Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Všechno souvisí se vším

Všechno souvisí se vším

Všechno souvisí se vším

FESTIVALY: 6. den Finále (26. 4.) – VERONIKA ZÝKOVÁ, foto: BARBORA SLEZÁKOVÁ –

Předposlední den Finále, jak je zvykem, patřil chystaným českým projektům. O Panelu připravovaných hraných a animovaných českých filmů vám tradičně přineseme samostatný článek. Připomenout si mezitím můžete články z roku 2011 a 2012. Nyní tedy jen stručně: z patnácti představených projektů ve fázi vývoje, produkce a postprodukce se znovu na prezentaci objevil snímek Colette Milana Cieslara, tentokrát již ve fázi produkce a se sugestivní ukázkou (v hl. roli koncentráčnického dramatu se objeví Jiří Mádl). Film bude natočen v angličtině. Z projektů, které jsou ve fázi rozepsaného/hotového scénáře, je bezpochyby zajímavá Díra, jíž jako filmový režisér debutuje Miroslav Krobot. Film na motivy básně Jaroslava Vrchlického s názvem Křižáček chystá Václav Kadrnka, příběh prince Jiřího Kristiána Lobkowicze podle námětu Jana Zázvorky z prostředí automobilových závodů chystají Tomáš Rotnágl a Jan Kadlec. Představeny byly rovněž dva filmy (potenciální kasovní trháky), v nichž se objeví dvojice Libuše ŠafránkováJosef Abrhám: V klidu a naplno a Přijde letos Ježíšek.

Na odpolední projekci čtyř soutěžních krátkých dokumentů Hráč bez limitu (r. Ladislav Moulis ml.), Hromosvody (r. Marika Pecháčková), Nikdo se neptal (r. Jan Svatoš) a Poslední „V“ Václava Havla (r. Jan Rendl) zaujal zejména první jmenovaný o extrémním bikerovi Janu Kopkovi, který startoval jak na závodech v Maroku, tak na Aljašce. Snímek je fascinující spíše než ilustračními záběry Kopkovým vyprávěním a vhledem do myšlení člověka, který odjíždí do odlehlých končin, kde si uvědomuje moc přírody, její zákonitosti a poznává vlastní fyzické a psychické limity. Nikdo se neptal je silnou výpovědí paní, která na vlastní kůži zažila divoký odsun Němců z Brna. Dojme krutý příběh pramenící z absurdní a tragické situace, kdy byla jako Češka vyhnána spolu s dvěma sourozenci a matkou, jen proto, že jim otec na začátku války změnil občanství na německé (aby od nich později odešel a založil si rodinu v Německu).

V půl desáté večer byl ten pravý čas na depresivní podívanou: Vrahem z povolání – Utrpení soudce Karla Vaše je fascinující dokument, který se musí dotknout každého. Když agent a prokurátor  nechvalně proslulý svými brutálními sadistickými výslechovými metodami a zaslepenou oddaností komunismu, kvůli které poslal přímo či nepřímo na smrt nevyčíslitelně lidí s klidem líčí, že šlo o nepřátele a ublíženě líčí, jak byl v 50. letech poslán do vězení a neměl možnost hájit se u soudu. Projekce a následná diskuze vše propojila: kdo zná knihu Návrat Krále Šumavy (ze které na Finále čet David Jan Žák), vzpomene si, že Josefa Hasila vyslýchal (= mučil) právě Karel Vaš. A kdo byl přítomen na dopoledním Panelu, vzpomněl si jistě na chystaný absurdní thriller Staříci podle skutečných událostí, kdy se Vaše pokusili zabít Vojtěch Klečka a Pravomil Raichl.

Odlehčení na závěr: Na Plzeň se snesl před půlnocí déšť a nezbylo nám než schovat se před přilehlou hospodu. O tom, že na plánovaná, ale i náhodná setkání byl festivalový týden bohatý, svědčí fakt, že se zanedlouho otevřely dveře a z hospody do tmy pomalým krokem vykráčel Martin Straka s těžkým mistrovským pohárem…

 

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 279

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru