Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Havel a Havel

Havel a Havel

Havel a Havel

RECENZE – KOMIKS: Češi 1989. Jak se stal Havel prezidentem (Pavel Kosatík, Vojtěch Šeda) – VERONIKA ZÝKOVÁ –
Pátý svazek z komiksové řady Češi přináší příběh vyjednávání s komunisty a cestu k prezidentství Václava Havla. Jaký je komiks, za nějž dostal Pavel Kosatík (České století) cenu Muriel 2014 v kategorii nejlepší původní scénář?

I když Kosatík vychází ze scénářů k Českému století a v klíčových bodech se jich věrně drží, zatím většina z pěti vydaných komiksů přinesla větší či menší překvapení. Dan Černý v Češích 1992 výrazně zapojil nadsázku a vnesl do dění dětský pohled, Vojtěch Mašek se v Češích 1952 s rozsáhlými dialogy chytře vypořádal v podobě strojopisů odposlechů, Ticho 762 v Češích 1918 zase nabídl boxerské intermezzo. Tentokrát má na svědomí výtvarné pojetí absolvent ilustrace na UMPRUM Vojtěch Šeda (mj. spoluautor interaktivního komiksového příběhu Murat) a jeho zpracování se skutečně vyvedlo.

Nejzajímavější jsou rozmluvy Havla-dramatika s Havlem-politikem, které přibyly oproti televiznímu zpracování. Tyto scény jsou výtvarně odlišeny, nejsou vykresleny tak detailně, spíše načrtnuty. Pozoruhodné jsou rovněž pasáže, které pracují s imaginací, jako chvilkové přenesení dění v momentě, kdy Adamec říká Havlovi, že by s ním raději bavil u piva v hospodě. Šeda výtečně pracuje s atmosférou, se světlem a stínem. Většinou se mu daří vystihnout také emoce jednotlivých postav, někdy je jejich mimika výraznější a nemá daleko ke karikatuře, což ale nepůsobí rušivě. Šeda zdařile využívá celostránkové panely, nejvýrazněji tehdy, když zachycuje tváře stovek (!) účastníků demonstrace.

Mezi silné momenty patří schůzka s Mariánem Čalfou, jehož přímočarost Havla okouzlí. Ve výtvarné podobě se povedla i pointa s místem setkání, kdy se Havel ocitá v záři reflektorů a poté zjišťujeme, že schůzka proběhla na divadelní scéně. Vyvstává otázka, zda to byl Čalfa, kdo Havla převedl na druhou stranu? Protože po jejich schůzce se už rozmluva Havla-dramatika s Havlem-politikem nekoná…

Na březen je plánována další část Češi 1938. Jak Beneš ustoupil, ve které se můžeme těšit na konfrontaci prezidenta Beneše a vojáka z povolání Emanuela Moravce. Výtvarné zpracování měl na starosti Vojtěch Velický (známý jako Lazybastard).

 Pavel Kosatík, Vojtěch Šeda

Češi 1989. Jak se stal Havel prezidentem

brožovaná, 80 stran
vydala Edice ČT, Mladá fronta
269 Kč

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 279

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru