Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Projekce oceňovaného ruského dokumentu Krev za účasti režisérky

Projekce oceňovaného ruského dokumentu Krev za účasti režisérky

Projekce oceňovaného ruského dokumentu Krev za účasti režisérky

V pondělí 22. června od 20.45 se v pražském kině Světozor uskuteční projekce ruského dokumentu Krev. Černobílý snímek sledující práci zdravotnického týmu z mobilního centra na darování krve, které jezdí po malých ruských městech jako potulný cirkus, získal již několik cen z filmových festivalů. Dokument osobně uvede režisérka Alina Rudnitskaya, která dokázala přiblížit neutěšený stav své země s překvapivým množstvím humorných a tragikomických situací. Snímek je během roku možné vidět také na netradičních místech po celé České republice v rámci projektu KineDok, který organizuje Institut dokumentárního filmu. Na debatu s režisérkou po projekci filmu se mohou těšit diváci kromě Prahy také 23.6. v Zákolanech a 24.6. v plzeňské Papírně.

Hlavními postavami dokumentu jsou lidé, pro které je částka vyplácená státem za darování krve často jediným zdrojem příjmů. A jak je ve filmu vidět, o tyto „dárce“ není v Rusku nouze. Staří, mladí, nezaměstnaní i důchodci, ti všichni se neváhají svěřit do péče houževnatým zdravotním sestrám a na možnost prodat půl litru své krve za zhruba 15 Euro čekají v dlouhých frontách často celou noc.

Na téma jsem narazila v jednom časopise, kde se rozebíralo, zda je nezbytné učinit změny v systému státních příspěvků za darování krve. Autor článku si kladl otázku, zda se v případě zrušení tohoto příspěvku najde dostatek lidí, kteří svou krev věnují zadarmo. Je vůbec správné platit za krev? Kdo jsou vlastně tito dárci? Začala jsem se tedy tímto tématem vice zabývat.  – Alina Rudnitskaya.

I když její snímek získal několik ocenění na filmových festivalech, v Rusku se státní podpory nedočkal a byl částí domácího publika odmítnut z důvodů, že neukazuje tuto zemi v příznivém světle. Rozhovor s talentovanou ruskou dokumentaristkou o tom, jak složité je v současnosti natáčet v Rusku dokumenty, jaký vliv má na názory obyčejných Rusů cenzura ve státních médiích či o její oblibě českých filmů ze 60. let si můžete přečíst zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 98

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru