Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » MFF Karlovy Vary odstartoval soutěž Na východ od západu

MFF Karlovy Vary odstartoval soutěž Na východ od západu

MFF Karlovy Vary odstartoval soutěž Na východ od západu

REFLEXE: Další život mého otce, Bota – MFF Karlovy Vary – VÍTĚZSLAV CHOVANEC –

Čím se Karlovy Vary dramaturgicky odlišují od jiných áčkových festivalů je především soutěž Na východ o západu. Sekce se soustředí na první a druhé filmy režisérů z bývalého socialistického bloku. Nově k těmto zemím přibylo Turecko a Řecko. Film Norsko v této sekce tak není úlitba dramaturgů festivalu severské kinematografii, nýbrž historicky první řecký zástupce v této kategorii. Vzhledem k výraznému nástupu mladých řeckých režisérů lze vnímat rozšíření sekce o tuto zemi jako správný krok, který může přinést filmovou kvalitu a oživení.

Dalsi_zivot

Sekci odstartoval maďarský snímek Další život mého otce. Mezi jinak často depresivními festivalovými filmy působí tento svěží debut jako živá voda. Mladá režisérka Virág Zomborácz natočila zábavný a zároveň umělecky velmi hodnotný film, který může být favoritem na prvenství v této sekci. Další život mého otce je jedním z deseti debutů z dvanácti filmů sekce. Je zde tak obrovský potenciál objevu nových autorských osobností, které sice ještě nemají dálniční známku do Cannes, zato ale již svým prvním filmem přesahují hranice své země.

Bota

Ve stejný den se představil také albánský film Bota (režie: Iris Elezi, Thomas Logoreci). Název filmu je také názvem restaurace v odlehlé části Albánie, kde se nic neděje. A přesto mají tamní lidé bohaté osudy, které ovlivňují jejich přítomnost a vztahy s ostatními lidmi. Naději na změnu může přinést stavba dálnice, nové spojení se světem. Tíha minulosti se rozplývá v mizející paměti babičky Noje, pohřbívá se do rozlehlé bažiny pod rukama nešťastného Bena. Přesto jsou postavy stále polapeny na půli cesty mezi minulostí a budoucností, (ne)schopny posunu vpřed.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 14

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru