Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Ecce Pavel Kohout et ecce Jaroslav Tříska

Ecce Pavel Kohout et ecce Jaroslav Tříska

Ecce Pavel Kohout et ecce Jaroslav Tříska
FESTIVALY: 5. den Finále (25. 4.) – VERONIKA ZÝKOVÁ, foto: BARBORA SLEZÁKOVÁ –

Jak jsem slíbila, tentokrát jen (téměř) telegraficky: Rozhodnutí zajít si na Tambylles, protože to třeba nebude tak špatné, jak to líčil kolega Jan Jendřejek, bylo nešťastné. Absolventský pseudodokument Michala Hogenauera se dostal do distribuce (a také byl vybrán do soutěže Cinéfondation v Cannes 2012), ale upřímně řečeno – nevím proč. Samozřejmě že se do české distribuce dostávají i ještě méně povedené počiny, ale dílo s takovými scenáristickými děrami a slabou technickou stránkou opravdu nemůžu ocenit.  Ivan Říha je coby na svobodu vypuštěný vrah poměrně zajímavý svou nečitelností a nepředvídatelností. Kdyby si místo hraní na dokument Hogenauer zvolil tradičnější formu (předpokládající ovšem komplexní scénář), myslím, že by snímek mohl jako celek působit výrazně lépe.

Křest knihy Ecce Pavel Kohout byl uvozen dokumentem Viktora Polesného z cyklu Gen, poté publikum strhl Jakub Žáček svým skvělým podáním příspěvku Karla Steigerwalda, který vtipně vystihuje životní houpačku Pavla Kohouta. Manželé Lukešovi představili také další autory, kteří se podíleli na této publikaci spojené s životním jubileem známého dramatika, spisovatele a scenáristy. Jan Foll, Vlasta Chramostová, Petr Koura a Lenka Jungmannová jsou jen někteří z mnoha přispěvatelů. Knihu jako tradičně doplňuje DVD, na kterém je umístěn Kohoutův režijní počin 7 zabitých z roku 1965. Pavel Kohout upozornil na to, že křest byl před ním tak pečlivě utajován, že musel na poslední chvíli zrušit všechny domluvené povinnosti a málem nepřijel.

Po projekci filmů Filipa Remundy Obec B. a Epochální výlet pana Třísky do Ruska následovala natolik zajímavá diskuze, či spíše vyprávění Remundy a jeho protagonisty, vitálního učitele Jaroslava Třísky o dobrodružné cestě na Sibiř po stopách dědečka-legionáře a poznáním ruských lidí, že prostě nešlo odejít.  Tím pádem nám utekla projekce krátkých česko-německých filmů Fein.KOšt, která se částečně kryla s neméně zajímavou akcí: PechaKucha Night v prostorách bývalého kina Elektra. Tříska například zmínil, že tepláková souprava a helma ve stylu kosmonauta Remka nikomu v Rusku nepřišla výstřední. Pohoršovali se nad ní pouze lidé v Čechách. Zajímavé bylo dozvědět se, jak snímek Obec B. přijali v Blšanech, o strachu a opatrnosti Rusů hovořit na kameru o Putinovi, o tom, jak byl Výlet přijat v Moskvě a následně nepřijat admirály ve Vladivostoku, a také co všechno se do filmu kvůli stopáži nevešlo, a hlavně co nemohlo být zaznamenáno (začení, rozmontování kamery atd.). Držme pěsti, aby v budoucnu dvojici vyšlo natáčení mezi českými rodáky v USA.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 279

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru