Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Z 37. LFŠ podruhé: Zahájení, ceny a poezie všedního dne z Jeseníku

Z 37. LFŠ podruhé: Zahájení, ceny a poezie všedního dne z Jeseníku

Zdroj: ceskenoviny.cz

FESTIVALY: 37. Letní filmová škola v Uherském Hradišti – JIŘÍ VLADIMÍR MATÝSEK

Už to jede, už to sviští. 37. Letní filmová škola v Uherském Hradišti se přehoupla do druhého dne. Počasí se stále drží na spíše jarní úrovni, sály jsou čím dál tím plnější a po uherskohradišťských ulicích korzuje čím dál tím více lidí s různobarevnými kartičkami na krku.

Slavnostní zahájení začínalo o půl sedmé v kině Hvězda. Při příchodu na místo se musel obyčejný účastník Letní filmové školy zhrozit: Fronta nedočkavých diváků se táhla až ke vchodovým dveřím a pomalu a jistě to začínalo vypadat, že se ze zahájení stává jakási V.I.P. akce pouze pro pozvané. Nakonec se vše v dobré obrátilo a do sálu se vešlo i dost běžných diváků. Bohužel, na všechny zájemce se ani zdaleka nedostalo.

37. Letní filmovou školu otevřelo nutné zlo všech festivalů – poděkování sponzorům. To bylo naštěstí vtipně odlehčeno moderátorem a dokonce došlo i sportovní vložku. Předsedkyně Asociace českých filmových klubů Radana Korená, po představení organizačního týmu, Letní filmovou školu odstartovala a mohlo se přejít k vrcholu celého úvodního ceremoniálu, předání cen.

Prvním oceněným byl Emir Kusturica, který přítomné překvapil svojí výbornou češtinou. Při přebírání ceny si posteskl nad tím, že komerční kinematografie má čím dál tím větší sílu a jsou to právě filmové festivaly, kde mají diváci možnost seznámit se s filmovou kvalitou, proto se jich rád účastní.  Druhým oceněným byl Otakar Vávra. Stoletá legenda českého filmu, úspěšně proplouvající všemi režimy, už odpoledne připravila některým divákům nepříjemné překvapení, když nedorazila na projekci svého filmu Noční host do Klubu kultury. Samotné předávání ceny dalo zklamaným divákům jasnou odpověď na otázku, PROČ pan profesor nedorazil. Sto let života se na něm výrazně podepsalo, v Uherském Hradišti nebyl v optimální tělesné a mentální pohodě. Ale legenda je legenda a pan režisér si vysloužil dlouhý potlesk ve stoje. Nebo to vstávání diváků bylo způsobeno tím, že Vávra zůstal sedět na svém místě v horní části hlediště a zúčastnění špatně viděli?

Po předávání cen se na pódium vrátil Emir Kusturica (cenu i obdrženou květinu si odložil na schody), aby uvedl svůj film Černá kočka, bílý kocour. Mluvil o ovlivnění právě profesorem Vávrou a také spisovatelem Bohumilem Hrabalem. „Myslím, že kdyby byl pan Hrabal režisérem, chtěl by natočit takový film“ zakončil svůj úvod.

Hudby chtiví diváci mohli strávit příjemný pozdní večer na Music Stage ve společnosti kapely Priessnitz. Legenda české alternativní scény, jejichž texty bývají často přirovnávány ke stylu tzv. „poezie všedního dne“ 60. let 20. Století, vystoupila v Uherském Hradišti v rámci Alois Nebel Tour. Propojení s komiksem, na kterém spolupracoval zpěvák kapely Jaromír Švejdík společně se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, se odrazilo na užívání projekcí z filmové adaptace. Většinou se jednalo o náladové obrazy – hor, deště, opuštěných postav v krajině, nádraží, vlaků – vhodně dokreslující atmosféru písní. Priessnitz předvedli průřez svými alby, mezi jinými zazněly písně Tanečnice, Děláže nebo diváky bouřlivě odměněné Jaro. Výtku bych měl k možná až příliš hlasitému zvuku. Písně jesenické kapely stojí primárně na textech, ty se bohužel často ztrácely v těžkotonážním kytarovém hluku. Prostor LFŠ Music Stage přeci jen není tak velký, aby musela být úroveň hlasitosti vytažena na úroveň halového koncertu. Ale to je snad jediná výtka ke skvělému koncertu, který určitě patřil k jednomu z vrcholů soboty na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 64

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru