Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Přízračné kruhy a nejistá budoucnost

Přízračné kruhy a nejistá budoucnost

Přízračné kruhy a nejistá budoucnost

RECENZE – KOMIKS: Kůstek, kniha pátá: Přízračné kruhy (Jeff Smith) – VERONIKA ZÝKOVÁ –

V srpnu vyšel v Nakladatelství CREW už pátý svazek komiksového putování titulního Kůstka a jeho bratranců Podfy a Švandy. Připomeňme si alespoň v rychlosti, co jsme již s tímhle milým hrdinou příjemně oblých tvarů prožili. První svazek Kůstka sestávající se zdvou příběhů (Útěk z Kůstkova a Velký kraví závod) nabízel ještě vcelku poklidné putování trojice uprchlíků z Kůstkova, i když pronásledování hejnem kobylek a svítící oči draka ve tmě rozhodně na klidu nepřidají. Následoval druhý svazek Oči bouře, který poněkud potemněl. V poklidu vesnice, kam se Kůstci uchýlili, se objevují trhliny. Začíná se odkrývat tajemství snů Trnky, vnučky babči Ben, u které Kůstci bydlí. Ještě víc přituhuje v následujícím dílu Čas zabíjet draky, kdy se cesty Kůstků rozejdou, aby se opět všichni sešli. Krysáci v čele s Králpsem jsou hrdinům v patách i ve čtvrtém svazku, který obsahuje dva příběhy: Ostrozub, vláce východního pomezí a Starcova jeskyně. Naposledy jsme tak Kůstky opustili přímo uprostřed bitvy, která přinesla řadu otázek. Svou recenzi jsem uzavřela tímto kosntatováním: „Čtvrtý Kůstek, stejně jako předchozí díly, nabízí pořádnou dávku zábavných dobrodružství, která mají díky povedené kresbě, vtipným dialogům a výrazně filmovému vidění Jeffa Smithe šmrnc a spád. I když tento díl není ukončen vyloženě cliffhangerem, pocit, že na nějakou dobu hrdiny opouštíme v dosti nejisté situaci, je neodbytný…“

Totéž se vlastně dá říct i o páté knize, ve které jsou Králpes (snad nesmrtelný, dostane se skutečně odevšaď!) a jeho hordy Krysáků tím nejmenším, co Kůstky a babču Ben s Trnkou trápí a pronásleduje. Ukazuje se síla Krále kobylek i zrádnost snů. Smrtelně nebezpečné Přízračné kruhy jsou téměř všude a jediná možná cesta vede do Atheie, hlavního města Údolí. Ačkoli tato kniha začíná opravdu smutnou scénou, ne všechno je ztraceno. Abych neprozrazovala příliš, pouze zmíním, že se dozvíme víc o minulosti kováře Lucia, který v minulém díle sehrál zásadní úlohu. Navíc proti zlu se postaví i ti, kdo dříve byli pasivní, a na pomoc nečekaně přispěchá i jeden roztomilý tvor, se kterým jsme už měli tu čest.

Vedle napětí opět nechybí typický humor vycházející z charakterů a chování jednotlivých postav. Halucinace, ve které se promění Podfa na zlostného fousatého kapitána Achaba s dřevěnou nohou – samozřejmě z Kůstkova milovaného románu Moby Dick –, patří mezi nejvtipnější momenty spolu s Podfovou neutuchající touhou po zlaťácích. Neméně vtipná je situace, kdy koupající se Švanda s vyděšeným výrazem křičí na přicházejícího Kůstka „POČKEJ!“, aby se posléze ukázalo, že si tenhle stydlín jen potřeboval obléct vestu, aby byl „ve slušňáckym“.

Na pátou knihu Kůstka, kterou opět zdařile přeložil Michael Bronec, jsme si museli počkat půl roku, ale stálo to za to. Zaplakat lze jen nad tím, že v tomto svazku vyšel pouze jeden příběh, navíc se Kůstek čte opravdu jedním dechem, takže je 160 stran pryč cobydup. Ovšem už (alternativa pro pesimisty: až) v listopadu by měli vyjít ještě o něco kratší, ale určitě stejně intenzivní Lovci pokladů (Treasure Hunters), celkem osmý a zároveň předposlední příběh této vynikající napínavé a vtipné série.

Jeff Smith

Kůstek, kniha pátá: Přízračné kruhy

Nakladatelství CREW, Praha 2013
Brožovaný, 160 černobílých stran, 269 Kč

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 279

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru