Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Ostrava Kamera Oko – festival až oči přecházejí

Ostrava Kamera Oko – festival až oči přecházejí

Ostrava Kamera Oko – festival až oči přecházejí

POZVÁNKA na Ostrava Kamera Oko (25. 9. – 1. 10., Ostrava) – LENKA ZÁTHURECKÁ –

Již posedmé se ve východomoravské razovite metropoli sejdou ty nejlepší filmy, kameramani a filmoví tvůrci za poslední rok. OKO, které letos proběhne ve dnech 25. 9. – 1. 10., je dlouhodobě zaměřeno především na výjimečné kameramanské výkony. V deseti programových sekcích se tak může ctěný divák těšit jak na lahůdky z mainstreamové tvorby jako například vesmírný epos Jupiter vychází sourozenců Wachovských nebo na druhé straně také na dokument Concrete circus o městském parkuru kameramana Willa Churchila.

Specialitou pro tento rok je sekce POLÁRNÍ ZÁŘE NAD OSTRAVOU, v rámci níž se představí šest současných norských kameramanů, kteří budou rovněž přítomni na promítáních a besedách v Minikinu kavárna a Cineportu. Jednou z promítaných lahůdek bude i film Pošťák nikdy nezvoní (1997) kameramana Kjella Vassdala. Pošťák je ryze severskou záležitostí, která v sobě kombinuje zdánlivě nespojitelné žánry komedie a thrilleru. Příběh zachycuje život Roye – listonoše bez lásky, který je chronicky znuděný, avšak také ovládaný potřebou čmuchat v životech ostatních lidí. Neštítí se otevírat a dokonce krást poštu všem lidem ve svém okolí, s kolegy se dennodenně dostává do nejrůznějších potyček a okruh přátel se mu zúžil na nejnutnější minimum. Život je pro Roye jen nutným martýriem, ze kterého ho čas od času vytrhnou pouze cizí tajemství. „Nic vzrušujícího se tady opravdu neděje.“ Až do dne, kdy si mladá dívka Line zapomene klíče od bytu v poštovní schránce a Roy neodolá. Překročení bytového prahu odstartuje nebezpečnou spirálu náhod a krimi zápletek.

Pošťák, který nikdy nezvoní (1997) - Pål Sletaune

Pošťák je černou komedií, u které by i britské diváctvo uznale kývalo hlavou. Příběh přeplněný antagonisty se spoustou komplexů a osobních problémů zasazený do vizuálu až překvapivě šedého a „špinavého“ Norska, je rozhodně jedním z nejlepších způsobů, jak se seznámit s Norským filmem.

V této sekci stojí také zcela jistě za povšimnutí dobový snímek Vzpoura v Kautokeinu, jenž je zasazen do větrem ošlehané náhorní planiny Skandinávie obývané domorodými Laponci. Příběh mladé vůdkyně klanu Elen zachycuje samotu, boj za spravedlnost i zachování tradic.

Filmové fajnšmekry a otrlé zcela jistě potěší sekce věnovaná Benoîtovi Debiemu, francouzskému kameramanovi, jenž stojí za extravagantními kousky jako Vejdi do prázdna nebo Love režiséra Gaspara Noého. Film Love, který je stále ještě kino novinkou bude ke zhlédnutí 27. 9. od 19:30 v Minikinu nebo ve středu od 20:15 v Luně.

Pokud máte film, který jste chtěli vidět v kině, ale prostě vám to nevyšlo, je dost možné, že jej najdete v sekci ENCORE. Tu pořadatelé uvádějí jako průřez toho nejlepšího, co se letos v českých kinech objevilo a ještě objeví. Současný program nabízí rumunský Aferim!, britský dokumentární snímek o životě slečny Winehousové Amy nebo česko-německou mysteriózní detektivku o opraváři mlýnových lopatek – Schmitke.

Milovník české klasiky zcela jistě smekne klobouk u sekce věnované Jiřímu Maxovi – kameramanovi takových českých klenotů, jako jsou filmy Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Lucerna nebo Holka Ferrari Dino.

Druhý Valčík (2014) – Corneliu Porumboiu

Tematickou specialitou je sekce zaostřená na sportovní film, ve které bude uveden například snímek rumunského režiséra Cornelia Porumboiu Druhý valčík. Opomenuta by neměla být ani soutěžní sekce oficiálního výběru a krátkometrážní soutěž, kterou bude v premiéře zahajovat Rodinný film kameramana Lukáše Miloty.

Takže zabalit bagáž a pojeďte využít naplno prodlouženého víkendu do Ostravy! Program festivalu za to určitě stojí, a protože probíhá po celém městě, dostaneš milý diváku možnost vidět dokonce takové ostravské skvosty jako je Dolní oblast Vítkovice nebo Kino Art sochané ve stylu nejupřímnějšího socialistického realismu.

Kompletní program najdete zde.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 635

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
Zpět nahoru