Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Mýty 5: Trpká období

Mýty 5: Trpká období

Mýty 5: Trpká období
RECENZE – KOMIKS: Mýty 5: Trpká období (Bill Willingham) – VERONIKA ZÝKOVÁ –

V prvním svazku Mýtů (o kterém jsme psali zde) jsme se seznámili s některými zásadními protagonisty fikčního světa Mýtů a užili si detektivní zápletku, poté následovala Farma zvířat (povstání na farmě) a Láska jako z pohádky (Zlatovláska opět v akci, Vlk a Sněhurka na mušce). Po předchozích dobrodružstvích a čtvrté knize Pochod dřevěných vojáčků, která nabídla zásadní bitvu o Mýtov, je pátý svazek poměrně vyklidněný a mým nejčastějším pocitem byl smutek z odloučení některých postav a nejistota nad dalším vývojem v Mýtově, protože leccos se změnilo a jak název napovídá, období po bitvě není jednoduché.

myty5

Komiks obsahuje sešity č. 22 a 28–33. Ještě než se čtenář dozví, co se odehrávalo po bitvě, v krátkém příběhu se nejprve vydá do Paříže, kde se ukazuje, že třetí ex-manželka Krásného prince – Popelka – není jen majitelkou obchodu s obuví Skleněný střevíček, ale má v rámci Mýtova mnohem zásadnější úlohu.

Následuje další příběh, tentokrát odhalující roušku tajemství kolem Vlkova působení během druhé světové války. Při návštěvě hradu Eberstadt s nacistickými experimentátory se mi vybavilo zrození miláčka Hellboye. Tady se ale musí Vlk utkat se sešívaným monstrem, zatímco vojáci neobdaření nadpřirozenými schopnostmi bojují proti přesile. Příběh je dobře odvyprávěný, s humornými dialogy, a souboj má vtipný dovětek.

myty-ukazkaSamotná Trpká období navazují tam, kde skončil předchozí svazek. Zachycují změny v Mýtově, předávání agendy, kdy do příběhu vstupují nové postavy – Kráska a Zvíře (se kterými jsme se setkali v epizodní úloze na samém počátku prvního svazku), přičemž zejména Zvíře dostává dost prostoru a ukazuje se být zajímavým „náhradníkem“ Vlka. Ale Trpká období jsou především o Sněhurce a jejích dětech, které se musí obejít bez svého otce. Sněhurka navíc skrývá jedno tajemství…

V sérii se proplétá celá řada dějových linií, proto by čtenář neměl být překvapen, že třeba v následujících sešitech (šestý svazek Domovina by měl vyjít v říjnu 2014) opouští zmíněné hrdiny a věnuje se osudům Jacka Hornera v Hollywoodu a Modrákovým dobrodružstvím ve vlasti. V jednotlivých dílech dostávají prostor různé postavy, různé žánry a tvůrci tak čtenáři předkládají propracovaný a chytlavý příběh o dobru a zlu. Přičemž je sympatické, že postavy nejsou vykresleny černobíle a třeba jako Krásný princ v sobě snoubí řadu negativních a pozitivních vlastností. Díky prokreslení postav a zachycení jejich emocí není téměř možné se od četby Mýtů odtrhnout.

 

Bill Willingham, Mark Buckingham

Mýty 5: Trpká období

CREW 2014
168 barevných stran
439 Kč

 

Print Friendly

Autor

Veronika Zýková
Editorka, garantka rubriky Český film

Zajímají mě méně probádané či neprobádané oblasti československé kinematografie, nerealizované scénáře, krimi inscenace Čs. televize 60. a 70. let, současný český film, současné britské TV seriály a série (opět zejména krimi), videohry (především adventury), české i světové komiksy a další oblasti a témata. To vše střídavě, průběžně, současně, jak to přichází, odchází a navrací se ke mně...

Počet článků : 258

Zanechte komentář

© 2012 25 fps, z.s.

Zpět nahoru