Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Candide 2: Komu se dá věřit?

Candide 2: Komu se dá věřit?

Candide 2: Komu se dá věřit?

RECENZE – KOMIKS: Candide 2: Velký inkvizitor – VERONIKA ZÝKOVÁ –

První díl komiksové trilogie, kterou podle Voltairovy předlohy kreslí a píše Karel Jerie, dostal na loňském KomiksFESTu dvě ceny Muriel (za nejlepší původní kresbu a za nejlepší lettering). Dá se předpokládat, že Jerie neodejde s prázdnou ani příští rok, protože Velký inkvizitor se mu náramně povedl a je ještě zábavnější než Král Bulharů.

Důvod, proč Jerie adaptoval právě Candida, je nasnadě: „Candide byl napsaný jako dobová satira, a když se na to podíváte z dnešního pohledu, tak ve společnosti a v politice se toho zas tolik nezměnilo, takže mám pocit, že by stačilo jenom vyměnit kulisy za současnost a pořád je to aktuální.“1

w_Candide_054V závěru prvního dílu jsme po mnoha turbulentních zvratech Candida opustili na válečném bojišti. Druhá část přináší znovushledání s profesorem Panglosem, s nímž se život rozhodně také nemazlil. Candide na svých cestách potkáva zlé i hodné lidi (těch zlých je více a většinou jsou dost krutí), někdy je ovšem těžké odhalit jejich skutečnou tvář. Z pěstírny ušlechtilého konopí v Nýdrlandu („Rád bych vám, příteli, věnoval těchto pět semen. Jde o nejlepší odrůdy, které jsem sám vyšlechtil.“) se přesouváme do Port Ugalu, kde se brutální revolucionářka Octobriana snaží svrhnout Velkého inkvizitora. A dojde na mnohá další setkání, která svým zpracováním překvapí i ty, jež jsou obeznámeni s Voltairovovým Candidem.

To, co jsem napsala o prvním svazku, do velké míry platí i pro ten druhý. Snad jen s tou poznámkou, že Velký inkvizitor přináší ještě zběsilejší steampunkovou jízdu. Tenhle vypiplaný grafický román, na kterém se Jerie opravdu vyřádil, můžete otevřít na libovolné straně a kochat se propracovanými detaily a vtipnými hříčkami. Nezapomenutelným je mj. dvoustranná vizualizace Panglosova vyprávění o tom, jak k syfilidě přišel.

Galerie nabízí skici postav (Kazatel, Jakub, Kunigunda, Cacamba, Octobriana, Old Lady, Candide) a ještě mnohem více lze nalézt přímo na webu Karla Jerie – třeba fotografie zachycující práci na komiksu nebo úvodní kapitolu (Candide v Nýdrlandu). Pro opravdové fanoušky Jerie a BB/art připravili limitovanou edici, která má odlišný obal a potěšit se můžete cínovou figurkou a plakátem.

 

Karel Jerie

Candide 2: Velký inkvizitor

BB/art 2015
64 stran, vázaná
299 Kč (v ComicsPointu 269 Kč)

Print Friendly, PDF & Email
  1.  http://www.rozhlas.cz/radiowave/liberatura/_zprava/karel-jerie-candide-je-porad-aktualni-staci-jen-vymenit-kulisy–1313339 []

Autor

Počet článků : 279

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru