Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » 25. Finále aneb Co dokáže film

25. Finále aneb Co dokáže film

25. Finále aneb Co dokáže film
Od 22. do 28. dubna v západočeské metropoli proběhne jubilejní 25. ročník Festivalu českých filmů FINÁLE, tentokrát s podtitulem „Co dokáže film“. Celkově bude během 7 dnů uvedeno přibližně 170 filmů a proběhne řada dalších doprovodných akcí.

Soutěže se zúčastní deset nových českých filmů – Alois Nebel, Cigán, Dům, Čtyři slunce, Nic proti ničemu, Okresní přebor, Poupata, Příliš mladá noc, Rodina je základ státu a Vrásky z lásky. Další snímky, které měly premiéru v loňském festivalovém roce, uvidí diváci mimo soutěž. Celkem letošní FINÁLE uvede 32 nových českých celovečerních filmů. Svého vlastního Zlatého ledňáčka mají i dokumenty, kterých se letos v soutěži utká celkem 21, mimo soutěž budou uvedeny čtyři. Programová rada festivalu letos vybírala z 55 přihlášených dokumentů.

Členy mezinárodní poroty soutěže celovečerních filmů o Zlatého ledňáčka se letos stali slavný polský režisér Krzysztof Zanussi, švédský producent a festivalový dramaturg Freddy Olsson, Christina Frankenberg z Českého centra v Berlíně a francouzský festivalový dramaturg Matthieu Darras. Předsedkyní poroty celovečerních filmů je slovenská herečka Emília Vašáryová. Mezinárodní porotě dokumentů předsedá významná česká socioložka a publicistka Jiřina Šiklová. Dále zde zasednou německý autor, režisér a kameraman Peter Zach a polský producent Łukasz Dzięcioł.

Účast režiséra Zanussiho má vztah i k letošnímu zaměření na polskou kinematografii. Na festivalu bude totiž ve světové obnovené premiéře promítnuta zrestaurovaná kopie filmu režiséra Janusze Majewského Dvojí svět hotelu Pacifik. Jeho obnovu provedlo Filmové studio TOR, jehož je právě Krzysztof Zanussi ředitelem a uměleckým šéfem. Vedle Zanussiho snímku Ochranné zbarvení z roku 1976 a výběru současných polských filmů (například Klička, Zapletení nebo Strach z výšek) uvidí také diváci například retrospektivu Majewského, který spolupracoval i s českými filmovými osobnostmi – například kameramanem Miroslavem Ondříčkem nebo řadou předních domácích herců. Janusz Majewski již účast na festivalu také potvrdil.

Filmy tvůrců, kteří letos slaví jubileum, slučuje sekce Křídla slávy. K vidění bude režisérská verze snímku Miloše Formana Amadeus. K jubileu našeho nejvýznamnějšího skladatele filmové hudby Zdeňka Lišky, ale i k jubilantům herci Josefu Kemrovi a výtvarníku Theodoru Pištěkovi, uvede festival zrestaurovanou kopii filmu Marketa Lazarová. Své místo mají v této sekci i snímky Jan Hřebejka a Petra Zelenky, kteří jsou nejen filmovými jubilanty, ale také spolužáky z FAMU. Oba přední čeští režiséři se setkají při talkshow. Finále uvede jako mimořádný počin i všech 45 dílů televizního seriálu Terapie z produkce HBO Česká republika, Petr Zelenka byl iniciátor celého projektu a podílel se na jeho režii. V rámci talkshow se potkají i jubilanti a souputníci z divadla Sklep, režiséři a herci Milan Šteindler a Tomáš Vorel.

Další novinkou letošního ročníku je vznik speciální Industry sekce, tj. zvláštního programu pro filmové profesionály. Rozhodli jsme se dát ucelenou formu akcím, které se již v rámci festivalu konají, a navíc je významně rozšířit. Naší snahou je poskytnout zahraničním profesionálům ucelený přehled nové české tvorby a podpořit vzájemnou spolupráci. Do této sekce patří odborné diskuse i tradiční Panel připravovaných českých filmových projektů spolu se třemi tematickými panely, které vznikají ve spolupráci s Českým filmovým centrem.

Pod názvem Pocta Martinu Šulíkovi upozorní festival na jubileum a tvorbu slovenského režiséra, jehož filmy získaly řadu ocenění i v mezinárodním měřítku (uváděno ve spolupráci se Slovenským filmovým ústavem). Druhým rokem přináší Finále sekci, která sdružuje dílo umělců, spojených příbuzenským vztahem. Po rodině Procházků je na řadě Sága rodu Trojanů. Jubilantem v této sekci je Ladislav Trojan. Na programu je také hudební program, který obstarají například MIDI LIDI nebo Wich & Nironic, a také autorská čtení a přednášky a workshopy (např. Jak se dělá 3D).

Rezervovat vstupenky si můžete na webu festivalu, v prodeji jsou vstupenky na jednotlivé filmy. Připraveny jsou tradiční celotýdenní akreditace a slevy pro studenty, členy ČEFS a zdravotně postižené. Svoji vlastní akreditaci má seriál Terapie. Více informací a kompletní program naleznete na www.filmfestfinale.cz.

(Zdroj: tisková zpráva)

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 279

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru