Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » První vlaštovka brněnské části queer filmového festivalu Mezipatra

První vlaštovka brněnské části queer filmového festivalu Mezipatra

První vlaštovka brněnské části queer filmového festivalu Mezipatra

QFF MEZIPATRA BRNO – Festivalové střípky – IVETA JANSOVÁ –

Pozvolný přechod od pražské k brněnské části patnáctého ročníku Mezipater oslavme průřezovým pohledem na letošní program Brna, kterážto část probíhá od 14. 11. do 22. 11. 2014. Není čas ztrácet čas, směle do toho!

Za jistý předvoj můžeme vnímat program pátečního (14. 11.) večera, kdy získáváme jedinečnou možnost podívat se na to, jak moc byl Shakespeare queer. Spolu s dalšími kulturními výdobytky je totiž i dílo jednoho z nejslavnějších poetů všech dob – Williama Shakespeara – podrobováno drobnohledu různých teorií, ať už feministických, psychoanalytických nebo queer. Právě to, jak by básník obstál v měřítkách současné queer teorie, se dozvíme hned záhy po skončení filmu Každým dnem. Za doprovodu libého zvuku živé kapely HaMBA uslyšíme pestrý výběr z mistrových nejslavnějších a nejkrásnějších textů. Můžeme se těšit na zážitek plný bohatého repertoáru nejrůznějších podob lásky, erotiky a dokonce i šílenství.

Sobotní večer pak už Mezipatra propuknou oficiálně, v osm hodin se koná slavnostní zahájení celého festivalu, a to v režii seskupení Ústaf-voiceband.cz. Sobotní film (V jeho očích) nás zavede do nelehkého života plného tmářství způsobeného nejen slepotou hlavního hrdiny. Kdo bude dostatečně otrlý, může se pak čile socializovat na večírku, kterým bude provázet DJ Liqid A.

Další dny už jsou doslova přeplněné snímky zejména s queer tematikou. Jejich podrobnější popis nalezneme v programu, pojďme se ale zastavit u specifických akcí brněnských Mezipater. Mezi ty určitě patří divadelní inscenace HOTEL X umělecké dvojice Drag Addicts, která je naplánována na neděli (16. 11) v osm večer. Drag Addicts sestává ze dvou českých transsexuálních umělců, kteří se ve svém uměleckém projevu často zabývají samotnou tematikou transsexuality, ale také obecněji bojem proti zkamenělosti mnohých společenských stereotypů. HOTEL X je pak dílo o identitě, sexualitě, lásce, příchodech, odchodech, rozchodech, no a také o tom, jak je možné obstát v mužském světě, když jste muž či ještě lépe/hůře (vyberte sami), jste-li ženou.

Pondělní den bude částečně zasvěcen queer rodinám, ale nejen jim. V Uměleckoprůmyslovém muzeu se premiérově představí film Prayers for Bobby a dokument Lead With Love pro rodiče a blízké LGBT, následovat bude diskuze o tématech spojených s coming outem. Jistě má většina z nás pěkné vzpomínky na dětství, čas pohádek. Tentokrát však nemusíme smutnit, protože si můžeme pěknou pohádku poslechnout. V kavárně Scala se v 16:00 otevře dětský koutek s nepřeberným množstvím zábavy, kde lze odložit své ratolesti a chvíli si odpočinout, o půl páté se pak můžeme těšit na slíbenou pohádku. Předčítat se bude
z knihy „Jura a Lama” s Markétou Pilátovou a poté z dílka „Princ a Princ“.

Skočme teď s odrazem o trochu morbidní oslí můstek k úternímu promítání filmu vzbuzujícímu v současnosti velkou kontroverzi, je jím Danielův svět. Dokument Veroniky Liškové a Zdeňka Holého se neobyčejně citlivě vyrovnává s tematikou stále trvajícího tabu pedofilie. Snímek se zaměřuje na Daniela, který není klasicky vyobrazen jako společenský vyvrhel a predátor, nýbrž jako obyčejný člověk snažící se obstát ve světě současnosti a podobně jako ostatní žít alespoň částečně šťastný život.

Podvečer následujícího dne bude mít mírně vzdělávací nádech, nejprve se můžeme zastavit v kavárně Trojka na diskusi vedené historikem Janem Seidlem, která nás prostřednictvím rozhovorů s „queer pamětníky“ zavede do minulosti queer existence v Brně. Na diskusi plynule naváže nová „hip“ hra hospodských prostor – pub kvíz. Jsme na Mezipatrech, takže se samozřejmě bude jednat o queer pub kvíz. Jednotlivé týmy se budou snažit odpovídat na záludné otázky „quizmastera“, které prověří nejen faktické znalosti, ale také intuici a podle pořadatelů možná i gaydar jednotlivých členů týmu. Uvidíme, kdo se nakonec stane vítězem.

Čtvrteční den bude ideální pro ty s duší Sherlocka / Sherlockýny Holmes, neboť mohou pomocí sofistikovaně zveřejňovaných nápověd vypátrat, kde se odehraje tajné promítání stejně tajemného snímku. Celá akce je zaštítěna příznačným názvem Film In The Closet.

Už pomalu finišujeme čili je čas se začít loučit, ne ale dřív, dokud nepoznáme naši drahou/druhou/lepší/horší zkrátka tu jedinou a stále chybějící polovičku na rychlorandetech alias speed datingu alias večeru instantní přitažlivosti. Ať už s novým úlovkem, sami či s partnerem / partnerkou věrnými už nějaký ten pátek se vydáme na vrchol mezipaterní večírkové sezóny v Brně, párty s názvem Nesmrtelný večírek, kde se můžeme vesele družit až do brzkých ranních hodin. Nejprve v neobyčejném stylu pop-dadaismu skupiny Picky Girls, posléze za zvuků houslově-kytarového dua Swing Pigs s podporou DJe TOsuYA.

Sobotní den bude už opravdu poslední. Na rozloučenou se můžeme podívat na klasické queer dílo s lichotivým obsazením – Hlad. Pak už se však nadobro a s veškerou pompou rozloučíme na slavnostním zakončení 15. ročníku Mezipater.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 32

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru