Zde se nacházíte: 25fps » Světový film » Retrospektiva Petera Mettlera

Retrospektiva Petera Mettlera

Retrospektiva Petera Mettlera
STREAM ZDARMA: Retrospektiva Petera Mettlera: Stav rozšířeného kinematografického vidění – DAFilms.cz (od 21. dubna do 4. května) –

Peter Mettler patří mezi výjimečné umělecké osobnosti, jejichž tvorba přirozeně proplouvá nejen mezi filmovými žánry, ale mezi obory umění obecně. S autorovým jménem se tak můžete setkat v oblasti fotografie či hudby anebo ho střetnout v roli kameramana snímků svých filmových kolegů. DAFilms.cz po dobu celých dvou týdnů nabízí jedinečnou možnost zdarma zhlédnout výběr 8 Mettlerových snímků prostupujících hned 4 dekádami jeho filmové tvorby.

Již první Mettlerův studentský snímek Scissere z roku 1982 nenechal nikoho na pochybách, že filmová scéna je bohatší o mladého talentovaného tvůrce. Experimentálně laděný film založený na práci s optickými hříčkami, sledující první momenty návratu bývalého psychiatrického pacienta do společnosti, získal cenu Normana McLarena. Také další autorovy práce bohatě čerpaly z originálních výrazových prostředků filmové řeči. Raný snímek Eastern Avenue můžeme vnímat jako specifickou formu improvizovaného audiovizuálního deníku z cest po Evropě. Naopak pozdější Gambling, Gods and LSD až ztrácí jakoukoliv jasnější narativní formu. Kamera podléhá intuitivnímu proplétání jednotlivých obrazů, které společně odkazují k problémům a fenoménům moderní kultury.

mettler

Nejsou to však jen experimentální vizuální a narativní postupy, které Peter Mettler ve svých filmech využívá. Samo médium filmu je pro něj prostředkem k vytvoření vlastního experimentu. Tak se například ve snímku Picture of Light, jenž si odnesl hlavní cenu torontského festivalu Hot Docs, pouští na cestu za sledováním polární záře, která se pro něj stává metaforou hledání původního vztahu mezi člověkem a přírodou. Závislost dnešní společnosti na ropném bohatství tematizuje a snímá ve snímku Petropolis z netradiční ptačí perspektivy. Poslední autorův „experiment“, který je také součástí retrospektivy, představuje filmová esej The End of Time z roku 2012 věnovaná tématu času.

Výběr doplňují dva krátké snímky: lyrický deník z cesty na Bali Balifilm a Away, natočený na Kostarice na mobil.

My jsme pro vás z této osmičky filmů vybrali poutavou, téměř tříhodinovou záležitost Gambling, Gods and LSD (2002). Její délky se nemusíte děsit a můžete si tento film, který nás zavádí do různých kultur a různých koustů světa, vychutnat třeba po částech. Stojí to za to…

Mettler nabízí ambiciózní asociativní prostor moderní kultury vytržení, její různé podoby a kořeny, z nichž rostou. Vyčerpávající cesta splétá na pozadí dekorativně bohaté zvukové palety různé filmové styly, zachycuje mdlobu evangelické modlitby v kostele na torontském letišti, fatalitu náboženského shromáždění v jižní Asii i nezávazná tělesná potěšení uprostřed Nevadské pouště. Meditativní vláčnost filmové eseje se rázem převrátí do pulsujících skvrn videoartu, obrazy se vrství uvnitř sekund, aby v monstrózním celku byly deklarací zásadních změn lidského idealismu, transcendence a estetických potřeb.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 636

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru