Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Emir Kusturica na 37. LFŠ nejen jako režisér

Emir Kusturica na 37. LFŠ nejen jako režisér

FESTIVALY: 37. Letní filmová škola v Uherském Hradišti – JIŘÍ VLADIMÍR MATÝSEK –

K nejvýznamnějším hostům 37. Letní filmové školy v Uherském Hradišti bezpochyby bude patřit režisér Emir Kusturica. Tento asi nejznámější filmař balkánského regionu se v Hradišti objeví také v méně tradiční úloze, v roli kytaristy kapely Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra.

Zdroj: http://torontojazz.com

Kusturica bude v Hradišti od pátku 22. července do neděle 25. a osobně uvede výběr ze svých filmů. Festivaloví návštěvníci se mohou těšit na Underground (1995), dále film Černá kočka, bílý kocour (1998) a také dokument vyprávějící právě o No Smoking Orchestra, nazvaný Super 8 stories (2001). Po projekci Kusturicova absolventského filmu Guernica (1978), kterým dokončil svoje studium na pražské FAMU pod vedením profesora Otakara Vávry, bude v neděli odpoledne následovat také režisérova přednáška v sekci Lekce filmu. Pobyt „krále balkánského filmu“ na Letní filmové škole zakončí koncert jeho kapely No Smoking Orchestra.

No smoking orchestra vznikla v Sarajevu v roce 1980 pod původním názvem Zabranjeno Pušenje. Hudebně vycházeli z rocku, ale patrné byly i silné vlivy punku a tehdy populární nové vlny. Později se objevily i prvky balkánské lidové hudby a cikánských písní. Do vypuknutí válečného konfliktu, který rozbil bývalou Jugoslávii, skupina vydala čtyři velice úspěšná alba prodávaná ve statísícových nákladech. K obnovení skupiny došlo v roce 1996 a jednou z vůdčích osobností se, vedle klávesisty a zpěváka Nenada Jankoviče, stal právě Kusturica na postu kytaristy. Průlomem pro kapelu bylo natočení hudebního doprovodu ke Kusturicově filmu Černá kočka, bílý kocour v roce 1998. O rok později se název skupiny upravil na Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra a soubor vyrazil na světové turné. Páteř energického vystoupení tvoří hity z Kusturicových filmů, dojít by mělo i na písně napsané režisérovým dlouholetým spolupracovníkem, králem balkánské dechovky Goranem Bregovičem, a písně objevivší se na řadových albech skupiny.

Dravé vystoupení přirozeně spojující rock s dechovkou, punk s balkánskými rytmy a novou vlnu s cikánskými melodiemi uzavře první festivalový víkend. Více informací o Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, včetně videí z koncertů, naleznete na oficiálních stránkách kapely: www.thenosmokingorchestra.com

 

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 64

Komentáře (1)

  • Julia

    Emira Kusturicu sice ako hudobnika nepoznam,zato zboznujem vsetky jeho filmy,ktore su podane hlavne narocnemu divakovi a su /obcas/vysielane napr. na ČT alebo STV v ramci filmoveho klubu-a takto nahodou som sa dostala aj k jednemu z jeho filmov…odvtedy jeho filmy vyhladavam…som rada,ze mohol navstivit jak Prahu tak Uherske Hardiste…Dakujem…

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru