Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Festival FINÁLE: 17. – 23. dubna 2011

Festival FINÁLE: 17. – 23. dubna 2011

Už tuto neděli začne v Plzni 24. ročník festivalu českých filmů Finále. Jako obvykle bude situován především do Měšťanské besedy, projekce se však uskuteční rovněž na nádraží „Jižáku“ (Démanty noci, Pějme píseň dohola, Poslední leč, Stín kapradiny, Vaterland) a U Branky (filmy ze sekce věnované tvorbě pánů Smoljaka a Svěráka: Na samotě u lesa, Nejistá sezona, Rozpuštěný a vypuštěný, Trhák, Vrchní, prchni!), která nahradila obvyklé místo projekcí zdarma – nám. Republiky.

Jak je zvykem, Finále nabídne jednak celovečerní hrané filmy současnosti (v předpremiéře snímek Czech Made Man, Odcházení, Nevinnost, Přežít svůj život ad.), ale také sekci dokumentů (předsedkyní poroty dokumentární soutěžní sekce bude Drahomíra Vihanová, jež byla jedním z hostů loňského ročníku a byla jí věnována kniha z pera Jana Lukeše: Variace na Drahomíru Vihanovou). K vidění však bude rovněž řada filmů, které lze považovat za nepříliš známé; nejsou téměř vůbec uváděny (Na laně, Play Macbeth, Zpráva o pohřbívání v Čechách ad.)

Letos budou hosty Finále Stanislav Milota s Vlastou Chramostovou, v rámci sekce „Pocta firmě MICHR“ proběhne křest knihy (s přiloženým DVD) věnované této dvojici, dále budou promítány dokumenty Stanislava Miloty, filmy s Vlastou Chramostovou (P.F. 77, Spalovač mrtvol ad.) a společné projekty zachycující bytové divadlo (Play Macbeth, Zpráva o pohřbívání v Čechách). Sekce Fenomén doby se zaměří na hudební festival Porta, po každé projekci jsou naplánovány diskuze.

Sekce nazvaná Sága rodu Procházků se zaměří na rodinu, ze které vyšlo hned několik výjimečných tvůrčích osobností: prozaik a scenárista Jan Procházka, jeho dcery – spisovatelky – Lenka a Iva, a také režisérka Marie Procházková (dcera Lenky Procházkové). Vedle besedy z tvůrkyněmi je na programu řada filmů, pod nimiž je scenáristicky podepsán Jan Procházka, a také dokument věnovaný jeho osobě (V žáru moci – Jan Procházka).

Výrazný prostor bude mít také oslavenkyně Iva Janžurová, s níž proběhne beseda a budou promítnuty vybrané filmy s touto herečkou (Co chytneš v žitě, Ja milujem, ty miluješ, Kočár do Vídně). Z dalších hostů jmenujme například Soňu Červenou, Aleše Březinu a Jana Hřebejka, kteří přijedou představit filmový záznam opery Zítra se bude… a pobesedují s diváky.

Pro děti jsou připraveny dopolední projekce v Měšťanské besedě, kde budou moct vidět zvířecí večerníčky Václava Chaloupka. Ani hudební program letos nebude chudý. V Zach’s Pubu například zahrají bluesmani Beňa a Ptaszek nebo legendární Neřež.

Na webu Finále již nyní můžete najít rozhovory s Více o programu Finále si přečtěte zde. Na seznam festivalových hostů a delegací se můžete podívat tady.

Stejně jako loni vás i letos na webu 25fps čekají každodenní aktuality z festivalu a fotoreporty Vladimíra Laceny. Pokud máte chuť připomenout si loňský ročník, klikněte si na souhrnnou fotogalerii a na souhrnný report.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 279

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru