Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Mezinárodní konference Amatérský film v zemích východního bloku

Mezinárodní konference Amatérský film v zemích východního bloku

Mezinárodní konference Amatérský film v zemích východního bloku

TISKOVÁ ZPRÁVA: Mezinárodní konference v kinu Ponrepo na téma: Amatérský film v zemích východního bloku (30. 10. – 1. 11. 2014)

Národní filmový archiv v Praze je jedním z mála státních archivů, který se v péči o filmové dědictví zaměřil kromě profesionální produkce také na amatérské filmy. Krátce po ustavení sbírky neprofesionální kinematografie v roce 2000 se NFA stal členem evropské asociace Inédits: Amateur Films/Memory of Europe, jež sdružuje instituce a jednotlivce zajímající se o tuto specifickou filmovou oblast. Několikaletou spolupráci završuje společné pořádání třídenní mezinárodní konference s názvem – Amatérský film v zemích východního bloku, kterou bude hostit ve dnech 30. 10. – 1. 11. 2014 pražské kino Ponrepo.

Amatérské filmování stále zůstává v rámci odborného výzkumu dějin kinematografie poněkud stranou pozornosti filmové historie. Tato situace přetrvává navzdory jistému oživení zájmu mezi profesionálními filmaři a badateli na počátku 90. let minulého století, kam časově spadá také vznik asociace Inédits: Amateur Films/Memory of Europe (dříve pod názvem Association européenne des inédits). NFA je jedinou specializovanou archivní institucí z bývalých komunistických zemí, která se na činnosti Inédits trvale podílí, a to od roku 2005.

Jednou z důležitých aktivit asociace je konání každoročního třídenního setkání, které slouží jako cenná platforma k výměně zkušeností a nových poznatků v oblasti shromažďování, archivování a prezentace amatérských filmových materiálů. V letošním roce se NFA stal hostitelem této mezinárodní konference, jež se tak poprvé koná v jedné ze zemí střední Evropy. Poválečná komunistická minulost České republiky (resp. Československa) ovlivnila i výběr hlavního tématu, které je zaměřeno na historii amatérského filmování v daném teritoriu a na současnou situaci v archivaci specifického audiovizuálního materiálu.

Hlavní část programu představují přednáškové panely. Filmoví historici a profesionální filmaři z Německa, Polska, Estonska, Slovenska, Rumunska a České republiky budou prezentovat své studie ve čtyřech oblastech:

  • Filmové deníky a rodinné filmy
  • Amatérské filmové hnutí a kluby
  • Archivace a prezentace amatérských filmů
  • Amatérské filmování jako sociologický fenomén

inedits02

Kromě odborných přednášek určených spíše pro zájemce z řad filmařů, archivářů a historiků jsou součástí programu také tři večerní projekce, jež nabídnou tři různé příklady, jak v současnosti přiblížit starší amatérské a rodinné filmy širší veřejnosti.

Kino Ponrepo nejprve ve čtvrtek (30. 10.) uvede projekt Pan Roman. Promítání rodinného filmového materiálu ze dvou 8 mm projektorů a jednoho diaprojektoru ve střihové kompozici Martina Ježka, za doprovodu živé hudby (David Freudl, Tomáš Procházka).

Na páteční večer je zařazen italsko-britský dokument Vlak do Moskvy (r. F. Ferrone, M. Manzolini), jehož základ tvoří archivní amatérské záběry natočené kamerou 8 mm. Projekce proběhne za účasti tvůrců filmu.

inedits09

Konferenci ukončí v sobotu pásmo filmů sestavené ze sbírek členských archivů Inédits na téma Napříč železnou oponou. Tvoří je obrazové materiály z období studené války natočené amatéry ze západní Evropy při jejich turistických a pracovních cestách za železnou oponu. Pásmo doplní tři tituly ze sbírek NFA. Bližší informace o projekcích na stránkách kina Ponrepo.

Konference proběhne v anglickém a francouzském jazyce.
Studenti specializovaných filmových škol mohou navštívit přednáškové panely zdarma.
Vstup na večerní promítání za cenu obvyklou pro návštěvníky kina Ponrepo.
Registrace na celý program konference přímo v místě konání – cena 20 Euro.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 636

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru