Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Do Polska za odkazem Krzysztofa Kieslowského

Do Polska za odkazem Krzysztofa Kieslowského

Do Polska za odkazem Krzysztofa Kieslowského
POZVÁNKA na 4. ročník Filmového festivalu Sokołowsko Hommage à Kieślowski (5.–7. 9. 2014, Sokolowsko) – JANA BÉBAROVÁ –

Máte rádi polskou kinematografii a tvorba Krzysztofa Kieslowského je vaší srdeční záležitostí? Pak byste rozhodně neměli chybět na filmové akci, která se příští víkend uskuteční v Sokolowsku u Walbrzychu na dolním Slezsku, kde Kieslowski strávil část svého dětství.

Festival s podtitulem Hommage à Kieślowski se poprvé uskutečnil v roce 2011, u příležitosti režisérových nedožitých 70. narozenin a zároveň jako připomínka patnácti let, které tehdy uplynuly od jeho předčasného úmrtí. Akce, jejíž patronkou je Kieslowského vdova Marie Kieslowski, vznikla s cílem ukázat, že dílo jednoho z nejznámějších polských režisérů je stále bodem, ke kterému se může vztahovat tvorba současných polských i zahraničních filmových tvůrců. Organizátoři festivalu chtějí zvěčnit dědictví významného umělce, který dlouhá léta rozvíjel svůj styl na poli dokumentárního i hraného filmu.

Programovou osou 4. ročníku bude Kieslowského film Amatér (1979), jenž bude v rámci pětatřicetiletého výročí od premiéry uveden v digitálně rekonstruované verzi a jemuž bude věnovaná i doprovodná výstava. Významná osobnost polské kinematografie a divadelní scény, herec Jerzy Stuhr, který v Amatérovi ztvárnil hlavní roli, bude ctěným hostem festivalu. V rámci doprovodného programu Stuhr v neděli 7. září. vystoupí v sokolovském divadle Zdrowie v divadelním představení Kontrabasista. Součástí off-programu bude i inscenace Dekalog: Kmenové povídky v Teatrze Dramatycznym ve Walbrzychu v sobotu 6. září.

amatér

Hlavním motivem letošního ročníku bude heslo „Smontovaný svět“. Je připraveno mnoho setkání a diskusních panelů s filmovými tvůrci. Na festivalu vystoupí například novinář, dokumentarista a Kieslowského životopisec Stanisław Zawiśliński. Krzysztof Zanussi, Jacek Petrycki a další se budou účastnit debaty o restaurování snímku Amatér, jeho původní tvůrci se pak zúčastní další diskuze, v níž budou vzpomínat na spolupráci s Kieslowským a na přijetí jeho filmu po pětatřiceti letech.

Během víkendu bude v rámci několika tematických bloků promítnuto více než čtyřicet filmů, které nějakým způsobem souvisí s tvorbou polského režiséra. Uvedeny budou tituly takových tvůrců, jakými jsou Andrea Arnold, Andres Veiel, Krzysztof Zanussi, Katarzyna Klimkiewicz, Marcel Łoziński, Lidia Duda, Maciej Cuske, Sarah Polley, Jafar Panahi, ale i čeští dokumentaristé Vít Klusák Martin Mareček.

Podrobné informace o festivalu a jeho letošním programu najdete na jeho webu či Facebooku.

10421355_901382586544980_5744707786811143531_n

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieslowski

5.–7. 9. 2014
Sokolowsko

Print Friendly, PDF & Email

Autor

editor-in-chief

Počet článků : 265

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru