Zde se nacházíte: 25fps » Festivaly a přehlídky » Začíná 4. ročník Festivalu íránských filmů

Začíná 4. ročník Festivalu íránských filmů

Začíná 4. ročník Festivalu íránských filmů
POZVÁNKA na 4. ročník Festivalu íránských filmů – 

Projekcí očekávaného filmu Sama nocí tmou, který jsme recenzovali zde, bude dnes večer v pražském kině Světozor slavnostně zahájen 4. ročník Festivalu íránských filmů, jenž si letos za hlavní téma zvolil Rebely íránského filmu.

Téma jasně předznamenává, že program soutěžní přehlídky představí to nejlepší ze současné íránské kinematografie a upozorní na pohnuté osudy nezávislých tvůrců. Od 7. do 11. ledna v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Royal a od 13. do 15. ledna v kině Scala v Brně bude ve čtyřech sekcích k vidění celkem 20 pozoruhodných celovečerních, krátkých a dokumentárních filmů, s úspěchem uvedených na prestižních mezinárodních filmových festivalech.

A kdo jsou tedy oni rebelové íránského filmu? „Jsou to ti, jejichž srdce jsou láskyplná, jejichž tvorba je nebojácná, jejichž vůle je nezlomná. Vytrvale a zásadně odmítají vyzkoušené recepty multiplexové filmařiny. Silné pouto se svými diváky si utvořili díky vlastnímu silnému, okouzlujícímu filmovému jazyku, jehož pomocí obnažují zásadní problémy íránské společnosti,“ odpovídá Kaveh Daneshmand, programový ředitel festivalu. Výjimečnou příležitostí k setkání filmových profesionálů z Íránu, Arabských emirátů a České republiky bude speciální industry program, který je letos poprvé součástí festivalu.

Ja ze se zlobim - plakatV programu 4. ročníku Festivalu íránských filmů vedle zahajovacího odvážného a osobitého snímku Any Lily Amírpúr Sama nocí tmou zaujme například také Já že se zlobím?!, který režisér Rezá Dormišiján natočil coby svůj druhý celovečerní film. Dost možná vůbec nejkontroverznější íránský film roku 2014 měl premiéru na Berlinale 2014 a od té doby sklízí uznání diváků i kritiků po celém světě – vyjma Íránu, kde dosud nebyl uveden. Důvodem je politické téma a zachycení událostí tzv. zelené revoluce v roce 2009.

Rybka a kocka - plakatV soutěžní sekci celovečerních filmů nebude chybět ani Rybka a kočkanejúspěšnější íránský film roku 2013 na mezinárodní scéně, nadšeně přijatý na více než padesáti světových festivalech a ověnčený řadou cen včetně Ceny za kreativní přístup na MFF v Benátkách. Režisér Šahram Mokrí se pokusil zachytit rafinovaný příběh jediným nepřerušovaným záběrem. Vysoce originální stmelení různých vrstev ústí v organický celek, vyprávějící o skupině studentů tábořících v lese a jejich setkání se dvěma zdánlivě obyčejnými majiteli malé restaurace, kteří si potrpí na velice podivné recepty.

Dokumentární sekce spolu s dalšími atraktivními tituly nabídne dokument Přestupní stanice, který vzbudil značnou pozornost při premiérovém uvedení na festivalu v Cannes a byl nominován na Evropskou filmovou cenu 2013. Film režiséra Káve Bachtijárího, plný humoru i hořkosti, na osudech íránských ilegálních přistěhovalců v Řecku citlivě zachycuje nejistý život lidí v uprchlickém táboře. Diváky oblíbenou a očekávanou festivalovou tradicí je zařazení bloku nejúspěšnějších íránských krátkých filmůz. Většina z nich měla premiéru nebo získala ocenění na festivalech v Clermont-Ferrand či v Cannes.

Letošní Festival íránských filmů přivítá hvězdného hosta – pozvání do Prahy přijal slavný íránský herec, režisér a filmový producent Alí Mosaffá. Známým se stal díky mnoha filmovým rolím, naposledy exceloval po boku Bérénice Bejo a Tahira Rahímího ve filmu Minulost oscarového režiséra Asghara Farhádího, a respekt si vysloužil také coby režisér. Natočil dva celovečerní filmy, s mimořádně příznivými ohlasy promítnuté na mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech, v Londýně či v Chicagu. Na Festivalu íránských filmů v Praze Alí Mosaffá zasedne v porotě a osobně se zúčastní projekce svého filmu Poslední krok a následné debaty s diváky.

Alí Mosaffá

Festival íránských filmů ve čtvrtém roce svého konání poprvé po Praze zamíří do Brna a podruhé se vrátí do pražského Bia Oko. Letenští diváci se tak opět po roce mohou těšit na intenzivní dávku kvalitních íránských filmů.

Kompletní program Festivalu íránských filmů a další informace: www.iranianfilmfestival.cz. Všechny filmy budou uvedeny s českými a anglickými titulky.

Oficiální stránky festivalu
Facebook
Twitter

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 636

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru