Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Peter Liechti: The Sound of Insects

Peter Liechti: The Sound of Insects

Peter Liechti: The Sound of Insects
STREAM ZDARMA: DAFilms.cz – Online retrospektiva Petera Liechtiho (10.–16. 2. 2014)

Událost týdne od 10. do 16. 2. na DAFilms.cz nabízí průřez autorskou prací švýcarského režiséra Petera Liechtiho. Během více než 20 let tento původně vystudovaný výtvarný umělec vytvořil specifický filmový jazyk, jenž klade důraz na sílu propojení dlouhých záběrů a makroskopických detailů s výrazovými prostředky literárního textu.
Vybrali jsme pro vás stream (v anglickém znění) ceněného snímku Bzučení hmyzu: zápisky mumie (2009).

Jedinečnou kompilaci souhry vyprávění a vizuálně působivých obrazů asi nejlépe vystihuje vysoce sugestivní dokument Bzučení hmyzu: zápisky mumie, oceněný roku 2009 cenou Prix Arte Evropské filmové akademie. Dobrovolná smrt hlavního hrdiny doprovázená filosofickou úvahou o vzniku a zániku života je zde rozkreslena do miniaturních pohybů jednotlivých elementů přírody.

Pozornost si však zasluhují také další Liechtiho práce. Specifickým propojením elektronické hudby a filmu vyniká autorova prvotina Kick That Habit. Motiv hudby se stává také hlavním tématem pro oceňovaný snímek Namibia Crossings, v němž etnicky různorodá skupina hudebníků podniká turné po jihoafrickém státě. Zatímco hudba jednotlivé protagonisty intenzivně spojuje, jejich kulturní rozdíly a předsudky vedou k mnohým nedorozuměním. Režisérovu osobní zpověď o hledání vlastních kořenů, skrytou v příběhu snahy zbavit se nikotinové závislosti, pak nabízí kontemplativní cesta do rodného města zachycená ve snímku Lucky Jack. Výběr jedenácti Liechtiho filmů doplňuje aktuální rozhovor s režisérem vedený prestižním dokumentárním magazínem DOX.

Za zhlédnutí stojí ovšem i hudební smršť Hardcore Chambermusic (2006) zaznamenávající třicetidenní hudební maraton švýcarského hudebního tria Koch-Schütz-Studer anebo černobílý snímek Marthas Garten (1997) osobitá variace na film noir, ve které Liechti pracuje s voiceoverem protagonisty a nemůže pochopitelně chybět ani tajemná femme fatale. Z pestré nabídky, která reprezentuje tvorbu tohoto zajímavého tvůrce, si jistě vyberete…

Print Friendly, PDF & Email

Autor

admin
Počet článků : 393

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Zpět nahoru