Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » Nakousnutá 38. Letní filmová škola v Uherském Hradišti

Nakousnutá 38. Letní filmová škola v Uherském Hradišti

FESTIVALY: 38. Letní filmová škola v Uherském Hradišti – NIKOL ŠUSTROVÁ –

38. Letní filmová škola v Uherském Hradišti sází (podobně jako Vary) na jednoduchý vizuál. Pod slupkou warholovsky pojatého jablka z ráje se i letos skrývá šest základních filmových sekcí doplněných o nezbytný doprovodný a odborný program. Ve dnech 21. až 28. července se tak podíváme do současného, minulého, českého ale i zahraničního filmového ráje.

Sekce FOKUS se tentokrát zaměří na historii maďarské národní kinematografie, čímž plynule naváže na předchozí ročníky, které dávaly prostor především současné maďarské filmové scéně. Za cíl si klade ucelení obrazu maďarské národní kinematografie a prostor tak bude dán především klasickým maďarským snímkům a 3 výjimečným maďarským režisérům (a zároveň hostům letošní LFŠ) Istvánu Szabóovi, Marcellu Jankovicsovi a Benedekovi Fliegaufovi. Sekce SPEKTRUM uvede cyklus snímků nazvaný F jako pravda zabývajících se schopností médií manipulovat s realitou – uvedeny budou snímky pracující různým způsobem s filmovou realitou a diváci v České republice budou mít vůbec poprvé možnost veřejně zhlédnout dokumentární filmy Georgese Mélièse a hrané dokumenty bratří Lumièrů. SPEKTRUM dále představí současný ruský film, v retrospektivě se zaměří na filmy nejvýznamnějšího íránského režiséra Abbáse Kiarostamiho a nejvýraznějšího srílanského režiséra Vimukhti Jayasundara – oba režiséři budou významnými hosty LFŠ a doplní tak trojici hostů ze sekce Fokus. VISEGRADSKÝ HORIZONT jako obvykle uvede české, slovenské, maďarské a polské snímky posledního roku, zaměří se na Heydrichiádu  a v retrospektivě přiblíží tvorbu polské filmařky Agnieszky Hollandové. Sekce INVENTURA, jejímž mottem je „Z archívů zpět na plátna kin!“, v retrospektivě nabídne (většinou) digitálně restaurované snímky Davida Leana (od počátku kariéry až po dickensovské adaptace a výpravné filmy), ve filmové čítance bude v rámci padesátiletého výročí promítána tvorba signatářů Oberhausenského manifestu. Půlnoční delikatesy budou tentokrát patřit blaxploitation filmům a oblíbená podsekce Film a živá hudba připomene grotesky Harolda Lloyda, uvedena bude také restaurovaná verze Cesty na měsíc Georgese Mélièse. K vidění na LFŠ budou v rámci samostatné sekce distribuční snímky (nově připravované i ty uvedené v uplynulé sezóně) Asociace českých filmových klubů včetně kompletního projektu 100 2012.

V rámci doprovodného programu na LFŠ Music Stage – tentokrát v kině Mír – vystoupí domácí hudební alternativní scéna, chybět nebude ani divadelní stan s bohatým programem (od slam poetry k loutkovému divadlu) a několik významných výstav: Limonádový Joe aneb Jdi na západ mladý muži! (o vzniku kultovního českého filmu) a KONFRONTACE (výstava cca devadesáti plakátů české a polské plakátové školy). Odborný program potom přinese kromě již tradičních Lekcí filmu (masterclasses) moderovaných hosty LFŠ i výjimečný patnáctidílný projekt Příběh filmu: Odysea (The Story of Film: An Odyssey) britského filmového historika Marka Cousinse, mapující vývoj kinematografie (každý den budou uváděny 2 díly opatřené odborným úvodem).

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 635

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru