Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Mlhavá Ji.hlava: zahájení

Mlhavá Ji.hlava: zahájení

Mlhavá Ji.hlava: zahájení
V úterý ve večerních hodinách se mohli návštěvníci jihlavského festivalu před  nepříznivým větrným a mlhavým počasím uchýlit do Domu kultury, kde proběhlo slavnostní zahájení. Lovci autogramů mohli být nadšeni z živoucích legend českého (nejen) dokumentárního filmu – jejich přítomnost v takové koncentraci byla posléze vysvětlena. Ještě předtím však vostopětští pánové Havelka a Cihlář odkormidlovali celý večer na různě vysokých vlnách metafor, jejich Titanic vtipnosti se naštěstí nepotopil. Na jevišti se vystřídali ředitel festivalu Marek Hovorka, který přečetl festivalový manifest, zástupkyně Doc Alliance Films, která představila novou doménu dafilms.com, šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery vyhlásil a předal Cenu týdeníku Respekt pro nejlepší televizní a video reportáž Filipu Černému z ČT  za reportáž o vytunelování tunelu na pražském okruhu. Součástí  slavnostního zahájení bylo rovněž předání ceny HBO z rukou zástupce East Silver Zdeňka Blahy a zástupce HBO Ondřeje Zacha. Vítězným námětem dokumentárního filmu, který získá od HBO částku 1 200 000 korun, se stal Příběh Lásky režisérky Dagmar Smržové.

Před projekcí dokumentu 24, na kterém se podílelo 24 výrazných českých filmařských osobností, se řada z nich sešla na pódiu. Dvouminutové minifilmy jsou v téměř všech případech působivé zejména vizuálně, naštěstí také většinou nepostrádají vtip, jako třeba příspěvek Radima Špačka, zcela mimo kategorie je osobitá herecká etuda Jiřího Krejčíka. Tvůrci si překvapivě často vybrali jako objekt zájmu oblast medicíny. Propojení jednotlivých minisnímků funguje a je mimo jiné dokladem odlišného vnímání času.

Dnes se vydáme na Pravidla svobodného života (2011) Tonislava Hristova, rozdvojíme se a navštívíme tak i dokudrama Skutečný Američan – Joe McCarthy (2011) Lutze Hachmeistera, Vikingland (2011) Xurxo Chirra, a pokud nám to choulostivost dovolí, tak se podíváme na Mrtvoly… (2011) Ángela Garcíi del Vala a předpůlnoční pásmo filmů Billa Violy.

 

Foto: Barbora Slezáková

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Veronika Zýková
Editorka, garantka rubriky Český film

Zajímají mě méně probádané či neprobádané oblasti československé kinematografie, nerealizované scénáře, krimi inscenace Čs. televize 60. a 70. let, současný český film, současné britské TV seriály a série (opět zejména krimi), videohry (především adventury), české i světové komiksy a další oblasti a témata. To vše střídavě, průběžně, současně, jak to přichází, odchází a navrací se ke mně...

Počet článků : 279

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru