Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » Severský filmový podzim rozšiřuje své působiště

Severský filmový podzim rozšiřuje své působiště

Severský filmový podzim rozšiřuje své působiště

POZVÁNKA: Severský filmový podzim – LUCIE ZUBKOVÁ –

Již potřetí se pod záštitou Severského filmového klubu uskuteční přehlídka kinematografie skandinávských zemí příznačně zvaná Severský filmový podzim. V téměř měsíčním rozmezí od 14. listopadu do 9. prosince 2012 budou snímky putovat několika sály po celé republice; tradičně k nim patří pražské kino Atlas (14.–18. listopadu), ostravské Minikino (15.–18. listopadu) a brněnské kino Art (6.–9. prosince). Premiérově se připojí i další dva prostory: kino Máj v Chocni (14.–29. listopadu) a FiDiKo v Žamberku (7. a 8. prosince). Představí se na tucet snímků, většina z nich z posledních dvou let.

Zahájení festivalu je ponecháno hlavnímu městu. Ve středu 14. listopadu se v kině Atlas promítnou dva snímky – švédské komorní drama Stockholm Östra (r. Simon Kaijsera, 2011), depresivně laděný milostný příběh dvou lidí, jež spojí tragická automobilová havárie, a dánský thriller ID:A (r. Christian E. Christiansen, 2011), který očividně vychází z bourneovského tématu; vypráví o ženě, která se – bez paměti i beze jména – probírá na břehu řeky na francouzském venkově. Dva miliony eur v batohu, rány na těle, zbraň a záhadní pronásledovatelé jí dávají znát, že v jejím případě nešlo o pouhou nehodu…

Následující den Severského filmového podzimu bude programově o něco veselejší. Postarají se o to dvě komedie: Říše léta (2010) a Tenkrát na Phuketu (r. Staffan Lindberg, 2012). Říše léta, počin absolventa pražské FAMU Grímura Hákonarsona, zavání duchařskou tématikou. Hlavními hrdiny je totiž manželský pár provozující Dům duchů, v němž čas od času pořádají spiritistické seance. Finančně se jim příliš nedaří, nastupuje série problémů s úvěry a exekucemi. Ke slovu se dostanou také elfové, tajemný kámen nebo výstřední německý podnikatel. Děj snímku Tenkrát na Phuketu se pak odehrává na prosluněném thajském ostrově, kam odcestuje (nebo spíše utíká) znuděný profesní kouč Sven snažící se vyřešit svou životní krizi. Podaří se mu tam napsat vysněný román? Komediemi pokračují i následující festivalové dny, uveden bude např. snímek Jackpot (r. Magnus Martens, 2011) či Král curlingu (r. Ole Endresen, 2011), jež diváky zavede do prostředí onoho zvláštního zimního sportu. Kdysi úspěšný hráč národního týmu se hroutí a končí na psychiatrii. I přes zdravotní problémy se ale snaží zburcovat tým bývalých spoluhráčů a finančně tak pomoct svému celoživotnímu mentorovi, nemocnému trenérovi Gordonovi. V dalších dnech pak následují snímky týkající se dospívání (př. Synové) nebo druhé světové války – a tamní pozice Skandinávie (př. Srdce válečníka).

Jak už to mají přehlídky Severského filmového klubu ve zvyku, budou všechny promítané snímky opatřené rozšířenými a barevně upravenými titulky, jež vycházejí vstříc i neslyšícímu publiku.

Více informací na sfklub.cz.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 79

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru