Zde se nacházíte: 25fps » Téma » PSČ v názvu

PSČ v názvu

PSČ v názvu
TÉMA – FILM A MĚSTO: Kratičká glosa nad mapou Filmtrips Brussels – VÍT POLÁČEK –

Většina evropských metropolí se může pochlubit různými filmovými obrazy i skutečností, že se jejich jména dostala do dějin kinematografie. Namátkou – Řím, otevřené město (Roberto Rossellini, Itálie 1945), Nebe nad Berlínem (Wim Wenders, Německo, Francie 1987) , Půlnoc v Paříži (Woody Allen, USA, Španělsko 2011) nebo dánský thriller Setkání v Praze (Ole Christian Madsen, Dánsko 2006). Jen jedno evropské město se ale může pochlubit tím, že se jeho směrovací číslo dostalo do názvu filmu. V roce 1975 totiž světlo světa spatřil snímek Chantal Akermanové s předlouhým názvem Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles. Což je také adresa hlavní hrdinky příběhu a také existující místo, které se nachází kousek od zastávky metra Trone. Možná, že tahle adresa byla také u zrodu nápadu na vydání mapy, která turisty provede po všech místech, kde bydleli fikční i skuteční hrdinové filmové historie v hlavním městě Belgického království.

Interiér Bruselské Cinematek

Mapa nabízí seznam a adresy kin, odkazuje na Cinemateku filmového archivu, ale největším lákadlem pravděpodobně budou jednotlivá místa spjatá s filmy. Tak například v Rue Keyenveld v městské části Ixelles, která dodnes pořádá festival krátkých filmů, se v roce 1929 narodila Audrey Hepburnová, zatímco na Rue de Pavillon ve čtvrti Schaerbeek se o třicet jedna let později narodil slavný akční hrdina Jean-Claude Van Damme.

Na Place du Congrés bydlela v britském dramatu z roku 1985 Víc než dost postava ztvárněná Meryl Streepovou, zatímco kousek od Centrálního nádraží (Gare Centrale) žila další z hrdinek filmů Chantal Akermanové Portrét mladé dívky na konci 60. let v Bruselu. Své filmy v Bruselu natáčeli i Jaco van Dormael (scéna z jeho Mr. Nobody se natáčela nedaleko stanice metra Hermann-Debroux), Stijn Coninx (ten ve svém na Oscara nominovaném snímku Daens o politicky angažovaném knězi v 19. století použil i Královský palác) nebo extravagantní Jan Bucquoy (velká část jeho Sexuálního života Belgičanů se odehrává v kavárně Dolle Mol na Rue des Eperonniers).

Scéna z Van Dormaelova filmu Mr. Nobody natočená v Bruselu

Mapa je tak zábavným průvodcem, který na město pohlíží z úplně jiné strany, i když díky vyznačeným památkám může sloužit i jako standardní mapa pro turisty. Tak nebo tak je možností, jak přitáhnout další návštěvníky i jak ukázat starousedlíkům nový pohled na známá místa. Pro nás se tu samozřejmě nabízí otázka, jak by asi vypadala obdobná mapa Prahy. Myslím, že by byla více než zajímavá…

Filmtrips Brussels – vydal Stichting FilmTrips s podporou nizozemských filmových fondů a kanceláře pro turistický ruch ve Valonsku a Bruselu.

Zdroj obrázků: www. cinematek.be, filetraffic.eu

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 61

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru