Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Nosferatu zakončil první den Archivního semináře

Nosferatu zakončil první den Archivního semináře

FESTIVALY: 13. Seminář archivního filmu LUCIE ZUBKOVÁ –

Včerejším dnem začal další prodloužený filmový víkend v Uherském Hradišti, v 16:00 jej odstartoval snímek Aguirre, hněv Boží (1972). Hned tímto dílem se představily dvě hlavní osobnosti letošního 13. ročníku Semináře archivního filmu: německý režisér Werner Herzog a herec Klaus Kinski. V kontextu jejich společné tvorby se jedná o první snímek, na kterém spolupracovali a zároveň třetí Herzogův celovečerní film. Děj se odehrává v období první vlny dobývání jihoamerického kontinentu. Skupina španělských podmanitelů okolo tří šlechticů (jedním z nich je právě moci chtivý Lope de Aguirre v podání Kinského) se na počátku snímku odděluje od výpravy Gonzala Pizzara, aby se vydala hledat tajemství proslaveného El Dorada na vlastní pěst – po řece napříč amazonskou džunglí. Přicházející komplikace a nebezpečí číhající z hustých pralesů vedou ke vzpouře a následně i k zešílení nebezpečného Aguirra toužícího po zlatě.

Dalšími filmy čtvrtečního dne byla Krajina ticha a temnoty (1971) – jeden z Herzogových nejzásadnějších dokumentů, který nahlíží do světa nemocného člověka – a Každý pro sebe a bůh proti všem (1974). První den pak uzavřel hororový snímek Nosferatu – Fantom noci (1979), pocta Murnauově dílu z období německého expresionismu. Kinski si zde zahrál legendárního Hraběte Drákulu. Zajímavostí je, že scény, kdy realitní makléř Jonathan (Bruno Ganz) cestuje do Transylvánie, byly natočeny v Československu.

Přesto, že promítací sál Reduty zůstal během prvního dne přehlídky poloprázdný, nechyběly naučné úvody. Nejednu zajímavou informaci přináší také katalog s původními texty, který nezapomíná ani na stručné přiblížení historie Semináře archivního filmu, zasazení Nového německého filmu do kontextu světové tvorby, nebo vyčerpávající přehled díla Wernera Herzoga.

 

Pozvánka na druhý den:

Vrcholem druhého dne bude bezesporu slavnostní zahájení, které se uskuteční ve 20:00 v Redutě. Následovat jej bude snímek Synku, synku, cos to proved (2009), nejnovější film z dílny Wernera Herzoga. Poté se představí Chutě a vůně Slovácka – raut, který bude spojený s vernisáží fotografií a plakátů. Zajímavostí je také komentovaná prohlídka pohostinného Uherského Hradiště, která je na programu v 15:00, nebo souběžný kinolektorát Lukáše Skupy s tématem Nový německý film.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 79

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru