Zde se nacházíte: 25fps » Rozhledy » Moje šílená matka

Moje šílená matka

ANALÝZA – JANA JEDLIČKOVÁ –

Seriálů, kde hlavní hrdinka trpí disociativní poruchou identity, nenajdete mnoho. Cenami ověnčená Toni Collette jako Tara Gregson (ne)zvládá se špetkou humoru jak svého manžela a dospívající děti, tak své početné alternativní osobnosti.

Americká kabelová televize Showtime opět dostála svému heslu No Limits a dala prostor černému komediálnímu seriálu Tara a její svět (United States of Tara).1 Tento projekt byl u diváků a divaček překvapivě natolik úspěšný, že stanice na začátku druhé řady oznámila pokračování v minimálně další sezoně. Tvůrcem a jednou ze scenáristek a scenáristů pořadu je Diablo Cody, která se podepsala i pod scénář filmu Juno. Další filmovou celebritou je Steven Spielberg jako výkonný producent a herečtí představitelé Tony Collette a John Corbett.

Tara Gregson (Tony Collette) a její manžel Max (John Corbett) žijí společně se svými dvěma dětmi Kate (Brie Larson) a Marshallem (Keir Gilchrist) na jednom americkém předměstí s bílými ploty a ustavičně usměvavými sousedy. Nebýt jedné drobné maličkosti, zřejmě by se zařadili mezi zbytek dokonalých rodin v dalekém okolí. Tara ovšem už od dětství trpí disociační poruchou osobnosti, která jí a jejím blízkým zcela znemožňuje zapadnout mezi „normální“ lidi.

Jak podotýká kritička New York Times Alessandra Stanley, Tara a její svět začíná s převyprávěním příběhu této ženy v momentě, kde většina filmů a seriálů o lidech s disociační poruchou osobnosti končí. Tara je totiž už delší dobu diagnostikovaná a pravidelně dochází ke své psycholožce na terapie. Léky, které jí mají pomáhat zvládnout jejích několik alternativních osobností, naneštěstí také tlumí její umělecké já a ničí její sexuální život. Rozhodnutí prášky vysadit je tedy nasnadě. S kreativitou se ale vracejí i Tařina alterega. V první sezoně jsou diváci a divačky seznámeni se čtyřmi, přičemž nezvladatelná teenagerka T, vietnamský veterán Buck a Alice, jenž je parodií na Brie ze Zoufalých manželek, se s Tarou dělí o její tělo od začátku seriálu. Zdivočelý Gimme nastupuje jako nová záhadná alternativa později a je šokujícím zjevením i pro samotnou Taru. Ve druhé řadě je Tařina osobnost obohacena o další dvě alterega, psychoterapeutku z dob květinových dětí Shoshanu a Tařinu mladší pětiletou verzi. Syžet seriálu sleduje jednak situace, do kterých se hrdinka dostává ve svých různých rozpoloženích, a jednat reakce rodiny a jejího okolí na její místy až bizarní chování. Základní zápletkou je snaha zjistit, proč si Tara vyvinula tyto osobnosti. Zejména v druhé půli první řady a v řadě druhé tedy postavy postupně odhalují rodinná tajemství, která by je podle jejich předpokladů měla dovést k odhalení původu Tařina stavu.

Tara a její svět explicitně neběduje nad životem hlavní hrdinky, ani se ji nesnaží odsunout na okraj dění jako nemocnou osobu. Členové rodiny přistupují k Tařiným alteregům jako k dalším příbuzným, méně či více oblíbeným. Snídají s nimi, chodí s nimi na bowling a na rodičovské schůzky, nebo s nimi navštěvují divadelní představení. Ačkoli seriál působí jako sitkom, hodilo by se spíše označení černá komedie, pokud je ovšem pojem komedie vůbec vhodný. Humor vyvstává zejména z kolizí mezi Tařinými alteregy a světem, ve kterém existuje Tara, nebo naopak mezi chováním členů rodiny Maxem a dětmi počínaje a Tařinou sestrou Charmaine (Rosemarie DeWitt) konče, v tzv. normálním světě. To co je považováno za normální, je totiž v Taře a jejím světě často relativizováno. Už od prvních dílů je jasné, že Tařina excentrická rodina je vlastně mnohem „normálnější“ a zdravější než zbytek populace prezentované v televizním světě. V pilotním díle se např. Tařina dcera Kate svěřuje svému příteli o matčiných osobnostech, jež on považuje za „cool“ a pak dodává, že je to dost „ujetý“. Přestože Kate jako dospívající děvče nemá s matkou, obzvláště pak se čtyřmi najednou, zrovna nejrůžovější vztahy, dotčeně chlapci odpoví: „A co? Tvoje matka má implantáty!“ Stejně tak je v Tařině rodině považováno za „normální“, že čtrnáctiletý syn Marshall je gay a nikdo ani slůvkem nic nenamítá. Údiv a lehké zděšení způsobí v druhé sezoně krátkodobý Marshallův coming out heterosexuálního muže, než se k radosti a úlevě rodiny zase vrátí ke svému „pravému“ gay já. Ačkoli je fikční svět Tary Gregson plný komických a humorných situací, téměř všechny mají hořkou příchuť a smích se nejednou mění v slzy a zoufalství nad nutností žít tzv. normální život mezi lidmi, kteří jsou ve své podstatě mnohem šílenější než hlavní hrdinka. Jen s tím rozdílem, že jejich podivné a nevysvětlitelné chování není způsobeno nemocí.

Tara a její svět prezentuje svět tak trochu naruby. Ty osoby a věci, které vypadají zdánlivě nejnormálněji, jsou zpravidla ty, které jsou nejdivnější a nejzvrácenější. Tento přístup k okolí je základní premisou seriálu. Nic není takové, jaké se zdá být. Zajímavá je i rovina hledání svého pravého já, své identity, kterým postupně procházejí všechny hlavní a vedlejší postavy. Od Tary, která si klestí cestu svými alteregy až k onomu prvotnímu okamžiku jejich stvoření, přes její sestru Charmaine, až po Tařiny děti, nesmělého Marshalla, který se snaží objevit svoji pravou sexualitu, a dospívající Kate, kterou neuspokojuje ani škola, ani zaměstnání servírky, a nakonec ani fiktivní komiksová postava princezny Valhally, ve které se Kate evidentně nejvíce našla.2 Jedinečnost všech hlavních a vedlejších postav je stavěna hrdě na odiv, ale divákům a divačkám není nikdy dovoleno zapomenout na to, že ona jedinečnost si žádá svou daň. Každý chce v životě to, co zrovna nemá. A tak když Marshall odpovídá na omluvu své matky za její nepatřičné chování jako jedno z altereg tím, že s mdlým úsměvem na tváři odpoví „alespoň jsme unikátní a zajímaví“, je z jeho výrazu zcela jasné, že si nepřeje nic více, než být průměrným, naprosto neviditelným a nudným středoškolákem s otravnou a zcela nezajímavou matkou.

Nasnadě je také vyzvednout herecké výkony hlavních představitelů. Tony Collette obdržela za svůj herecký um v roce 2009 cenu Emmy a v roce 2010 také Zlatý Glób. Názory kritiků a kritiček na její herecké výkony se přesto spíše kloní k negativním reakcím. Bývá jí vyčítáno, že Tařina alterega jsou parodiemi, karikaturami a stereotypy, spíše než reálnými postavami člověka s disociační poruchou osobnosti. Pravda je, že všechna alterega vycházejí ze stereotypů a často karikují jiné seriálové postavy (zejména Alice je jasným odkazem k Brie ze Zoufalých manželek). Na druhou stranu je třeba chápat Svět podle Tary jako seriál, který má diváky bavit, ač se často svým obsahem dostává do velice vážné roviny. Je také otázkou, zda je nasnadě vyčítat stereotypnost Collette, či je to spíše výtka směrem ke scénáři. Buď jak buď, ony karikatury alternativních osobností umožňují publikům snadno a rychle rozpoznat, o jaké postavy se jedná, a to i v momentech, kdy se proměňují jedna v druhou a jsou ještě v kostýmu a líčení jiných altereg.3 Tony Collette svým herectvím zřetelně dává najevo, která z osobností zrovna na scéně promlouvá. Není tedy okamžiku, kdy by diváci byli zmateni a ztraceni v ději. Podíl na úspěchu Tary a jejího světa mají zcela jistě i další herečtí představitelé, vedle zkušeného Johna Corbetta jsou to zejména Keir Gilchrist jako Marshall a Brie Larson jako Kate, kteří, jak také Stanley ve své kritice zmiňuje, jsou pravými junovskými postavami srdečných, hodných, vysoce inteligentních, zábavných a provokativních teenagerů, které si i přes jejich podivnosti (nebo možná právě kvůli nim) okamžitě zamilujete.


Tara a její svět

United States of Tara

Tvůrce: Diablo Cody

Hrají: Toni Collette (Tara Gregson), John Corbett (Max Gregson), Rosemarie DeWitt (Charmaine Craine), Brie Larson (Kate Gregson), Keir Gilchrist (Marshall Gregson)

USA, Showtime

od 18. ledna 2009

24 dílů/30 minut, 2 sezony

ZDROJE

STANLEY, Alessandra. Me, Myself and I: Disparate Housewife. NY Times, 15. ledna 2009. Dostupné z WWW: http://www.nytimes.com/2009/01/16/arts/television/16tara.html?_r=1

Wikipedia, The Free Encyklopedia. United States Of Tara (TV Series). Dostupné z WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_of_Tara

1 Viz trailer ke druhé sezoně Tara a její svět http://www.youtube.com/watch?v=YBCEeLl_RxQ&feature=PlayList&p=489AB5ED716E8F62&playnext_from=PL&index=21

2 Viz fiktivní hudební video Princezna Valhalla http://www.youtube.com/watch?v=WHTb_pMMQ94

3 Viz scéna mnohonásobné přeměny altereg Tary http://www.youtube.com/watch?v=_Oq3G7SBrW8

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 77

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru