Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Jubilejní Filmasii otevře Operace Sunjatsen

Jubilejní Filmasii otevře Operace Sunjatsen

Jubilejní Filmasii otevře Operace Sunjatsen

POZVÁNKA na 10. ročník asijského filmového festivalu Filmasia 2014 (1.12 – 7.12., Praha) – VÍT POLÁČEK

Již desátý ročník tradiční přehlídky asijské kinematografie v pražských kinech Světozor a Lucerna otevře v pondělí 1. prosince večer nový tchajwanský film Operace Sunjatsen režiséra Yee Chih-yena, který kombinuje sociální drama s komedií i krimi. Hlavní hrdina filmu je pro svou chudobu šikanovaný, ale nález bronzové sochy revolucionáře Sunjatsena a její prodání do šrotu mu má umožnit získat peníze.  Dalším vrcholem přehlídky by pak mohl být nový film hongkongské režisérky Ann Hui s (pro jubileum) příznačným názvem Zlatý věk. Výpravný film, odehrávající se zejména ve 30. letech 20. století vypráví příběh čínské básnířky, esejistky a povídkářky Xiao Hong, jejíž krátký život byl naplněný řadou peripetií i textů, které později inspirovaly další autory. Režisérka filmu Ann Hui si získala jméno především svými předchozími snímky Noc a mlha z roku 2009 o životě týrané ženy a o dva roky mladším snímkem Jednoduchý život, který mohli diváci vidět na Febiofestu a který vyprávěl o vztahu producenta a ženy působící v jeho rodině čtyři generace jako služka.

Zlatý věk

Letošní Filmasia se bude mimořádně konat v kinech Světozor i Lucerna a většinu dní koncipujeme jako národní dny – korejský, tchajwanský, hongkongský a podobně.“ říká ředitelka festivalu Karla Stojáková. „Deset let konání festivalu nebereme rozhodně jako samozřejmost. Slavíme a jsme vděční především divákům, kteří náš malý festival v nabídce ostatních kulturních akcí nikdy nepřehlédnou a na asijské filmy vždycky znovu přijdou.“

Kromě úvodního filmu se mohou diváci těšit na úplně nové filmy z Tchaj-wanu, Japonska, Jižní Korey a Číny. Zhlédnout bude možné jak festivalové úspěchy, jako třeba tchajwanský Ledový jed, promítaný na mezinárodním festivalu v Rotterdamu, ale dojde i na lokální divácké hity. Jejich často velmi exotické názvy jako O ovečce, která chtěla létat, přes Až kulky doletí až k Pekingskému blues dávají tušit, že skladba žánrů bude také tradičně velice pestrá. Diváci tak mohou vybírat mezi thrillery, dobovými dramaty i romantickými filmy, ale ve výběru je i animovaný film. A každý, kdo někdy nějaký asijský film viděl, by mohl potvrdit, že je možné se s všemi na první pohled často neslučitelnými žánry potkat v rámci jednoho a přitom naprosto komplexního a styl držícího díla.

Výběr doplňuje jakási miniretrospektiva korejského režiséra Chan-Wook Parka. Je tak možné si připomenout  v roce 2009 v Cannes oceněnou Žízeň, stejně jako jeho předchozí, starší a oceňované filmy Oldboy a Nebohá paní pomsta.

Přehlídku zakončí 7. prosince korejský velkofilm Snowpiercer od Bonga Joon-hoa.

Asijská filmová přehlídka se koná v Praze v kinech Lucerna a Světozor od 1. do 7. prosince 2014. Více o programu najdete zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 61

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru