Zde se nacházíte: 25fps » Experimentální film » Umění pod vlivem jiných

Umění pod vlivem jiných

EXPERIMENTÁLNÍ FILM –  Art21 Blog –  Art Under the Influence of Others – AN XIAO – přeložila MONIKA KUBEŠOVÁ – 

Tetching Hsieh, „Roční projekt 1978-1979“ (Cage Piece). Výstava proběhla v Muzeu moderního umění v New Yorku (MoMa) v roce 2009.

V roce 1996 nainstalovala Jennifer Ringley na svůj počítač videokameru. Nešlo o žádnou technologickou novinku, ale o docela obyčejnou webkameru se základními přenosovými schopnostmi. Ringley se zaregistrovala a následně světu oznámila, že hodlá bez cenzury veřejně sdílet svůj život. Internet tak získal první mikrocelebritu.

O více než deset let později vypadá původní nápad hodně jednoduše, skoro až nudně, vždyť své životy prostřednictvím sítí sdílí víc a víc lidí. A i když trend sdílet svůj každodenní život odstartovali obyčejní lidé a ne profesionálové, základní princip zůstává stále stejný: jednosměrná komunikace jednotlivce směrem k masám prostřednictvím videa. Ringleyin projekt, jemuž říkala Jennicam, byl spíše pokračováním tradice vysílacích médií než předzvěstí známé televizní soutěže Big Brother.

Tehching Hsieh pracoval po dobu jednoho roku na něčem podobném. Dennodenně se fotografoval ve stejné místnosti. Svůj projekt pak nazval Cage Piece. Jak postupoval? Vyčistil si zuby, přezul boty, učesal vlasy: všechno dělal každý den, a to celý rok. Na konci měl za sebou jeden z nejdéle trvajících uměleckých projektů v dějinách.

Co ovlivnilo Hsieho a Ringley v jejich každodenní práci? Mohli bychom se jich zeptat, sledovat dokumentaci, promluvit si s jejich nejbližšími přáteli a důvěrníky. Ale ani Hsieh by nám pravděpodobně nedokázal říci, proč něco udělal jeden den tak a druhý jinak. Umělecký postup často zůstává předem nejasný jak umělci, tak publiku.

Internet nicméně vnáší do toho, co umělce motivuje, trochu více světla. Jde o víc než jen o pouhý deník. Umělci poskytují internetu více prostoru, umožňují mu převzít nad jejich díly úplnou kontrolu. To samozřejmě ve světě umění performance není nic nového, viz původní práce Rhythm 0 Mariny Abramovic a Cloth Reginy José Galindo. Internet má ale jednu klíčovou výhodu: jednoduše všechno, co v tomhle vesmíru řekneme a uděláme, je systematicky zaznamenáváno a archivováno.

A publikum může navíc disponovat zpětnou vazbou.

Nate Hill, „Punch Me Panda,“ 2010. Fotografie: Teresa Nasty

Vezměme si jako příklad Nata Hilla, psali jsme o něm nedávno v  Art 2.1. Jeho nejnovějším počinem je projekt Punch Me Panda. Pomocí Twitteru nebo SMS můžete povolat jeho pandu kamkoli chcete. S chrániči a fyzicky nezranitelná, Punch Me Panda je vždy připravená čelit návalům vzteku zájemců, jedna rána stojí cent. Podobu pandy má na svědomí sám Hill, nicméně to, jak bude vypadat dále, záleží na člověku, který si ji objedná. A jak se dozvíme, kdo si pandu přivolal a jak s ní poté zacházel? Stačí si projít Hillův twitterový účet, jenž je archivovaný Googlem a v Kongresové knihovně.

Dále se podívejme na Marca Horowitze, který nechal o svém životě v listopadu 2010 rozhodovat ostatní. Placený Creative Time, The Advice of Strangers, je, jednoduše řečeno, sdílený životní projekt. Followeři autorovi svými hlasy pomáhají rozhodnout o všech otázkách, se kterými se na ně obrátí. Výsledek je pak natočen a sestříhán dvoučlenným týmem losangelských filmařů.

Za známku uměleckého úspěchu bylo dlouhou dobu považováno, když vaše dílo ovlivnilo další, když nastavilo směr, kterým se umění vydalo v dalších letech. Ale nemůže to být také tak, že dalším krokem v rámci umění bude otevřít se vlivům ostatních? To znamená načrtnout výchozí pozici, nenechat však jen autora samotného, ale také kohokoliv dalšího ovlivnit jeho finální podobu.

Zeptali jsme se Marca, jaké to je přenechat kontrolu nad svým životem všem těm lidem, které naživo nikdy nepotkal. Řekl nám: „Nedávno jsem se dostal do bodu, kdy jsem tohohle projektu měl už plné zuby. Kde končí umění a začíná život? Ale pak jsem si uvědomil, že kontrolu mám já. Nakonec to není rozhodnutí z The Decisions of Strangers. Je to rada z The Advice of Strangers. Všichni hrajeme každý den svá vlastní představení.“

Vybrala Marie Meixnerová, z anglického originálu „Art Under the Influence of Others“  s laskavým svolením autorky a Art21 Blog přeložila Monika Kubešová.

XIAO, An. „Art Under the Influence of Others.“  [on-line] Art21 Blog , http://blog.art21.org, 23. listopadu 2010. Dostupné z WWW: <http://blog.art21.org/2010/11/23/art-under-the-influence-of-others/>, čerpáno 18. dubna 2013.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 181

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru