Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Vzhůru do vesmíru na AFO v Olomouci

Vzhůru do vesmíru na AFO v Olomouci

Vzhůru do vesmíru na AFO v Olomouci
POZVÁNKA na 49. AFO (15.–20. 4. 2014, Olomouc) –

Duben bude v Olomouci opět zasvěcen vědě! Již po 49. v řadě se zde uskuteční Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Ve dnech 15.–20. dubna 2014 proběhne tradičně na půdě olomouckého Jezuitského konviktu a v projekčních místech v kině Metropol a ve Vlastivědném muzeu. Pro Horní náměstí navíc organizátoři připravují speciální vědeckou kinokavárnu.

Hlavní programová sekce 49. ročníku AFO nese název KOSMOS. Festival jí připomene 80. výročí narození geniálního amerického vědce, astronoma Carla Sagana, tvůrce kultovního populárně-naučného seriálu Cosmos. Do Olomouce dokonce zavítá Saganův prvorozený syn Dorion Sagan, který zavzpomíná na svého otce a zároveň se představí jako autor knih na téma vědy coby fenoménu s potenciálem naučit lidstvo realističtějšímu náhledu na svět.

„Carl Sagan je naprosto unikátní osobností. Dokázal velmi přívětivým a přitom tvrdým způsobem bojovat proti iracionalitě, pseudovědě a náboženství. Není pochyb o tom, že jeho schopnosti popularizovat vědu tak poeticky, a přitom racionálně se dosud, snad s výjimkou výtečného Briana Coxe, nikdo ani zdaleka nepřiblížil. Blokem KOSMOS vzdáváme rovněž hold astronomii a kosmologii obecně. Právě ty totiž největší měrou přispěly ke kompletnímu přehodnocení našeho chápání vesmíru a tím i nás samotných. Prokážeme, že astronomie a kosmologie jsou díky své vizuální a obsahové kráse, která zabírá na všechny generace, jakýmisi pionýry v popularizaci vědy.“

Jakub Ráliš, dramaturg

Lawrence Krauss

Lawrence Krauss

Organizátorům se rovněž podařilo do Olomouce nalákat jednoho z nejuznávanějších teoretických fyziků v oblasti temné hmoty Lawrence M. Krausse. Ten bude mít na festivalu mimo přednášky také úvod k filmu Unbelievers, v němž spolu s Richardem Dawkinsem, Woody Allenem a Stephenem Hawkingem cestují po světě, aby přednášeli o důležitosti kritického a racionálního myšlení, které ostře kontrastuje s náboženstvím a pověrami.

Dalším hostem 49. AFO bude internetová hvězda Derek Muller. Muž, který má na kanálu YouTube milionovou sledovanost, v Olomouci představí svůj projekt Veritasium, a de facto naváže na loňskou návštěvu Elisy Andrew stojící za facebookovou stránkou I Fucking Love Science. Na festival taktéž zavítá známá americká astronomka a popularizátorka Pamela Gay, která se mj. zabývá vědou ve sci-fi filmech jako Star Trek a Star Wars. Účast přislíbil i vývojář Googlu a dřívější spolupracovník velkých herních společností Jim Van Vert, jenž se podílel například na vývoji fyzikálního modelu ve videohře Portal.

Bioložka a moderátorka kultovní série Nature of Things kanadské televizní stanice CBC Jennifer Gardy přicestuje do Olomouce s hlavní producentkou pořadu Sue Dando a s celým štábem, který bude přímo na Moravě natáčet pro nejstarší kontinuálně vysílaný pořad o vědě. Seznam hostů doplní i kanadský neurovědec působící ve Švýcarsku Beschera Saab, vítěz prestižní soutěže FameLab a dost možná také první astronaut, který se vydá na Rudou planetu – Saab totiž figuruje v užším výběru uchazečů o “jednosměrnou jízdenku” v projektu MarsOne.

Hvězdami letošního AFO však mohou být i samotní návštěvníci. Festival totiž spustil crowdfundingový projekt Staň se hvězdou AFO, díky němuž získají dárci za libovolný finanční příspěvek svých pět vteřin slávy. Více informací najdete zde.

Do již tradiční soutěže o Cenu RWE za nejlepší český populárně-vědecký film a Cenu za nejlepší světový populárně-vědecký film se letos přihlásil rekordní počet 420 filmů, přičemž zhruba desetina z celkového počtu filmů je z české produkce. „Přihlášené snímky jsou tematicky velmi různorodé. Od sociálně laděných dokumentů, které se zabývají přistěhovalectvím a porušováním lidských práv, přes hraniční dokumenty o globálním oteplování, až po tzv. hard science dokumenty, které se zase věnují výzkumu temné hmoty či Higgsova bosonu,“ uvádí hlavní dramaturgyně festivalu Jana Jedličková.

Akreditace na AFO je opět zdarma, tak neváhejte a napište si o ni zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 636

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru