Zde se nacházíte: 25fps » Rozhledy » Konec dětství

Konec dětství

SERIÁL – FILMOVÍ TVŮRCI V TV: Falling Skies – JAN JENDŘEJEK –

Lidé dostávají od tvůrců filmů či seriálů v posledních letech pořádně na frak. Nejen že se z nich stávají živí mrtví v rozporuplném seriálovém hitu The Walking Dead (2010), ale v tomto roce rovněž čelí několikeré invazi vetřelců z vesmíru. Ve filmu Skyline (2010) bratrů Strauseových, kteří opět dokázali za hodně peněz natočit opravdu špatný film, jsou lidé unášeni do mimozemských lodí za účelem „výcucu“ mozků, které pak pohánějí mimozemské mutanty (jak logické, že). V letním blockbusteru Světová invaze (Battle: Los Angeles, 2011) se snaží vojáci zachránit alespoň Město andělů před totální devastací přesilou z vesmíru. Seriál Falling Skies je jakousi syntézou všech tří, obohacenou o oblíbené téma Stevena Spielberga – dětství.

Americká kabelová televize TNT (Turner Network Television) nasadila Falling Skies na letní měsíce – tedy na období, které je povětšinou seriálově „mrtvé“. Producenti si zřejmě uvědomili divácký potenciál seriálu, který by byl v hlavní sezóně velmi umenšen. Díky letnímu nasazení, téměř nulové konkurenci a velkému promu, které slibovalo mnohé, měla první řada velmi dobrý rating a sledovanost, která neklesla pod 4 milióny diváků. Pro kabelovou televizi je to velký úspěch, a tudíž se nelze divit, že se již rozběhla výroba druhé série, plánovaná opět na léto příštího roku.

Falešná očekávání zobrazení napadení lidí mimozemšťany, které navozovaly záběry z promo videí1 vzalo za své hned první epizodou, jež osvětlila záměr tvůrců vyhnout se tomuto, dle jejich slov častému, výjevu z jiných filmů. Cílem bylo zaměřit pozornost diváka na charaktery lidí, kteří útok přežili a nyní se snaží vzchopit k odporu.2

Ocitáme se v Bostonu3, šest měsíců po mimozemské invazi. Lodě vetřelců zaútočily na všechna velká města na Zemi. Nejdříve vyřadily elektroniku a poté použily bomby, které zničily život v dané lokalitě. Sledujeme skupinu Druhé massachusettské, odboje, který vede válečný veterán kapitán Weaver (Will Patton) a vysokoškolský učitel historie Tom Mason (Noah Wyle). Jejich hlavním úkolem je postarat se o civilisty a vyčkávat na rozkazy plukovníka Pottera ohledně dalších plánů k protiútoku. Podobných skupin je v Bostonu více, každá čítá sto vojáků a dvě stě civilistů. Armáda má zajistit jejich přežití, vyhledávat zásoby jídla a munice a snažit se zjistit informace, které by mohly pomoci v boji proti vetřelcům. Azyl pro celou skupinu poskytne budova střední školy Johna F. Kennedyho.

Hlavní pozornost je věnována Tomovi a jeho synům. Sedmnáctiletý Hal (Drew Roy) již pomáhá vojákům jako zvěd, zatímco nejmladšího Matta (Maxim Knight) se snaží ochránit před vetřelci i vojenskými úkony. Prostřední syn Ben (Connor Jessup) byl mimozemšťany unesen a nyní je nucen jim sloužit. Vetřelci totiž nechávají děti živé a upevňují jim na záda organizmus zvaný postroj, který se spojí s jejich míchou. Postrojem ovládají jejich myšlení a využívají je na sběr kovu, z něhož pak vyrábějí roboty, kterým poroučí Skitteři. Jeden z úkolů odboje je snaha takto lapené děti zachránit. Dále je pozornost upřena na doktorku Anne (Moon Bloodgood), která pomáhá s odstraňováním postrojů, Margaret (Sarah Carter) a Popa (Colin Cunningham), vůdce vzbouřenců, kteří chtěli odboj připravit o zbraně, ale shodou okolností jim nakonec sami pomáhají. Seriál postupně odkrývá motivace a minulost jednotlivých postav.

Tvůrci zcela záměrně upustili od představování velkých bitev a odboj zde nebojuje nikdy proti velkému množství strojů (kromě posledního dílu, kde je strojů povícero). Chtěli tím divákovi jasně vzkázat, že jeho pozornost se má zaměřit na vztahy v odboji a minulost hlavních hrdinů. Bohužel postavy nejsou vykresleny příliš do hloubky. Každá má své trauma z minulosti, ale nepřekvapivě se vždy váže k invazi, při níž jim umřel někdo blízký. Není zde využíváno retrospektiv, minulost je odhalena na základě rozhovoru mezi postavami.

I když má Falling Skies prozatím pouze deset dílů, nelze se ubránit pocitu nudy, jelikož rychlost vyprávění je opravdu ubíjející. Jednotlivé epizody přinesou vždy velmi málo nových informací, které by pomohly odhalit důvody invaze mimozemšťanů či plány odboje.

Kostru celého příběhu vymyslel a vytvořil Robert Rodat, člověk, který mimo jiné napsal scénář k filmům Patriot (The Patriot, 2000) a Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan, 1998). Na realizaci druhého jmenovaného spolupracoval s režisérem Stevenem Spielbergem, který se stal spoluproducentem Falling Skies. Režiséři i kameramani se snažili udržet jednotný vizuální styl, kde hrají prim matné barvy, zaprášené ulice, špinavé oblečení a celkově temné ladění – to vše podpořeno ruční kamerou. Využívají delších záběrů bez střihu ve chvílích relativního klidu a krátkých rychlých záběrů v akčních scénách. Střih patrně neměl diváka na první pohled zaujmout, bohužel místy je jeho nelogičnost enormní. Například několikrát jsou klidné záběry nastřihávány do jízd. Kamera celkově neoplývá originálními nápady a poté, co se odboj usadí v budově školy, se její pohyb stane neskutečně předvídatelným – využívá principu nemocničních seriálů, kdy kamera jezdí před herci na chodbách a v jednotlivých místnostech/sálech je klidná.

Jeden z mála zajímavých prvků seriálu je přítomnost dětských postav a boj za zachování „čistoty“ jejich dětství – tak typický pro většinu Spielbergových filmů. Postava Matta ze seriálu má svůj předobraz v Rachel, kterou hraje Dakota Fanning ve filmu Válka světů (War of the Worlds, 2005), – i když Matt je oproti ní velmi klidné dítě. Podobnost je hlavně ve snaze okolí zabránit tomu, aby bylo jejich dětství narušeno. Zatímco Rachel musela zavírat oči, aby neviděla hrůzy kolem sebe, či byla zavírána do jiných prostor, když se vedl souboj na život a na smrt, Matt už tak úzkostlivě bráněn není. Otec se hlavně snaží mu dopřát co nejvíce dětských radostí (darování ripsticku, oslava narozenin, hraní lakrosu, apod.), nutí ho chodit do improvizované školy a drží ho dál od věcí, které mají něco společného s vetřelci nebo vojáky. Stejně jako Rachel neunikne pohledu na mrtvá těla plující po řece, tak i Matt postupně začne pomáhat odboji – nejprve s rádiem, posléze při výrobě nábojů.

Motivace jeho otce je jasná, jelikož příkladů, jak by mohl Matt dopadnout, má kolem sebe hned několik, například jedno z dětí, které (ač je přibližně stejně staré jako Matt) je již považováno za vojáka a se samopalem v ruce bojuje s ostatními. Kdykoliv tento chlapec projeví v boji svou dětskou naivitu (snaha zachránit psa před robotem, strach vystřelit), ohrozí tím vlastní život.

Další odstrašující příklady má Tom ve zbylých dvou synech. Hal je již skoro dospělý, ale přesto se těžce vyrovnává s popravou dětí, kterou roboti vykonali přímo před jeho očima. Ben byl vetřelci unesen, postrojem spoután a ovládán. Podařilo se ho sice zachránit a postroj sundat, on už ovšem nikdy nebude stejný. Je mnohem silnější než dříve a jak se dovídáme, začíná se pozvolna měnit na jednoho ze Skitterů (opravdu velmi pozvolna).

Dětství těchto dětí již zachránit nelze, i když se o to okolí marně snaží. Nebyl by to ale Spielberg, aby i zde nebyla naznačena naděje pro další generaci, symbolizovaná narozením dítěte, za jehož čistotu dětství má smysl bojovat.

Není pochyb o tom, že seriál si najde (nebo spíš už našel) spousty fanoušků. Bohužel z mého pohledu nepřináší do žánru post-apokalyptické sci-fi žádný nový prvek a spíše jen recykluje filmy, které vznikly v několika posledních letech – Válkou světů počínaje a Světovou invazí konče.

Falling Skies

Tvůrce: Robert Rodat

Režie: Carl Franklin, Greg Beeman, Fred Toye, Sergio Mimica-Gezzan, Anthony Hemingway, Holly Dale

Scénář: Robert Rodat, Graham Yost, Fred Golan, Melinda Hsu Taylor, Joseph Weisberg, Joel Anderson Thompson, Mark Verheiden, Joseph Weisberg

Kamera: Edward J. Pei, Christopher Faloona

Hudba: Noah Sorota

Hrají: Noah Wyle (Tom Mason), Moon Bloodgood (Anne Glass), Drew Roy (Hal Mason), Maxim Knight (Matt Mason), Seychelle Gabriel (Lourdes), Peter Shinkoda (Dai), Will Patton (Captain Weaver), Mpho Koaho (Anthony), Sarah Carter (Margaret), Colin Cunningham (John Pope), Connor Jessup (Ben Mason), ad.

USA, TNT, 2011, 1. série / 10 dílů, 45 min.

Print Friendly, PDF & Email
  1. http://www.youtube.com/watch?v=SjroVVhe8G0 []
  2. Tvůrci vydali také komiks, který předchází celému seriálu – http://www.tnt.tv/series/fallingskies/webcomic/. []
  3. Nejedná se ovšem o výjev z daleké budoucnosti, ba právě naopak. Je patrná snaha ukázat co by se stalo, kdyby nás mimozemšťané napadli nyní, v naší době. []

Autor

Počet článků : 25

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru