Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Za dokumenty do Jihlavy

Za dokumenty do Jihlavy

Od úterý 26. října až do neděle 31. října bude Jihlava hostit 14. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Páteří programu se stanou už tradiční soutěžní sekce: Fascinace (experimentální film), Mezi moři (středoevropský film) a Opus Bonum (světový film). Veliká pozornost bude věnována i soutěži o nejlepší český dokumentární film  (Česká radost), kde se utkají v minulosti již úspěšní tvůrci (Jan Gogola ml., Jan Šikl, Erika Hníková, Filip Remunda, Vít Klusák, Martin Ryšavý, Ivan Vojnár, Martin Dušek a Ondřej Provazník a další), ale i jejich mladší kolegové (Tereza Reichlová, Klára Tasovská nebo Petr Hátle). Snímky budou v mezinárodních porotách posuzovat krom filmových odborníků a profesionálů (Thomas Elsaesser, Galina Kopaněva, Martin Ježek…) i zástupci „laické“ veřejnosti (aktivista John Bok nebo „kontroverzní“ prezident NKÚ a bývalý jihlavský primátor František Dohnal).

Zahajovací film festivalu: Nesvatbov Eriky Hníkové

Krom soutěží proběhne i několik retrospektiv (Jorge Ruiz, Ichiro Seuoka, András Szirtés). Aktuální společenské téma mapuje sekce Ekonomystika, v níž se představí série snímků mapujících příčiny a nejrůznější aspekty ekonomické krize. Tenkou hranicí mezi hraným a dokumentárním filmem se zaobírá výběr snímků zastřešených pod hlavičkou Doc-fi. Nejnovější trendy televizní zábavy zmapuje sekce Reality TV.

Množství filmových sekcí doplňují divadla (vosto5, Divadlo Bufet, Ochotní pro cokoliv a další), koncerty (ZeroNumberOne, Lajky…), projekce v domácnostech Jihlavanů nebo autorská čtení (Emil Hakl, Ludvík Vaculík, Arnošt Lustig…) v autobusech. V souvislosti s festivalem vychází i kniha Billa Nicholse zabývající se teorií dokumentárního filmu nazvaná Úvod do dokumentárního filmu. Nejen návštěvníky festivalu mohou navnadit i úspěšné festivalové snímky z uplynulých let, které v těchto dnech zdarma zpřístupňuje web České televize. Stejná televize bude každý den vysílat festivalové zpravodajství Z Jihlavy do hlavy a v sobotu 30. října odvysílá ČT 24 přímý přenos ze slavnostního zakončení festivalu.

Miloš Kameník

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 72

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru