Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Kůstek před bouří

Kůstek před bouří

Kůstek před bouří
RECENZE – KOMIKS: Kůstek, kniha šestá: Hledači pokladů (Jeff Smith) – VERONIKA ZÝKOVÁ –

Šestá kniha (osmý příběh) Kůstka zaujímá v kontextu celé série trochu nevděčnou pozici. Nic zásadního se v ní nepřihodí, události nenaberou kdovíjak dramatický spád, tento díl spíše čtenáře připravuje na poslední díl a vrchol celé série. Ne že by se vůbec nic nedělo. Ale už jsme si tak nějak zvykli, že nebezpečí číhá všude a Kůstci, Trnka a babča Ben jsou neustále pronásledováni a na útěku.
Zatímco čtvrtou knihu (se dvěma příběhy Ostrozub, vládce východního pomezí a Starcova jeskyně) charakterizuje zběsilý úprk stádečka nejrůznějších tvorů před vitálním Ostrozubem, v pátém dílu (Přízračné kruhy) přichází určité zvážnění, zapříčiněné smrtí jedné z postav, a protagonisté se vydávají do hlavního města Atheie. Šestý díl nás tedy přivádí před brány města, kam se Kůstci s babčou Ben a Trnkou snaží nepozorovaně dostat. Ale autor nás v několika scénách zavádí rovněž na další klíčová místa, kde se rozhoduje o osudu Údolí a všech bytostí. Setkáváme se tak krátce s kovářem Benem, Pánem kobylek a dalšími. Jeff Smith dokáže vyjádřit pouze kresbou, beze slov, tíživost situace. Například když na několika stranách ve velkých panelech ukáže zpustošenou krajinu, kterou kráčí Ben. A na další stránce v kontrastu s pustinou vyobrazí přelidněný „uprchlický tábor“ před branami města. Smith účinně evokuje napětí, nebezpečí, zejména když se Trnka opět dostává do tranzu. Dojde i na demonstraci síly a zastrašování (cechmistr vs. lord Tarsil, Šípka vs. Pavané).

Název šesté knihy, Hledači pokladů (v orig. Treasure Hunters, 2002), může být trochu matoucí, vystihuje jednu z linií, která se nezdá být tak důležitá, ale kdo ví, jak se celý příběh bude vyvíjet. Hledači pokladů jsou myšleni podnikavý Podfa a ke všemu svolný Švanda, jak jsou zaobrazeni na rozverně působící titulní straně. Podfa se jako vždy zajímá i v tom největším ohrožení zejména o zlaťáčky a neváhá se oddělit od ostatních a pátrat po pokladu na vlastní pěst.
V příběhu se objevuje několik nových postav, nejvýraznější jsou Mistr vysokého učení snů se svou „chutnou“ krmí a slečna včela s druhy. Ti zajišťují komické, ale i vážné a nečekané situace. Setkání se starými dobrými známými Barnabášem a Tedem potěší, i když mají tentokrát pouze malý prostor.

kustekZávěr knihy je hektický, a na rozhodující bitvu přitom nejsou Kůstek, Trnka a ostatní zdaleka připraveni. Síly zla jsou mocné a zdá se, že mají všechny trumfy ve svých rukou. Ale jak to skutečně dopadne, to se dozvíme nejdříve v září, kdy by měl závěrečný, asi 180stránkový díl vyjít.

Jeff Smith

Kůstek, kniha šestá: Hledači pokladů

brožovaný, 144 černobílých stran
249 Kč
CREW, 2014

Print Friendly

Autor

Veronika Zýková
Editorka, garantka rubriky Český film

Zajímají mě méně probádané či neprobádané oblasti československé kinematografie, nerealizované scénáře, krimi inscenace Čs. televize 60. a 70. let, současný český film, současné britské TV seriály a série (opět zejména krimi), videohry (především adventury), české i světové komiksy a další oblasti a témata. To vše střídavě, průběžně, současně, jak to přichází, odchází a navrací se ke mně...

Počet článků : 258

Zanechte komentář

© 2012 25 fps, z.s.

Zpět nahoru