dá. Upozorňuji rovnou „logické šťouraly“, že experimenty, které se v prakticky každém dílu provádějí svou neuvěřitelností ani neusilují o zdání reality. Aspoň ne té, v které se nacházíme. Třeba takové promítání posledního zachyceného obrazu ze sítnice mrtvého člověk otestuje, jestli jste ochotni na „takovou blbost“ přistoupit či nikoliv. Logiku a pravděpodobnost filmu nebo seriálu se snažím vždycky posuzovat v kontextu díla. A „přestřelenost“ k tomuto seriálu prostě patří. Dalším nepřítelem zkultovnění seriálu v naší domovině je bohužel nepřekvapivě dabing. Necitlivé obsazení totiž úplně zabíjí herecké výkony a je to opravdu škoda. Ač to tak ze začátku nevypadá, ke všem třem hlavním hrdinům si postupně vytvoříte vztah a komorní linie je pro celý seriál zásadní. Takže shánějte v původním znění. Tenhle seriál si to určitě zaslouží.

Hranice nemožného / Fringe

Tvůrci: J. J. Abrams, Alex Kurtzman, Roberto Orci

Režie: Fred Toye, Brad Anderson, Paul A. Edwards a další

Hrají: Anna Torv, John Noble, Joshua Jackson a další

Fringe, USA 2008, 1. série (20 dílů)

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Profilový obrázek
Počet článků : 17

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru