Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Jiný pohled na Írán

Jiný pohled na Írán

Jiný pohled na Írán

POZVÁNKA NA 3. ročník Festivalu íránských filmů (Praha, 8.12. ledna 2014) – JANA BÉBAROVÁ – 

Festivalová sezóna v novém roce odstartuje pozoruhodnou přehlídkou soudobé filmové tvorby Íránu. Po dvou předešlých ročnících, které české diváky nechaly nahlédnout do historie íránské kinematografie a setkaly se při tom s velmi pozitivní odezvou, se třetí edice dramaturgicky rozrůstá i o soutěžní sekci. Výběr sedmi titulů podle uměleckého ředitele festivalu Kaveha Daneshmanda nabídne „to nejlepší, co aktuální současný íránský film nabízí“.

O hlavní cenu bude soutěžit například v současnosti divácky nejúspěšnější íránský snímek Parvíz (2012), jenž je druhým celovečerním projektem Majida Barzegara a vypráví příběh padesátníka, který je donucen se osamostatnit poté, co se jeho otec rozhodne znovu oženit. Film získal řadu filmových ocenění včetně Ceny poroty z festivalu v San Sebastianu. Do sedmičlenného výběru se dostalo i manželské drama Zasněžené sosny (2013), jímž režijně debutoval scenárista a herec Payman Moaadi, známý díky rolím ve filmech Asghara Farhadiho O Elly či Rozchod Nadera a Simin, za který tehdy získal Stříbrného medvěda na Berlinale.

kamisparty

V Manželství pana Mahmoudího (2013, Rouhollah Hejazi) nahlédneme do rodiny vyznávající tradiční hodnoty a názory, jejíž harmonii naruší návštěva dvou mladých, pokrokových příbuzných. Novou generaci íránských filmařů bude v soutěži reprezentovat Bahram Tavakkoli se svým zatím nejúspěšnějším filmem Beze mne (2011), který je dramaturgy festivalu popisován jako „ohnivé zahloubání se nad Skleněným zvěřincem Tennesseeho Williamse“. Sedmadvacetiletý Ali Ahmadzadeh bude mít v soutěži svůj celovečerní debut Večírek u Kamiho (2013) o dvou kamarádkách na cestě na večírek s překvapením.

Drama  Není úniku (2013, Parviz Shahbazi) představí mladou dívku, jež odjíždí z rodného městečka za studii do Teheránu, kde její spokojený život nabere velice nečekaný směr. Vůdčí hlas íránské kinematografie Reza Mir Karimi bude o prvenství usilovat s filmem Kostka cukru (2011) portrétujícím život tradiční íránské rodiny.

O vítězi bude rozhodovat porota složená z významných českých i zahraničních osobností. Usedne v ní uznávaná filmová publicistka, překladatelka a bývalá dlouholetá umělecká ředitelka MFF KV Eva Zaoralová, odbornice na moderní íránskou a exilovou literaturu Zuzana Kříhová, španělský filmař Diego Fandos (Kosmos) a íránský režisér Mani Haghighi, jehož Skromné pohoštění (2012) bude společně se snímkem Minulost (cena pro nejlepší herečku v Cannes 2013) jeho kolegy Asghara Farhadiho uvedeno Mimo soutěž.

thepast

V programu nebudou chybět tradiční sekce dokumentárních a krátkých filmů čítající přes deset titulů, z nichž většina již prošla festivaly v Rotterdamu, Cannes, Clermont-Ferrand, Pusanu, Locarnu či prestižním Berlinale. V rámci doprovodných akcí se chystá Perská noc plná íránské hudby, tance a pochoutek v 360° bar & lounge pražského hotelu Fusion a seminář Dějiny íránské kinematografie, vedený Vierou Langerovou.

Kromě kina Světozor bude 3. ročník Festivalu íránských filmů nově hostit i Bio Oko. Předprodej vstupenek v ceně 100,- Kč byl zahájen v sobotu 21. prosince na stránkách kina Světozor a oficiálních stránkách festivalu.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 283

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru