Zde se nacházíte: 25fps » Experimentální film » Fascinace na 16. Ji.hlavě

Fascinace na 16. Ji.hlavě

Fascinace na 16. Ji.hlavě

FESTIVALY | EXPERIMENTÁLNÍ FILM: Sekce Fascinace (MFDF Ji.hlava: 23.–28. 10. 2012) – VERONIKA ZÝKOVÁ –

16. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava začíná již v úterý a opět nebude prakticky možné vidět všechno, co by člověk rád zvládl, už proto, že paralelně bude probíhat řada zajímavých projekcí. Logistickou stránku usnadní možnost sestavení osobního programu na webu. Těšit se můžeme také na zajímavé nesoutěžní sekce (např. KLDR a KLDR český pohled), z nichž některé jsou v programu vůbec poprvé ( Česká televize uvádí, Ztracené stopy FAMU, FAMU uvádí ad.). Proběhne křest knihy Davida Čeňka o výrazné osobnosti Chrise Markera, festival přivítá zajímavé hosty (držitel Nobelovy ceny Gao Xingjian), bohatý doprovodný program (Vosto5, Radio Ivo, koncerty…) a mnoho dalšího. O soutěžní sekci Česká radost vás detailně – jak je dobrým zvykem – po skončení festivalu poinformuje Miloš Kameník. Za pozornost ovšem stojí také soutěžní sekce Fascinace, jejíž program můžete zhlédnout 25. 10. od 15:30 v Dukle Edison a 27. 10. od 9:00 tamtéž.

V této sekci je prezentováno 25 krátkometrážních snímků z oblasti experimentální kinematografie. Různorodým způsobem reflektuje vodní živel (konkrétně oceán či moře: např. Modrá poušť, Seriál moře #10), svět zvířat (Příliv, odliv, Podrost), osobní zkušenost s konkrétním místem a pátrání po jeho minulosti a proměnách (Místa, na nichž žili jiní), prostředí vesnice (Ztišená vesnice, Irský lidový nábytek) a řadu dalších témat. Rozhodně stojí za to je zhlédnout na plátně v přítmí kinosálu. Na několik z nich se podíváme blíže v tomto článku.

Film Noir popisuje sám jeho tvůrce Eric Hynynen jako „výlet do života fikčního hrdiny hororového filmu“. Překrýváním a vrstvením záběrů found footage, živé akce i animace vznikají leckdy těžko čitelné obrazy, které dávají divákovi prostor pro vlastní interpretaci a nacházení nových, abstraktních až snových obrazů. Zajímavé jsou i Hynynenovy ostatní počiny, například Pulped Fictions, pocta žánru krimi a knihám s fiktivní postavou agenta FBI Jerryho Cottona, které se těšily značné popularitě zejména v německy mluvících zemích. Ve frenetické slideshow se střídají obálky knih s fotografiemi z filmů a vše podkresluje dramatická hudba a samply z akčních snímků a TV seriálů.

Pozoruhodný je také 16mm snímek Teď plavu (I Swim Now) Sarah Jane Biagini, snažící se vizuálně evokovat vzpomínky Violet Jessop, stevardky, jež přežila práci na nešťastně proslulých lodích Titanicu, Olympicu a Britannicu. Manipulace s černobílým obrazem, často přecházející do flicker efektu, mění loď v abstraktní, rozpadající se objekt. Atmosféru dotváří záběry zpod hladiny a na vlny oceánu. Jakoby mimoběžně, nesouvisle na obrazu slyšíme svědectví těch, kteří ztroskotání lodí přežili, a nouzové signály. Za pozornost stojí také další počiny Biagini – např. Ikiru Wipes, zachycující všechny stíračky1 z filmu Žít (Ikiru, 1952) Akiry Kurosawy, ovšem „setřené“ řadou dalších stíraček nejrůznějšího typu.

Podrost (Undergrowth) popisuje režisér Robert Todd jako snímek, v němž „lovec sní očima své oběti“. 16mm film mísí černobílé obrazy s barevnou metráží a snaží se evokovat ptačí perspektivu. Záběry, v nichž snímání skutečně přibližuje pohled sovy (nebo jiného ptáka) z vršku stromu, jsou skutečně působivé, ale spíše než k experimentu má snímek blíže k přírodovědnému filmu. Todd, jenž často zachycuje přírodu a život ve městě v souvislosti s plynutím času, má ve své filmografii i zajímavější díla – třeba industriální Habitat kombinující ruch strojů a černobílé záběry na esteticky zajímavé linie budov.

V Soupravě (Suite) Davida Zamagni a Nadii Ranocchi se zaposloucháte do zvuku odrazů pingpongového míčku, zapojí se i další netradiční instrumenty. Pohled na hráče ping-pongu a jejich mechanicky přesné pohyby působí značně hypnoticky. Vedle YT kanálu italské skupiny filmařů Zapruder2, kde můžete zhlédnout záznam „koncertu pro ping-pong, mikrofony a farfisu“, doporučuji k návštěvě zejména jejich web  – www.zapruderie.com. Při jeho prohlídce vás čeká řada stereoskopických videí, tak si nezapomeňte nachystat 3D brýle. Zde se můžete podívat na ukázku Soupravy ve 2D:

Print Friendly, PDF & Email
  1. Termín stíračka []
  2. Název si zvolili podle Abrahama Zaprudera, který na svou kameru zachytil atentát na Johna F. Kennedyho. []

Autor

Počet článků : 279

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru