Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » Prahu, Brno a nově i Bratislavu v lednu opět pohltí íránské filmy

Prahu, Brno a nově i Bratislavu v lednu opět pohltí íránské filmy

Prahu, Brno a nově i Bratislavu v lednu opět pohltí íránské filmy

POZVÁNKA na Festival íránských filmů (13. – 17. 1. Praha, 19. – 20. 1. Brno, 28. – 30. 1. Bratislava) – JANA BÉBAROVÁ –

Filmové zamyšlení o lásce a paměti Kolik je ve vašem světě hodin? s íránskými hereckými hvězdami Leilou Hatami a Alim Mosaffou zahájí v polovině ledna Festival íránských filmů, který na základě předešlých vřelých diváckých ohlasů přichystal již pátý ročník. Snímek v Praze osobně uvede jeho režisér Safi Yazdian.

Obycejny clovek - prvni cesko-iranska koprodukceJednou z perel programu bude letos hojně diskutovaný vítězný film z Berlinale, mnohovrstevnatá mozaika života ze současného života v Íránu Taxi Teherán od Jafara Panahího. Pozornost diváků na sebe jistě strhne i dle slov organizátorů „nejprovokativnější film současné íránské kinematografie“ Rukopisy nehoří, držitel ceny FIPRESCI z Cannes, který se zabývá šokující tématikou íránské tajné služby. Diskutovat se jistě bude i o prvním česko-íránském koprodukčním snímku Obyčejný člověk režiséra Majida Barzegara, který bude od 16. ledna i v běžné distribuci.

Dva pozoruhodné afghánské filmy posledních čtyř let, festivalové hity Kouzelný kámen režiséra Atiqa Rahimiho a Kontejner lásky režiséra Jamshida Mahmoudiho, budou v rámci Večera afghánského filmu, jenž proběhne 15. ledna v Bio Oko, reprezentovat tamní, po pádu vlády Talibánu vzkvétající kinematografii. Při této příležitosti do Prahy přijede afghánský režisér  Siddiq Barmak, držitel Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film Osama, jenž na festivalu zasedne v soutěžní porotě.

Dokumentární sekce spolu s dalšími atraktivními tituly nabídne dokument Dingomaro: Íránský černý jih, roztančený a živý portrét jednoho z nejúspěšnějších hudebníků z jižní íránské provincie Hormozgán.

5iffV rámci doprovodného programu bude výstava děl íránského grafického designera Cassry Abediniho, autora letošního festivalového plakátu. Jeho díla budou vystavena v kině Světozor od 9. do 31. ledna. Milovníci výtvarného umění mohou od 4. do 31. ledna v pražské galerii Langhans – Centru Člověka v tísni zhlédnout výstavu věnovanou íránské malířce Elham Parsian. 14. ledna dále v Royalu proběhne koncert populárních íránských hudebníků Shanbehzadeh Ensemble, kteří mimo jiné vystupovali v pařížském Louvru. Novinkou festivalu bude i divadelní představení Okamžik ticha na motivy následků íránské islámské revoluce v roce 1979, které se bude hrát 15. ledna v Divadle Disk v anglickém znění s českými titulky.

5. ročník Festivalu íránských filmů proběhne od 13. do 17. ledna 2016 tradičně v pražských kinech Světozor a Bio Oko, nově zavítá také do kina Lucerna. Od 19. do 20. ledna se potom festival už podruhé přemístí do brněnského kina Scala. Poprvé také festival zamíří na Slovensko do bratislavského kina Film Europe, a to od 28. do 30. ledna.

Kompletní program Festivalu íránských filmů a prodej vstupenek na doprovodný program najdete zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

editor-in-chief

watch/read ~ think ~ write/talk ~ repeat

Počet článků : 281

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru