Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Seminář ruských filmů láká na výročí

Seminář ruských filmů láká na výročí

Seminář ruských filmů láká na výročí

POZVÁNKA na 20. ročník Semináře ruských filmů – KVĚTA LUJKOVÁ –

Jubilejní XX. ročník Semináře ruských filmů se letos uskuteční v Hodoníně v kině Svět ve dnech 15.–17. listopadu 2013. Pořadateli akce jsou Dům kultury Hodonín ve spolupráci s Národním filmovým archivem, Slovenským filmovým ústavem, Ruským střediskem vědy a kultury v Praze, katedrou slavistiky – ruské sekce na FF UP v Olomouci a Asociací českých filmových klubů.

Letošním tématem semináře se stala dvě výroční – před 85 lety začal vycházet román Michaila Šolochova Tichý Don a druhým je 400. výročí dynastie Romanovců. První téma bude na semináři provázet třídílná adaptace Tichého Donu (1957/8) od Sergeje Gerasimova a dokumentární film Michail Šolochov (1975). K druhému tématu se promítnou Pád dynastie Romanovců (1927) od Esfir Šubové a Pudovkinův Konec Petrohradu (1927). Romanovcům bude věnována i výstava ve foyer kina Svět, připravená Ruským střediskem vědy a kultury v Praze. Projekcím filmů budou už tradičně předcházet lektorské úvody a doplní je literárněvědná přednáška profesora Zdeňka Pechala na téma Michail Šolochov a Tichý Don.

vlcsnapQ279924Hlavní tematické okruhy festivalu budou obohaceny i o další projekce – 75 let od premiéry historického velkofilmu Sergeje Ejzenštejna Alexandra Něvského (1938) nebo 25 let premiéry odvážného dobového dramatu Malá Věra (1988). Další filmy budou promítány k příležitosti výročí slavných osobností ruské literatury nebo kinematografie. Narození spisovatele Alexeje Tolstého je oslaveno animovaným příběhem o Pinocchiovi ve filmu Buratino (1959), narození básníka Vladimira Majakovského je zohledněno ve filmu Učitelka dělníků (1918), kde hrál hlavní roli, napsal scénář a podílel se i na režii filmu, a sci-fi Dopisy mrtvého (1986) budou promítnuty k příležitosti uplynutí 80 let od narození autora předlohy Borise Strugackého.

Na druhou stranu k připomenutí památky některých filmových režisérů, kteří letos zesnuli, budou promítnuty snímky jako Dvacet dnů bez války (1976) od Alexeje Germana, Bratr (1997) od Alexeje Balabanova a Milovaná žena mechanika Gavrilova (1981) od Pjotra Todorovského.

Na festivalu však nebude chybět ani současná ruská produkce, kterou budou reprezentovat dva filmy – crazy muzikál Kyslík (2009) a filmová adaptace Vlček (2009).

Více informací o ubytování, vstupenkách a programu naleznete zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 22

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru