Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » AFO 2014: Dvě podoby tajemství

AFO 2014: Dvě podoby tajemství

AFO 2014: Dvě podoby tajemství
TV – AFO 2014 – KRISTÝNA MICHALIČKOVÁ –

Dva různé filmy – dva různé fenomény. Oba vyvolávající silnou vlnu zájmu s cílem odhalit pravou podstatu tajemství, jež v sobě ukrývají. Právě to nabízejí dva tematicky naprosto odlišné dokumentární snímky Tajemství lásky a Tajemství v kostech: Hon na černou smrt, které jsou součástí úterního programu mezinárodního festivalu Academia Film Olomouc.

O tématech obou dokumentů vypovídají samotné názvy. První je zaměřený na lásku, druhý na mor – nemoc, která v minulých stoletích zdecimovala značnou část světa. Otázkou zůstává, proč jsou oba pojmy tak lákavé pro hlubší zkoumání a zároveň přitažlivé pro umělecké ztvárnění? Odpověď se v podstatě nabízí. Na jedné straně milostná záležitost projevující se v různých podobách od romantiky a vášeň po žárlivost a nenávist. Na straně druhé silně nakažlivá nemoc plná dýmějových hlíz, hnisu a v konečném důsledku také spousty mrtvých těl pohřbených v hromadných hrobech. Nehledě na vzájemnou rozdílnost spojuje oba snímky touha odhalit dosud nepoznané skutečnosti často obestřené záhadami a nejasnostmi.

láska2

Láska tajemná, rozdílná, stejná, globální

Dokumentární snímek Tajemství lásky je na festivalu představován v rámci sekce Podoby lásky, do které automaticky zapadá už svým jednoznačným názvem, který v podstatě vystihuje pravý důvod, proč je pro nás zkoumání podstaty lásky tak zajímavé. Tento dokument je specifický především svou koncepcí, která spočívá v zobrazení různých lidských postojů k podobě lásky a v podstatě všeho, co se k ní pojí, napříč několika národy. Ve Francii se setkáváme s mladým párem bezdomovců, kteří žijí na první pohled spokojeným a bezstarostným životem se dvěma psy. V Polsku navzdory silně zakořeněné náboženské víře sledujeme netradiční vztah mezi jedním mužem a třemi ženami. Pokračujeme dále na východ a dostáváme se do Ruska, v současnosti (ne)populární země, kde vidíme Mášu a jejího rozpustilého přítele, který jí neváhá do telefonu říkat „miluji tě“ a přitom objímat jinou ženu. Diametrální rozdíl pak představuje rodina pastevců v Himalájích a domorodý kmen na Nové Guinei. Role kultury a prostředí je v tomto případě značná. Jak se ve stejný okamžik v různých částech světa, od moderních zemí po ty technologií nepoznamenaných, vyrovnávají různé povahové typy lidí se svými vztahy a emocemi v kombinaci s životní situací? Je možné srovnávat vztah jednoho muže a tří žen se soužitím obyvatel pralesa? Je jejich představa o lásce stejná nebo se liší vlivem odlišného způsobu života? A lze vůbec nalézt na tyto otázky uspokojivou odpověď? Tajemství lásky se o to rozhodně snaží a přináší tak divákům možnost zamýšlet se nad tímto tématem z globálního hlediska prostřednictvím autentických zpovědí všech aktérů.

láska1

Středověk neskončil a mor je pořád s námi

Řadu otázek a možných odpovědí nabízí také druhý ze zmiňovaných snímků uváděný v sekci Mezinárodní soutěže. Tajemství v kostech: Hon na černou smrt však pojednává o zcela jiném typu tajemství, které je v tomto případě postupně odhalováno napříč historií a biologickým výzkumem.

Prostřednictvím uznávaného biologa Henrika Poinara máme jako diváci možnost nahlédnout do výzkumu příčin a důsledků morové nákazy. I toto téma v sobě skrývá celou řadu otázek, které se nám Henrik Poinar a jeho tým snaží přiblížit. Jedná se o nemoc, kterou ještě v dnešní době předchází strach zmnohonásobený v okamžiku, kdy zjistíme, že tato choroba nepředstavuje dávnou minulost, ale ještě dnes způsobuje v některých zemích závažné problémy. Kde se ale vzala? Co ji vlastně způsobilo a jak je možné, že v tak krátké době dokázala usmrtit skoro polovinu obyvatel Evropy? V tomto případě může adekvátní výsledky přinést jedině věda a historické záznamy z období, kdy černá smrt opakovaně zasáhla řadu civilizovaných zemí světa. Jako celek nám tento dokumentární film umožňuje nahlédnout nejen do laboratoří a na místa vykopávek, ale také přibližuje situaci lidí v dobách morové epidemie prostřednictvím hraných sekvencí, kde obvykle vidíme nakažené jedince zmítající se v posledních fázích nemoci. Kromě toho máme možnost sledovat současnou výpověď muže, který se nakazil jedním z typů moru od své kočky a přestože přežil, musel se vyrovnat s těžkými důsledky, které na něm nemoc zanechala.

kosti2

Bez ohledu na rozdílná témata mají oba snímky společné jedno. Představují divácky atraktivní dokumentární filmy, které nabízejí nejen celou řadu zajímavých otázek, ale také odpovědí. Odhalit pravou podstatu tajemství, jež v sobě oba fenomény ukrývají, je však stále věc nesnadná. To rozhodně není důvod k tomu, aby byly oba snímky předem zavrhovány. Naopak. Originální pojetí dokumentu Tajemství lásky umožňuje nejen zamyšlení se nad daným tématem, ale také nahlédnutí do rozdílných kultur a způsobu života lidí z různých koutů světa. Tajemství v kostech: Hon na černou smrt zase dokazuje, že spojení genetiky a historie nemusí nutně představovat jen strohý vědecký výzkum, ale také napínavou záležitost, která rozhodně stojí za pozornost.

 

Sekrety milosci

Secrets of Love
režie: Krystian Matysek
scénář: Krystian Matysek
rok výroby: 2013

 

Secrets in the Bones: The Hunt for the Black Death Killer

režie: Liam O’Rinn
scénář: Liam O’Rinn
kamera: Jerry Vienneau
hudba: Todor Kabakov
rok výroby: 2014

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 16

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru